YouTube ile Emlak Nasıl Satılır

Ana Sayfa » Blog » YouTube ile Emlak Nasıl Satılır

YouTube ile emlak satışı pek çok gayrimenkul danışmanının hayalinde olan, ama pek az kişinin nasıl yapılacağını bildiği bir konu. YouTube hem gayrimenkul satmak için, hem de portföy kazanmak için kullanılabilir. Internet kullanımı her geçen gün artıyor ve YouTube en çok kullanılan, en çok arama yapılan, en çok zaman geçirilen kanallar arasında her yıl yerini koruyor.

YouTube kanalınızı oluşturun

Pek çok emlakçının yaptığı hata kendi adı ile kanal açmak. Burada önemli olan Google aramalarında çıkacak bir kanal adı seçmek. Bunun için ya uzmanlık bölgeniz olamalı, yada uzmanlık konunuz. Kanal adınızı “Uzmanlık Bölgeniz + Satılık Kiralık” yada “Uzmanlık Konunuz + Satılık Kiralık” şeklinde oluşturmanız faydalı olacaktır. Bu sayede uzmanlık bölgeniz yada uzmanlık konunuz ile ilgili satılık ve kiralık aramalarında Google’da ve YouTube’da çıkmanız kolaylaşacak.

Kanal görsellerine özen gösterin

Kanalınızı oluştururken kaliteli görseller kullanın. Amacınız kanala çok sayıda abone kazanmak. Kaliteli görselleri olan kanallar daha hızlı abone kazanıyor. Aboneleriniz çoğaldıkça Google aramalarında ön plana çıkmanız kolaylaşacak. Canva sitesinde ücretsiz YouTube kanal görselleri hazırlayabilirsiniz. Canva’da her sosyal medya kanalına özel hazır şablon var, bunlardan faydalanabilirsiniz.

Çekim için gerekli ekipmanları alın

  • Cep telefonları çok gelişti, çok iyi fotoğraf ve video çekebiliyorlar. Geniş açı çekim yapabilen kamera yada cep telefonu iç çekimler için şart.
  • Harici kamera ışığı elektrik olmayan gayrimenkullerde ışık almayan yerlerde büyük fayda sağlayacak. Eğer DSLR kamera kullanıyorsanız bunu flaş yuvasına takabilirsiniz. Eğer cep telefonu ile çekim yapıyorsanız selfi ışığı diye adlandırılan aksesuarlar size bir miktar yardımcı olabilir.
  • Çekeceğiniz videoda hareket edeceksiniz, gayrimenkulün içini ve dışını gezdireceksiniz. Attığınız her adımda görüntü sallanacak. Bu sallanmayı engellemek için gimbal kullanmanız gerekiyor.
  • Kaliteli bir selfi çubuğu ile kendinizi de görüntünün içine katarak bazı bölümler çekebilirsiniz.
  • Kameranız gimbala takılı olacak, bu yüzden sesiniz uzaktan gelecek. Dış çekimlerde rüzgar var ise uğultu oluşacak. Bunu engellemek için süngerli yada tüylü dış mikrofon kullanmanız gerekli.
  • Eğer zaman zaman kameranın önüne geçerek arka plandaki gayrimenkulü tanıtmayı planlıyorsanız tripod da alın.

Sahnelemeyi öğrenin

Güzel videolar daha çok seyrediliyor. Amacınız aldığınız portföyü satmak ise portföyünüzü derli toplu ve güzel göstererek daha çok ilgi çekersiniz. Kanalınız daha çok abone kazanır. Aboneniz arttıkça videolarınız daha çok görüntülenir, aramalarda daha çok çıkarsınız. Bunların sonucu olarak daha çok alıcıya ulaşırsınız, daha çok satış yaparsınız. Her portföyünüze video çekeceğiniz için portföy seçme şansınız olmayabilir ama portföyü albenili göstermek sizin elinizde.

  • Eşya kalabalığını azaltın
  • Kişisel eşyaları ortadan kaldırın
  • Gerektiğinde eşyaların yerini değiştirerek alanı genişletin

Farklı açılardan çekim yapın

Birden fazla ve farklı açılardan çekim yapın. Ofise dönüp çektiğiniz videolara göz attığınızda bazılarının hiç istediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz. Yedek çekimler sizi tekrar çekim yapmaktan kurtaracak. Farklı açılardan yapacağınız çekimler size alternatif kurgular yapma fırsatı sağlayacak.

Kısaltın, kısaltın, kısaltın

Çekim için yarım saat harcamış olmanız yarım saatlik satılık gayrimenkul videosu oluşturmanız için sebep değil. Kabul edin satılık kiralık emlak videolarının çoğu sıkıcı videolar. İnsanların ilgilerini uzun süre tutmak kolay değil. Videonuzun yarısında çıkan kişi çok olur ise YouTube sizin videolarınızı ön plana çıkartmayacaktır. Bu yüzden mesajınızı hızlı verecek şekilde 1 – 2 dakikalık kısa videolara odaklanın. Bu sayede hazırladığınız videolar sonuna kadar seyredilsin. Sonunda vereceğiniz harekete geçirici mesaj da hedefe ulaşsın.

