Yunanistan’dan Ev Alınır mı?

Ana Sayfa » Blog » Yunanistan’dan Ev Alınır mı?
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

3652 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Yunanistan’dan Ev Alınır mı?

Yunanistan’dan ev alınır mı sorusu yurtdışına yatırım yapmak isteyen pek çok kişinin aklındaki soru. Yunan hükümetinin kredi ödeme krizi sonrasında gayrimenkul piyasalarının dikkati Yunanistan’daki emlak piyasasına yöneldi. Pek çok kişi bu dönemi fırsat olarak değerlendirdi. Yabancı ülkelerde ki yatırım fırsatlarını değerlendirerek hayatlarında yeni bir başlangıç yapmak isteyenler için yakın komşumuz olan Yunanistan cazip bir seçenek. Türkiye’ye son derece yakın olması, Avrupa Birliği üyesi olması, emlak fiyatlarının cazip olması ve yatırımcılara özel imtiyazlar tanınması gibi farklı pek çok neden Yunanistan’ın yeni bir başlangıç yapmak isteyen kişilerce tercih edilmesini sağlıyor. Yunanistan’da ev alana oturma izni verilmesi de tercihi etkileyen nedenlerden. Yunanistan’a yatırım yapmak ya da Yunanistan’dan ev satın almak isteyen kişilerin merak ettikleri soruların yanıtları bu yazıda bulacağınızı umuyoruz.

Yunanistan'da deniz manzaralı ve havuzlu güzel bir ev

Yunanistan’da Ev Nasıl Alınır?

Dünyanın en güzel sahillerine ev sahipliği yapan ülkeleri arasında yer alan Yunanistan gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça tercih ediliyor. Yaşadığı ekonomik krizden sonra Yunanistan’da emlak fiyatları çok daha uygun sınırlara çekilmiş görülürken yine yaşanan kriz nedeni ile yatırımcıları ülkesine çekmek isteyen Yunan hükümeti de konut alan kişilere oturma iznini artık çok daha kolay bir şekilde veriyor. 250 bin Euro ve üzeri tutarında değere sahip olan taşınmaz alan kişilere Yunan hükümeti Altın Vize olarak adlandırılan 5 yıllık oturma izni verirken aynı zamanda taşınmazın mülkiyeti devam ettiği sürece de bu oturma iznini düzenli olarak yeniliyor. Yunanistan’da gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin ya bu ülkeye giderek satın alma işlemlerini gerçekleştirmeleri, ya da bu alanda hizmet veren güvenilir aracı internet sitelerini tercih etmeleri gerekiyor.

Yunanistan’daki Gayrimenkul Yatırımlarının Getirisi Nasıl Olur?

Yunan RE/MAX ofisleri kriz dönemde gayrimenkul fiyatlarının %40 düşmüş olduğunu belirtiyorlardı. Eğer fiyatların düştüğü zamanın alış, yükseldiği zamanın satış zamanı olduğuna inananlardansanız bu kesinlikle fırsat dönemi.Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz ile beraber yüzde 40-50 seviyesinde gerileyen emlak fiyatları Yunanistan’ı şu anda emlak yatırımı yapılabilecek ülkeler sıralamasında üst sıraya taşıyor. Avrupa Birliği’nden aldığı yardımlarla sürekli olarak toparlanmaya devam eden Yunanistan’da bu alanda yaşanacak olan en ufak sıçrama dahi konut fiyatlarının büyük bir hızla yükselmesine ve yapılan yatırımın oldukça yüksek getiri sağlaması anlamına gelecek. Şu anda Yunanistan diğer Avrupa ülkelerine kıyasla en ucuz gayrimenkul fiyatları sunan ülke olarak öne çıkarken konut yatırımı yanı sıra işyeri yatırımı içinde tercih edilmekte, alınan işyerleri yaklaşık olarak 15 yılda kira getirileri ile kendilerini amorti etmeyi başarmakta. Yapılacak olan yatırımın getirisi için ise kesin bir aralık belirtmek mümkün değil.

