top of page
 • Writer's pictureGöktuğ Beşer

Emlak Bülten ÖrneğiEmlak bülteni gayrimenkul danışmanın müşterileri ile uzun süreli iletişim kurmasını sağlar. Ayda bir gönderilen bülten sayesinde danışman hangi bölgede ve konuda uzman olduğunu müşterilerin beynine kazır. Potansiyel müşterilerin aklına ilk gelecek emlakçı pozisyonuna sahip olur.

Örnek Emlak Bülteni :

Maltepe Konut Satış Piyasası Temmuz 2020

– Maltepe’de Satılık 7.693 konut ilanı var – Geçen sene ayda ortalama 588 konut atıldı

+ İstanbul’da konut satışları 2020 Haziran ayında bir önceki yıla göre %209,7 arttı + Kredili konut satışları bir önceki yıla göre %1286,9 arttı – Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre %38,1 azaldı

Emlak Bülteni Nasıl Hazırlanır

Emlak bültenini hazırlarken pek çok kaynaktan faydalanabilirsiniz;

 • TUİK konut satış istatistikleri (İlçe bazında satış adetleri)

 • TUİK gayrimenkul haber bülteni (Her ayın önceki yıl ile mukayesesi)

 • İlan sitelerindeki bölgesel ilan adetleri

 • Kiragetiren.com gayrimenkul amortisman süreleri

 • Parselsorgu.tkgm.gov.tr analiz sayfasındaki bağımsız bölüm satış haritaları

 • Kira artış oranları

 • Gazetelerde çıkan gayrimenkul haberleri

Gazeteler haberlerini TUİK verilerinden ve bültenlerinden hazırlıyor. Önemli olan müşterileriniz basında ve televizyonda bu haberleri görmenden önce bu bilgileri sizin sunmanız. Bu sayede işinizde gerçekten uzman olduğunuzu müşterilerinize kanıtlamış olacaksınız.

Emlak Bülteni Nasıl Gönderilir

Emlak bültenini müşterilerinize iletmek için farklı seçenekleriniz var;

 • E-posta : Müşterilerinize e-posta şeklinde mail gönderebilirsiniz. Bunun için müşterilerden bu tür iletişim için izin almış olmanız gerekir. E-postanın avantajı Mailchimp gibi bir program kullanarak binlerce kişiye özelleştirilmiş mesaj gönderebilmeniz. Dezavantajı ise pek çok mail arasında kaybolup gitmesi.

 • WhatsApp : WhatsApp mesajları e-mail ve SMS arası bir ihtiyacı karşılar hale geldi. Yukarıdaki örnek emlak bültenine benzer kısa bilgilendirmeleri WhatsApp mesajı olarak gönderebilirsiniz. Bu mesajları iletişimde olduğunuz kişilere göndermelisiniz. Sizi tanımayan, sizinle önceden yazışmamış kişilere gönderdiğiniz taktirde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. WhatsApp’ta toplu mesaj listeleri oluşturarak (Grup değil!) gönderilerinizi hızlı yapabilirsiniz.

 • SMS : Yukarıdaki örnek emlak bülteni gibi kısa bilgilendirmeleri SMS ile gönderebilirsiniz. Bu tür SMS’leri iletişimde olduğunuz kişilere göndermelisiniz. Sizi tanımayan, sizinle önceden yazışmamış kişilere SMS gönderdiğiniz taktirde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 • Broşür : Eğer müşterilerinize broşür dağıtıyorsanız yada postalıyorsanız bülteni bastırıp gönderebilirsiniz. Bu tür bir çalışma için profesyonel dizayn desteği almanız faydalı olacaktır. Gönderdiğiniz bilgiler tazeliğini yitirse bile etkileyici bir dizayn ile hazırlanmış bülten sizin profesyonel çalışma biçimini yansıttığı için sizi müşteri zihninde farklı bir noktaya konumlandırır.

 • Sosyal Medya : Hazırladığınız bülteni sosyal medyada sizi takip eden kişiler ile paylaşabilirsiniz. Eğer iyi bir çalışma yaptıysanız sizin paylaşımınızı beğenenler, tekrar paylaşanlar sayesinde geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Emlak Bülteni Çalışmasının Faydası

Emlak bülteni Uzmanlık Bölgesi Çalışması‘nın ayrılmaz bir parçasıdır. Uzmanlık bölgenizdeki kişilere kendinizi hatırlatmak ve bölge uzmanı olduğunuzu göstermek için faydalıdır. Bültene bölgenizde gerçekleşen satış ve kiralama bilgilerini de ekleyebilirsiniz. İnsanlar önemli işleri olduğunda işin uzmanı ile çalışmak ister. Siz de bu çalışma ile bölgenizde ve konuda uzman olduğunuzu gösterebilir ve sık sık hatırlatabilirsiniz.

4 views0 comments
bottom of page