Yatırımlık Arazi ve Arsa Nereden Alınır

Ana Sayfa » Blog » Yatırımlık Arazi ve Arsa Nereden Alınır
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

3 sene önce

22032 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Yatırımlık Arazi ve Arsa Nereden Alınır

İstanbul’un en kıymetli semtlerinden Maslak eskiden bostandı, Kartal ise balıkçı köyü. Levent’te kışın kurtlar dolaşırdı. O günlerde buraların kıymetini görüp buralarda arazi yatırımı yapanlar çok yüksek kazançlar sağladılar.

 

Konut yatırımının kazanç getirmediğini herkes gördü. Faiz ise enflasyonun altında getiri sağlıyor ve faize yatırılan para uzun vadede eriyor. Döviz ise kriz dönemlerinde yaptığı sıçramalar haricinde genelde kazanç sağlamıyor. Uzun vadede arazi yatırımı çok kazandırıyor çünkü gitgide azalıyor ve yenisi üretilemiyor. Ayda yada marsta koloniler kurduğumuz günler gelir ise bu değişebilir ancak nüfus arttıkça arsa ihtiyacı da artıyor ve bu da arazinin uzun vadede yüksek getirisinin temeli..

Eğer bir ülkede nüfus artıyorsa ve kentleşme oranı yükseliyorsa yapılacak en iyi gayrimenkul yatırım arsa ve arazi yatırımı. Ülke ortalamasının üstünde nüfusu artan illerde prim potansiyeli yüksektir. Kentlerin ve bölgelerinin gelişme akslarını takip ettiğinizde arsanın ve arazinin nerede değerleneceğini öngörebilirsiniz.

Yatırımlık Arsa ve Arazi Nereden Alınır?

Gelişen şehirler ve bölgeler göç alıp ve büyüyorlar. Nüfusu artan yerlerde konut, sanayi, ticaret, eğitim,  hizmet sektörü gibi ihtiyaçlar nedeniyle inşaat yapılacak yer ihtiyacı artıyor. Şehirlerin gelişme aksları arazi satın alınacak en iyi bölgeler. Doğru konumda doğru fiyata alınmış bir arazinin uzun vadede tüm yatırım araçlarının çok üstünde getiri sağladığına hep şahit olduk. Sanayinin, ticaretin ve nüfusun artacağı yerlerde yapılacak yatırımların getiri potansiyeli çok yüksek.

Arazi Yatırımı İçin En Uygun Yerler Nereleri?

Şehirlerin ve ülkenin gelişim aksı üzerindeki araziler yatırım için en uygun yerler. Bu bölgelerde yatırımlar arttıkça buradaki inşaat yapılabilecek yerler prim yapıyor. Nüfus artışı beklenen sanayi, ticaret, turizm altyapı çalışmaları planlanan bölgeler yatırım için en iyi adaylar.

İstanbul’un yoğunluğu uzun vadede Marmara bölgesine yayılacak. Osman Gazi (İzmit Körfez) Köprüsü, Gebze-Orhangazi otoyolu, Çanakkale-Balıkesir otoyolu, Çanakkale 1915 köprüsü ve Çanakkale-Tekirdağ otoyolu ile Marmara bölgesinde halka otoyol devreye girecek. Bu sayede sanayi tesisleri arsaların, konutların, yaşamın ve işçiliğin pahallı olduğu İstanbul’dan çıkarak hem İstanbul’daki kaynaklara yakın olacaklar hem de maliyetlerini düşürecekler. Sanayinin bu bölgelere kayması ile birlikte hem ticari hem de konut alanları ihtiyaçları artacak. Sonuç olarak yeni imar alanları devreye girecek, imara giren araziler yüksek prim yapacak.

Yalova’dan arsa alınır mı?

Alınabilir.  2007 181.758 kişi olan Yalova nüfusu 2018 yılında 262.234 kişiye yükseldi. Yalova her sene göç alıyor ve nüfus artıyor. Marmara halka ulaşımın devreye girmesi ile İstanbul’a ve denize yakınlığı ile pek çok yatırıma aday olacak. Bu yatırımlar beraberinde konut ve işyeri ihtiyacı doğuracak. Bu tür yapıların inşa edilebileceği alanlar değerlenecek.

Bursa’dan arsa alınır mı?

Alınabilir. 1975 yılında 991.396 kişi olan Bursa nüfusu 2017 yılında 2.936.803 kişiye yükseldi. 2016-2017 döneminde Bursa 21,214 net göç aldı. Bu %7,2 net göç hızı demek. Bursa sürekli büyüyor ve büyümeye devam edecek görünüyor. Bu büyüme beraberinde konut, işyeri vs. ihtiyacını doğurmaya devam edecek. Bu tür yapıların inşa edilebileceği alanlar değerlenecek.

Çanakkale’den arsa alınır mı?

