top of page
  • Writer's pictureGöktuğ Beşer

Emlakta Gerilla Pazarlama

Emlakta gerilla pazarlama yaratıcı ve düşük bütçeli çalışmalar ile etkili sonuçlar almak üzerine kurulu. Hayal gücü ya da farklı sektörlerin uygulamalarını kendi sektörüne uyarlamak gerilla pazarlama çalışmalarının en temel ögeleri. Kavram Jay Conrad Levinson tarafından, 1984 yılında yazdığı Guerrilla Marketing kitabı ile ortaya kondu. İlk zamanlarda küçük şirketlerin ve girişimcilerin bütçe yokluğu nedeni ile başvurdukları bir yöntem olsa da günümüzde Mc Donald’s ve Nike gibi uluslararası şirketlerin bile faydalandığı bir pazarlama aktivitesine dönüştü. Gerilla pazarlama çalışmalarının önemli bir faydası da “ağızdan ağıza” etkisi ile kulaktan kulağa yayılması. Son yılların moda pazarlama terimlerinden “Buzz marketing” ve “viral pazarlama” genelde gerilla pazarlama çalışmaları ile hedeflenen tanıtımın ağızdan ağıza, kulaktan kulağa yayılması üzerine kurulu.. Gerillalar savaşta büyük ordular ile geniş alanlarda savaşmazlar. İyi bildikleri bir bölgede, bölgenin avantajlarını kullanarak başarıya ulaşırlar. Bu yüzden gerilla pazarlama çalışmaları Bölge Uzmanlığı ile birleştiğinde başarı artıyor.

Satış ve Kiralama için Gerilla Pazarlama:

1 – Yönlendirme tabelaları ile müşterileri portföyünüze çekinEğer portföyünüz ara sokakta ise onu daha görünür hale getirmeniz lazım. Satılık ve kiralık konutları genelde o gayrimenkulün bulunduğu mahallede yaşayanlar ya da onların tanıdıkları alırlar. Çevre sokaklarda yaşayanları yönlendirme tabelaları ile portföyünüzden haberdar edin.

2 – Google’da bölge uzmanı olarak ön plana çıkın

Bir mülk alacak ya da kiralayacak pek çok kişi arayışına Google’da başlıyor. Eğer Google’da bölgenin emlak fiyatları ve işlemleri konusunda uzman emlakçı olarak çıkarsanız bu kişiler sizi arar. Aradıklarında ya ek bilgi ister, ya da arayışlarına yardımcı olmanızı.. Her iki halde de bölgeniz ile ilgilenen alıcıların bilgisi sizde birikir. Yeni bir portföy aldığınızda bu mülkü alıcı ve ya kiracı veritabanınıza sunun.

3 – Facebook’ta dar hedefli tanıtım reklamları verinEğer konut satıyorsanız o mülkü alacak kişi büyük ihtimal ile ya aynı mahallede oturuyor, ya da o mahallede oturan birinin tanıdığı. Facebook’ta keskin hedefli reklamlar ile o mahalledeki kişilere “Bu daireyi alacak birini tanıyor musunuz?” temalı reklamlar yapın. Bu sayede mahallede oturanların tanıdıkları ve akrabalarına dolaylı yoldan erişirsiniz.

4 – Open House tanıtım davetinizi Facebook’tan da duyurun

Satacağınız gayrimenkulü meraklı komşular aracılığı ile satmak ister misiniz? Satılık konutları genelde o mahallede oturanlar ve onların yakın çevreleri, akrabaları satın alıyor. Open house tanıtım daveti son yıllarda çok popüler. Davetin etkisini Facebook’ta oluşturacağınız etkinlik ile arttırabilirsiniz. Etkinlik oluşturmak hem ücretsiz, hem de doğru uygulandığınca çok etkili.

5 – Paylaşım ağı kurun

Çalıştığınız bölge ve konuda size alıcı / kiracı getirebilecek emlakçıları belirleyin. Onlar ile tanışın ve paylaşım ağı kurun. Bunun için Whatsup’ın grup ya da toplu mesaj özelliğinden faydalanabilirsiniz. Portföylerinizin videosunu ve detay bilgilerini göndererek onları müşteri getirmeye davet edin.

Portföy Almak İçin Gerilla Pazarlama:

1 – Sevimli bir köpek edininUzmanlık konunuz konut ise çalıştığınız mahallede ya da sitede insanlar ile tanışmanız ve kaynaşmanız en önemli konu. Bunu kolay şekilde sağlamanın bir yolu sevimli bir köpek sahibi olmak. Köpeğinizi ihtiyaçları için her gün 2-3 kere gezdirmeniz gerekecek. Sevimli bir köpek herkesin ilgisini çeker. Çocuklar sevmek ister. Pek çok kişi cinsini merak eder. Uzmanı olduğunuz bölgede ya da sitede köpeğinizi gezdirerek herkesi tanırsınız, kendinizi de tanıtırsınız.

2 – Google’da bölge uzmanı olarak ön plana çıkın

Mülk sahipleri genelde satış kararı sürecinde internette araştırma yapıyorlar. Gayrimenkulün kaça satılabileceğini, kaça kiraya verilebileceğini araştırıyorlar. Google’da bölge uzmanı emlakçı olarak ön plana çıktığınızda sizi arayarak çeşitli sorular sorabilirler. Bu da sizi portföyün pazarlama yetkisini almak için öne geçirir.

3 – Arabanızı bölgenizde reklam tabelanız haline getirinUzmanlık bölgesi çalışıyorsanız zamanınızın çoğu orada geçiyor demektir. Portföy görüşmesine gittiğinizde, yer gösterdiğinizde, park ettiğinizde aracınız sizin reklamınızı yapsın..Arabanızı emlak markanız ve uzmanlık konunuz için tanıtım “aracı” haline getirebilirsiniz. Uzmanlık bölgesi çalışıyorsanız gününüzün çoğu işlem yaptığınız bölgede geçiyordur. Ofise giderken, aracınızı park ettiğinizde, portföy sahiplerini ziyarete gittiğinizde aracınız sizin tanıtımınızı yapar.

4 – Portföy görüşmesi öncesinde gayrimenkulün videosunu çekin

Portföy görüşmesi öncesinde almak istediğiniz mülkün videosunu cep telefonunuz ile çekin. Çektiğiniz bu videoyu görüşme sırasında portföy sahibine gösterin ve şunu söyleyin: “Siz mülkünüzü pazarlama yetkisini verince, hemen bu videoyu ve mülkün bilgilerini emlakçı ağım ile paylaşacağım ve müşterilerini getirmeye davet edeceğim”. Eğer etkin bir YouTube kanalınız var ise videoyu YouTube’da yayınlayacağınızı da söyleyebilirsiniz.

5 – Yaptığınız işlemleri satılık/kiralık broşürlerine ekleyinSatılık gayrimenkullerin tanıtımını yaptığınız broşüre önceden gerçekleştirdiğiniz işlemleri ekleyerek başarılı bir emlakçı olduğunu gösterirsiniz. Herkes tecrübeli ve başarılı kişiler ile çalışmak ister. Portföy sahipleri bu broşürleri gördüğünde sizden yardım isteyip yetki verme ihtimali artar.

6 views0 comments
bottom of page