Videoları Canva gibi ücretsiz web sitelerinde düzenleyebilirsiniz. Bitiş ekranı ekleme, istenmeyen bölümleri kırpma gibi küçük rötuşları YouTube Studio’da yapabilirsiniz.  iPhone kullanıyorsanız iMovie ile videoyu ve yazıları oluşturabilirsiniz. PocketVideo gibi ücretsiz uygulamaları deneyebilirsiniz. KineMaster gibi gelişmiş özellikleri ücretli olan uygulamalar kullanabilirsiniz. Yada Bionluk gibi bir siteden bu işi sizin için uygun fiyata yapacak bir profesyonel bulabilirsiniz.

İntro ve kapanış videoları ekleyin

İntro videosu girişte sizi kısaca tanıtan videodur. Adınız, çalıştığınız bölge ve konu animasyon grafikler ile 3-5 saniyede gösterilir. Kapanış videosu sizinle nasıl iletişime geçeceklerini gösteren videodur. Adınız ve telefon numaranız 3-5 saniyelik animasyon grafikler ile gösterilir ve seyreden kişiyi sizi aramaya teşvik eder. Emlak sektöründeki uzmanlık bölgeniz yada uzmanlık konunuzla ilgili çektirdiğiniz bir dron videosunu hem kanalınızda yayımlayabilirsiniz, hem de bu videonun bir kısmını kapanış videonuzda kullanabilirsiniz. Bu kısa videoları profesyonel şekilde hazırlatıp yüklediğiniz her videoya eklemeniz hem imajınızı yükseltir, hem de aldığınız aramaları arttırır.

Yazılı kapak görseli ekleyin

YouTube videolara otomatik olarak kapak resimleri seçer. Bunların görsel etkisi ve aldığı tıklanma düşük olur. Çektiğiniz güzel bir resim ile kapak görseli hazırlayın ve üstüne tıklanmayı arttıracak başlık yazısı ekleyin. tanıtan kapak görseli ile izlenme oranını yükseltin.

Harekete geçirici mesaj ekleyin

Videonuzu seyredenler ne yapsın istiyorsunuz? Eğer alıcı yada kiracı iseler sizi aramalarını, değil mi.. O halde bunu videoda dile getirin ve yazıya dökün. Hem görsel, hem işitsel olarak onları harekete geçmeye davet edin. Videonun orta kısmında videoyu beğenmelerini ve kanala abone olmalarını isteyin. Son kısmında ise sizi aramaya davet edin.

Uzmanlığınızı ön plana çıkartın

Sadece satılık portföy videoları paylaşmayın. Hangi bölgede çalışıyorsanız o bölgenin özellikleri gösteren videolar da yayımlayın. İnsanlar neden orada yaşamak istiyor? Orada yaşayanların en sevdiği yerler.. O bölgedeki iyi okullar, iyi kreşler, vs. Bu videolar sayesinde o bölgeden ev almak yada kiralamak isteyen insanlar sizi bulsun, sizden destek istesin. Onlara yardım edin, hem de ev satın, kiralayın.

Satılık gayrimenkul ilanlarında video kullanmanın avantajları

YouTube için hazırladığınız videoları ilanlarınıza ekleyerek daha çok alıcı çekebilirsiniz

YouTube’da istikrarlı olun

Bir kaç video yayınlayıp, istediğiniz kadar görüntülenme alamayınca vazgeçmeyin. Az videosu olan kanalın abonesi de, izlenme sayısı da az olur. Zamanla kanalınız büyüyecek, daha görünür olacak. Uzun vadeli düşünün ve geleceğe yatırım yapın. Emlakçılar arasında YouTube’u etkin kullanan çok az kişi var. Bunu avantaja dönüştürün. Rekabet az iken harekete geçin ve YouTube’da etkin emlakçı olun. Kanalınız güçlendiğinde yüklediğiniz videolar sayesinde hızlı şekilde alıcı ve kiracı bulacaksınız.  Sizin kanalınızı gören mülk sahipleri sizi arayıp sizinle çalışmak istediklerini söyleyecekler. Bu sayede hem satışınız artacak, hem de portföy sayınız.

Yazar Hakkında

Dijiper Dijital Pazarlama

Dijiper Dijital PazarlamaGayrimenkul Danışmanları ve Emlak Ofisleri için Dijital Pazarlama Desteği Sağlar. Web Sitesi Yapımı, Web Sitesi Yönetimi, Blog Yazıları, SEO, Sosyal Medya Yönetimi ve Reklamları için En Cazip Fiyatlar Dijiper.com'da. https://www.dijiper.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.