top of page
  • Writer's pictureGöktuğ Beşer

Kiracılı Ev Nasıl Satılır


İçinde kiracı olan bir evi satmak, boş bir evi satmaktan daha zor. Bu zorluğa yol açan farklı nedenler var.

  • Daireyi her zaman gösteremezsiniz

  • Kiracıya uygun zamanlarda yer gösterimini organize etmeniz gerekir

  • Daireyi gösterirken içerinin derli toplu ve temiz olacağının garantisi yoktur

  • Alacak olan kişi bu evde oturmayı planlıyor ise kiracının daireyi tahliye edip etmeyeceğine dair şüpheleri olacaktır.

İki tip gayrimenkul alıcısı var;

  1. Oturmak için alanlar

  2. Yatırım amacı ile alanlar

Oturmak için alanlar içinde kiracı olmayan evleri tercih ediyorlar çünkü kiracıyı çıkartmak ile uğraşmak istemiyorlar. Diğer taraftan gayrimenkul yatırımcıları içinde kiracı olan, kira getiren gayrimenkulleri seviyorlar çünkü kira getiren gayrimenkul yatırımının pek çok avantajı var. Kiracılı bir evi satmak için neler yapmak lazım? Kiracıya evi satacağınızı bildirin ve onun desteğini alın Kiracınız ile konuşarak evi satmak zorunda olduğunuzu anlatın. Buradan gelecek paraya neden ihtiyacınız olduğunu aktarın. Kiracınız sizin durumunuza hak verdiğinde size daha yardımcı olacaktır.

Evi önce kiracınıza teklif edin

Kiracılı evinizi almak isteyebilecek en iyi adaylardan biri de güncel kiracı. O evde yaşamayı tercih ettiğine göre kira ödemek yerine evin sahibi olmayı da isteyebilir. Evi satışa çıkartmadan önce kiracıya evi almak isteyip istemediğini sormanızda büyük fayda var. Kiracıların çoğu ev sahibi olmak istiyor. Konut kredi faizlerinin uygun olduğu bir dönemde kredi kullanarak oturduğu evi satın almak kiracınıza cazip gelebilir.

Oturmak için alacaklara kiracılı ev nasıl satılır?

Kiracıdan tahliye taahütnamesi alın

Evi oturmak için almak isteyecek pek çok kişi için içinde kiracı olan bir daire tercih sebebi değil. Kiracının çıkıp çıkmayacağından emin olamazlar. Kiracı daireyi boşaltmak için 6 aylık süresini kullanmak isteyebilir. Ya da kiracı mahkemelik olmayı göze alabilir. Bu durumda daireyi satın alan kişinin daireye girmesi çok daha uzayabilir..

Kiracı ile yer gösterim günlerini ve saatlerini önceden belirleyin

Kiracınız çalışıyor olabilir, bazı günlerde misafirleri olabilir, bazı saatler ona uygun olmayabilir.. Son anda kiracınızı arayıp daireyi bir alıcıya göstereceğinizi söylemeyin. Önceden ona uygun olan günleri ve saatleri öğrenin. Evi görmek isteyenlere anlaştığınız gün ve saatlerde randevu verin. Böylece kiracınızı zor duruma sokmadan, süreci zorlaştırmadan daireyi gösterebilirsiniz.

Evi satılabilir fiyatla satışa koyun

Evi kaç paraya aldığınızın bir önemi yok. Alırken Dolar’ın, Euro’nun kaç para olduğu, bu günkü kurdan kaç para ettiğinin bir önemi yok. Alıcılar bunlara bakarak daha fazla para vermeyecekler. Önemli olan son dönemde evinizin yakınındaki benzer evlerin kaça satıldığı. Bu fiyatları o bölgede çalışan emlakçılardan öğrenebilirsiniz.

Hangi pazarlama kanallarını kullanacağınıza karar verin

Evi emlakçılar aracılığı ile mi satacaksınız, yoksa kendi zamanınızı ayırarak bu işle ilgileneceksiniz? Bölgedeki tecrübeli emlakçılar doğru fiyatlamada size yardımcı olabilirler. Başka portföylerine gelen müşterileri size yönlendirebilirler. Eğer pazarlamayı siz üstlenecekseniz tanıtım için sitelere ilanları siz gireceksiniz. İlanda kullanacağınız fotoğrafları siz çekeceksiniz. Yer gösterimini siz yapacaksınız. Teklif almayı ve pazarlığı siz yöneteceksiniz..

Yatırımcılara kiracılı ev nasıl satılır?

Oturmak için alanların sorun olarak gördüğü kiracı yatırımcılar için avantaja dönüşüyor. Gayrimenkul yatırımcıları içinde kiracı olan, kira getiren gayrimenkulleri seviyorlar çünkü kira getiren gayrimenkul yatırımının pek çok avantajı var.


Kira getirisini ön plana çıkartarak satın

Evi kira getiren gayrimenkul almak isteyenlere sunarken kira getirisini, kira rayicini, kiracının mesleğini ve düzenli ödeme yaptığını ön plana çıkartın. Evin bulunduğu bölgenin yaşamak için neden cazip olduğunu, ulaşım imkanlarını yazın. Yatırımcılar satın aldıkları evin boş kalmasından hoşlanmıyorlar. Hızlı şekilde tekrar kiraya verilebilir olması satış şansınızı arttıracaktır. Bu tür bilgileri ilanınıza eklemeniz satışı kolaylaştırır.


26 views0 comments
bottom of page