Yunanistan’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

250.000 Euro üzerinde gayrimenkul yatırımı yaptığınızda ailenizin bireylerine (21 yaşına kadar çocuklarınız da dahil) 5 yıllık oturma izni veriliyor. Bu oturma izni altın vize olarak da adlandırılıyor ve Schengen vizesi yerine geçiyor. Gayrimenkulü elinizde tuttuğunuz taktirde 5 yıl sonra oturum izniniz yenileniyor. Tatillerinizi Yunanistan’da ya da A.B. ülkelerinde geçiriyorsanız bu yatırımın artı getirisi olarak vize angaryasından kurtuluyorsunuz. Peki, altın vize hakkından kimler yararlanabilir? Satın alan kişi, eşi, eşlerin ebeveynleri ve 21 yaşın altında olan çocuklar.. Hatta Yunanistan kanunlarına göre eşler boşanmış olsalar dahi 21 yaşın altında çocukları bulunması durumunda çocuğun annesi ya da babası da otomatik olarak oturma iznine hak kazanmış olarak kabul ediliyor. Konut alımı ile oturma izni almaya hak kazanan kişilere ne yazık ki çalışma izni otomatik olarak verilmiyor. Ancak gerekli mali kriterlere sahip olan kişilerin de konut yatırımı yapmalarını teşvik etmek amacı ile Yunanistan’da çalışma izni verilmekte.

Oturma izni için farklı stratejiler:

  • 250.000-300.000 Euro fiyat aralığındaki bir tane mülk satın alarak Altın Vize sahibi olabilirsiniz.
  • 250.000 Euro altındaki fiyatlara sahip birkaç mülk alabilirsiniz. Bu durumda bir evde yaşarken diğerlerini kiraya verebilirsiniz.
  • 500.000 veya 750.000 Euro fiyata sahip bir gayrimenkulü akrabalarınız ile beraber alabilirsiniz, böylece ortaklarınız da altın vize sahibi olurlar.

Golden Visa Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

  • Yunanistan’da en az 250.000 Euro değerinde bir mülkün satın alınması (Arazi, konut veya ticari mülkiyet)
  • Kamu hastanesinden sağlık sertifikası
  • Sağlık Sigortası
  • Büyükelçilik tarafından onaylanan medeni durum belgesi
  • İlk giriş için “D tipi” vize

Yunanistan’da İş Nasıl Kurulur?

Yunanistan ülkeye sıcak para girişi sağlayacak her türlü yatırıma destek veriyor. Eskiden yabancılara karşı temkinli olan ve zorluklar çıkaran Yunanistan şu anda basit birkaç prosedürü yerine getiren tüm yatırımcılara büyük bir kolaylıkla iş kurma fırsatı sağlıyor. Yunanistan’daki işsizlik rakamlarını aşağıya çekmek için Yunan hükümeti de şu anda yeni iş açmak isteyen yatırımcılara kolaylık sağlıyor. Bu konuda sahip olmanız gerekenler ise parlak bir iş fikri, iyi düzeyde İngilizce mümkünse orta seviyede Yunanca konuşmak, yeterli sermaye birikimi ve bir miktar cesaret. Başarılı bir iş fikrini doğru Pazar araştırması ile hayata geçirmeniz durumunda gerçekten başarılı olmanız ve yüksek kazanç getirecek olan bir iş fikrine imza atmanız mümkün..

Yunanistan’da Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her taşınmazı satın alırken dikkat edilmesi gereken konular Yunanistan’dan ev alırken de dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor. Öncelikle dolandırıcılara karşı dikkatli olunması için asla tapuyu almadan önce ödeme yapılmaması ya da bu alanda uzun zamandır hizmet veren ve piyasada güvenirliğini kanıtlayan aracı kurumlar üzerinden alım yapmak daha güvenli olabilir. Bu aracı kurumlar yatırım için ayırdığınız paranız ile satın alabileceğiniz en iyi konutu belirlemenizi sağlarken aynı zamanda karar verdiğiniz konutun tapu işlemleri ve sonrasında yapmanız gereken işlemler konusunda da size yardımcı olacak ve yatırımınızı sorunuz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

İşin en güzel yanı Yunanistan’dan gayrimenkul aldığınızda bize en uygun kültürlerden birinde güzel bir mülk sahibi oluyorsunuz. Yunanistan’da iklim, yemekler, içecekler, insan ilişkileri bizim ülkemize çok benzer. Keyifli bir ortamda, yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülkede güzel bir mülke sahip olmak için Yunanistan çok iyi bir seçenek…

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.