top of page
  • Writer's pictureGöktuğ Beşer

Kiracılı Gayrimenkul Yatırımının AvantajlarıFaizler düşük. Enflasyon ise faizlerin çok üstünde seyrediyor. Paranız eriyor. Birikiminizi nasıl koruyacaksınız? Riski düşük, getirisi mantıklı yatırım seçeneği arayışındaysanız, kira getiren konut yada kira getiren işyeri yatırımını değerlendirmenizde fayda var. Emlak yatırımı kur dalgalanmalarından ve ekonomik krizlerden az etkilenen, uzun vadede genellikle iyi kazanç sağlayan bir yatırım. Kiracılı gayrimenkul yatırımının ise pek çok avantajı var..

Kira Getiren Gayrimenkul Satın Almanın Avantajları

Kazancınızı Bilirsiniz

İçinde kiracı olmayan bir daire yada iş yeri alıp kiraya verebilirsiniz. Ancak bu durumda ne kadar kira getireceğini bilemezsiniz. Oysa içinde kiracı olan bir gayrimenkul aldığınızda ne kadar kira getirdiği bellidir ve kazancınızı öngörebilirsiniz. Yatırımınız kendini ne kadar sürede geri ödeyecek bilirsiniz.

Sorunsuz Gayrimenkul Bulmanız Kolaylaşır

Kiracılı bir gayrimenkul aldığınızda bu gayrimenkulde yaşayan yada çalışan insanlar var demektir. Kiracı ile konuşarak evden yada iş yerinden bir şikayeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede sonradan karşınıza çıkacak sürprizlerden kurtulursunuz. İçinde hiç yaşanmamış bir daire yada iş yeri göze cazip gelebilir. Ancak böyle bir yerde yaşandığı zaman ne tür sorunlar çıkacağını, ne tür tamiratlar gerekeceğini bilemezsiniz. Bu sorunlar beklenmedik maliyetler getirebilir.

İyi Kiracı Bulmanız Kolaylaşır

Kiracılı gayrimenkul aldığınızda kiracının geçmişteki ödemelerini sorgulayabilirsiniz. Kira düzenli ödenmiş mi, zamanında ödenmiş mi mal sahibine sorabilirsiniz. Bankadan ödeme dökümlerini vermesini isteyebilirsiniz. Kirasını geçmişte düzenli ödemiş bir kiracının gelecekte de düzenli ödeme yapması çok muhtemeldir. İyi bir kiracıya kolayca sahip olursunuz.

Getirisiz Dönemi Atlarsınız

Kiracılı bir ev yada iş yeri satın aldığınızda kira geliriniz hemen devreye girer. Boş bir gayrimenkul alırsanız, buranın kiraya verilmesi zaman alacaktır. Bu süreçte hem kira kaybınız olacak, hem de aidatları cebinizden ödemek zorunda kalacaksınız. Bazı durumlarda ise bulduğunuz kiracı gayrimenkulde değişiklikler isteyebilir ve bunlar da ek masrafa yol açabilir. (İyi bir kiracıyı kaçırmamak için mutfak dolap kapaklarının rengini değiştiren yada daireye klima takan ev sahiplerinden olabilirsiniz) Kiracılı bir gayrimenkul aldığınızda ek masraflar ile karşılaşmadan hemen kiranızı almaya başlarsınız, getirisiz dönemi atlamış olursunuz.

Birikiminizi Enflasyondan Korursunuz

Doğru fiyattan alınan bir gayrimenkul uzun vadede ya değerini korur, yada değer kazanır. Parasını Türk Lirası mevduata yatıranlar son dönemde enflasyonun altında getiri ile karşı karşıya kaldılar. Döviz mevduat hesapları ise çok düşük faiz veriyor. Dövize yatırım yapanlar ancak devalüasyon dönemlerinde varlıklarını koruyabiliyorlar, diğer zamanlarda zarar ediyorlar. Gayrimenkul yatırımı, değer artışı ve kira getirisi beraber değerlendirildiğinde en cazip yatırımların başında geliyor.

Alırken Kazanırsınız

Son dönemde gayrimenkul fiyatları geriledi. Diğer yandan inşaat maliyetleri ise inanılmaz miktarda yükseldi. Yeni inşaatların çok olduğu bölgelerde fırsat fiyatlar ortaya çıktı. Dönem alırken kazanmak dönemi. Piyasadaki fazla gayrimenkuller eridiğinde, artan maliyetler yüzünden gayrimenkul fiyatlarında hızlı bir yükselme bekleniyor. Piyasada dengeler yerine oturduğunda gayrimenkul yatırımı yapanlar yüksek kazanç sağlayacaklar.

Sonuç olarak kiracılı gayrimenkul yatırımı öngörülebilir getirisi, hemen kazandırmaya başlaması ve birikimleri enflasyondan koruması ile ön plana çıkıyor. Doğru fiyattan yapılan gayrimenkul yatırımı yüksek kazanç sağlıyor.

7 views0 comments
bottom of page