Filtrele

İlan Tipi
Kiracılı
Şehir

Satılık Kira Getirili Dükkan Mağaza

Satılık kira getirili dükkan ve mağazalar emlak yatırımcılarının en çok ilgisini çeken gayrimenkullerden. Kiracılı mağaza ve dükkanlar yüksek kira getirisi ile kısa sürede kendilerini amorti ediyorlar. Satılık gayrimenkulün konumu, büyüklüğü, cephesi, tavan yüksekliği, ön kullanım alanı, deposu, otoparkı, önünden geçen yaya ve araç trafiği, yakın çevrenin sosyoekonomik durumu kira getirisini etkiliyor.

Dükkan ve Mağaza Yatırımının Avantajları

  • 1- Dükkan ve mağazalar kiracıya dört duvar çıplak şekilde teslim ediliyor. Yatırımcıya ilerleyen yıllarda masraf çıkmıyor, tam tersine içindeki kiracı pek çok masraf yaparak dükkanı yeniliyor ve değerini arttırıyor.
  • 2- Dükkan ve mağaza gibi ticari gayrimenkulde kira artışlarını istediği gibi belirlemek mal sahibinin elinde.
  • 3- Prim potansiyeli yüksek olan bir dükkan bulmak, prim potansiyeli olan bir ev bulmaktan daha kolay.

Dükkan ve Mağazanın Kira Getirisini Belirleyen Unsurlar

Dükkanın büyüklüğü : Büyük bir dükkan daha çok ürünün sergilenmesini ve satılmasını, daha çok müşteriye hizmet verilmesini sağlar. Bu sayede daha çok ciro yapılar ve kar yükselir.

Kullanışlı oluşu : Mağazanın iç alanında kolonlar arası genişlik, kolonların konumu, merdivenin konumu, girişin genişliği gibi unsurlar dükkanın değerini ve kira getirisini olumlu yada olumsuz etkileyebilir.

Mağazanın Cephesi : Mağazanın cephesi büyük ise vitrin ve tabela alanı da büyük demektir. Bu sayede daha fazla reklam ve tanıtım yapılabilir, daha çok müşteri çekilebilir.

Tavan yüksekliği : Yüksek tavan aydınlatma, havalandırma ve teşhir fonksiyonları için faydalı. Ayrıca yüksek tavanlı bir işyeri müşterilerin daha ferah hissetmelerini sağlar. Bu sayede müşteriler daha uzun zaman geçirirler ve bu da ciroya olumlu yansır. Ayrıca yüksek tavan prestijli bir mekan yaratmak için de gerekli. Prestije önem veren işletmeler daha yüksek kiralar ödemeye de razı olur.

Depo : Dükkan ve mağazalar sattıkları malları raflarında sergiler ancak rafları yenilemek için depo alanına da ihtiyaç duyar. İşyerinin büyüklüğü ile doğru orantılı depo alanı kiraya ve fiyata olumlu etki yapar. Ancak depo alanı teşhir alanı kadar kıymetli değildir. Fiyatlandırma mukayesesi yaparken bunu dikkate almak gerekir.

Ön kullanım alanı : Ön kullanım alanı satış, teşhir, otopark gibi amaçlar ile kullanılabilir. Ön kullanım alanı dükkanın fiyatına ve kira getirisine olumlu etki yapar.

Önünden geçen yaya trafiği : İşyerinin önünden geçen kişiler potansiyel müşteridir. Yaya trafiğinin yüksek olması potansiyel ciroyu ve karı arttırır.

Önünden geçen araç trafiği : İşyerinin önünden geçen araçlar potansiyel müşteri olabilir. Araç trafiğinin yüksek olması potansiyel ciroyu ve karı arttırabilir.

Otopark : Dükkanın hedef müşteri kitlesi alış veriş yapmaya araba ile gidiyor ise otopark çok önemli. Otoparka sığacak adet sayısı da kirayı etkileyecek faktörlerden.

Yakın çevrenin sosyoekonomik durumu : Potansiyel müşteriler yürüyüş mesafesinde oturuyor ise satılık dükkanın değeri yükseliyor. Eğer bu kişilerin alım gücü yüksek ise dükkanın ve mağazanın kira getirisi buna paralel olarak artıyor.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.