Nereden aldığınıza dikkat ederseniz elbette alınır. 1975 yılında 351.845 kişi olan Çanakkale nüfusu 2017 yılında 530.417 kişiye yükseldi. 2016-2017 döneminde Çanakkale 5,548 net göç aldı. Bu %10,5 net göç hızına denk geliyor. Çanakkale yapılmakta olan yatırımlar ile çok hızlı büyümeye aday bir bölge. Bu büyüme sonucunda Çanakkale’deki bazı arsa ve araziler hızlı değer artışı yaşayacak. Burada yatırımın nerede yapılacağı büyük önem taşıyor çünkü Çanakkale’nin her bölgesi farklı hızda değerlenecek.

Kazanç Elde Etmek İçin Ne Kadar Beklemek Gerekiyor?

Arsa ve arazi yatırımı uzun vadeli bir yatırım, iyi bir getiri için 5-10 yıl beklemeniz gerekebilir. Yüksek prim elde etmek için sabırlı olmanız gerekiyor. Aldığınız arazinin çevresindeki yatırımların gerçekleşmesi, nüfusun, sanayinin ve ticaretin artması zaman içinde gerçekleşecek. Bu gelişmeler oldukça yatırımınız değer kazanacak.

Arazi Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sit alanları ve su havzası kaçınmak gereken yerlerden. Bu alanlar imara açılmaz bu nedenle yatırımınız beklediğiniz getiriyi getirmez. Ormana yakın yerler orman bölgesi kapsamına alınabilirler. Verimli tarım arazilerine inşaat hakkı tanınması mümkün olmayabilir. Enerji ve gaz nakil hatları üstündeki yerler kamulaştırmaya tabi olabilir.

Arazi alırken nelere dikkat edilmeli?

Bir arazinin gelecekte değerlenmesi için bazı faktörlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Bazı faktörlerden kaçınmak da o arazinin ilerideki kazanç potansiyelini yükseltiyor. Arazi alırken nelere dikkat edilmeli bir bakalım..

 • Nüfus yoğunluğunu artış hızı
 • Bakanlıkların yatırım planları
 • Belediyelerin yatırım planları
 • Özel sektör yatırım planları
 • Yola olan mesafe, Yola cephe uzunluğu
 • Çevre düzeni planları
 • Atık ve arıtma tesislerine mesafesi
 • Şehir yada ilçe merkezine yakınlığı
 • Demiryoluna mesafesi
 • Havaalanına yakınlığı
 • Sahile yakınlığı
 • Enerji hatlarına mesafesi
 • Yüksek gerilim hatlarına mesafesi (tel altı olup olmadığı)
 • Akarsulara yakınlık, Su havzalarına yakınlık
 • Sulama alanlarına mesafesi
 • Orman ve ağaçlandırılacak alanlara yakınlık
 • Korunacak alanlarda olmaması
 • Sit alanlarında olmaması
 • Askeri bölgelere yakınlığı
 • Kuru yada sulu tarım alanı olup olmaması
 • Turizm bölgeleri ve alanlarına mesafesi
 • Organize Sanayi Bölgelerine yakınlık
 • Deprem bölgesinde olup olmaması, Fay hatlarına mesafesi

Yukarıdaki faktörler araziye imar gelme ihtimalini etkileyebiliyor. Bazı durumlarda ise imar geldiğinde bu faktörlere göre değer artışı çok düşük yada çok yüksek olabiliyor.

Neden Hisseli Tapu Arsa Arazi Alınmaz?

Hisseli tapulardan kaçınmak gerekir çünkü diğer hisse sahipleri ortaklığın giderilmesi davası ile sizin payınızı değerinin altında satın alabilirler. Aynı riskten dolayı, ileride arsanın değeri arttığında ve satmak istediğinizde müşteri bulmakta zorlanırsınız. Ayrıca hisseli tapuda nerenin size ait olduğu belli değildir. Paylaşımda büyük sorunlar çıkabilir. Bu nedenler ile hisseli tapu alımını tavsiye etmiyorum.

Araziye Emlak Vergisi Ödenir mi?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunununa göre, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan araziler kiraya verilmemek şartıyla bina ve arazi vergisinden muaf. Yani satın aldığınız yerden gelir elde etmiyorsanız emlak vergisi de vermezsiniz. Eğer gelir elde edecek şekilde kiraya verirseniz kira geliriniz verginizi büyük ihtimal ile kat ve kat karşılayacaktır.

Arsa Arazi Almak İçin Kredi Kullanmak Mantıklı mı?

Arazi uzun süreli bir yatırım. Türkiye’de ne yazık ki uzun vadeli kredi imkanları çok kısıtlı. Kısa vadeli kredileri kullanarak bu tür bir yatırıma girmek tavsiye edilecek bir uygulama değil.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.