VERASET VE İNTİKAL İŞLEMLERİNDE İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK AYRINTILAR

Ana Sayfa » Blog » VERASET VE İNTİKAL İŞLEMLERİNDE İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK AYRINTILAR
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

1 sene önce

217 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
VERASET VE İNTİKAL İŞLEMLERİNDE İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK AYRINTILAR

Bir kişi vefat etti ise ona ait malvarlığının hükmü ne olur? Malvarlığı veya borçları kime intikal edecektir? Hangi prosedürler takip edilmelidir? konularında size fayda sağlayacağını öngördüğüm bazı konulara değineceğim.

MİRAS, MİRASBIRAKAN, MİRASÇI KAVRAMLARI

Hukuksal açıdan ” Bir kimsenin ölümü üzerine veya ölümle aynı sonuçları doğuran olaylar sonucu (gaiplik veya ölüm karinesi gibi) mirasçılara geçen özel hukuk ilişkilerinin tümüne” miras denmektedir. Ayrıca miras kavramı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 35.maddesine göre, “herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir.” şeklinde yer almaktadır. Bu bağlamda vefat eden kişiye mirasbırakan (muris), bırakılan mal varlığı değerine tereke, terekenin bölüşümünün yapılacağı kişilere mirasçı (varis) denilmektedir.

MİRASÇILARA MÜLKİYET GEÇİŞİ

Türk Medeni Kanunu’nun 599.maddesine göre, “mirasçıların tümü, murisin ölümüyle terekeyi bir bütün olarak kanun gereğince” edinirler hükmü yer almaktadır. Külli halefiyet olarak adlandırılan bu durum, bütün malvarlığının, tek bir hukuki işlemle kendiliğinden mirasçılara geçmesi şeklinde açıklanabilir. Böylece mirasçıların üzerine, taşınmazların mülkiyeti geçmiş bulunmaktadır. Peki mirasçılar mülkleri satmak, bağışlamak, intifa veya rehin hakkı kurmak istediklerinde, diğer deyişle taşınmazlar üzerinde tasarrufta bulunmak (hak sahibi olmak) istedikleri takdirde ise bu üzerlerindeki mülkiyet geçişini, tapu kütüğüne tescil etmeleri gerekmektedir.

VERASET İLAMI ( MİRASÇILIK BELGESİ)

Bunun için önce mirasçılar notere başvururlar, eğer noterde yetkili memur, mirasçı olduğunuzun nüfus kayıtlarında yer aldığını tesbit ederse, notere verilen veraset ilamı dilekçesini dikkate alarak veraset ilamı çıkarır. Veraset ilamı alabilmek için yanınızda T.C. kimlik numarasının yer aldığı kimlik ve mirasbırakana ait ölüm belgesinin bulunması gerekiyor. Ayrıca noterdeki başvuru formunu doldurmanız ve başvuru yaptığınız yıla ait olan vergi ve harçları ödemeniz gerekmektedir. Bir ayrıntıyı burada belirtelim, eğer siz atanmış mirasçı konumunda iseniz bunu da noter yetkilisine ibraz etmeniz gerekmektir .Bu işlemleri sizin adınıza avukatınızın da yasal temsilciniz olarak yapmasında bir mahsur bulunmamaktadır. Nihayetinde siz veraset ilamı çıkardığınızda bu belge, diğer mirasçılar içinde geçerli olacaktır. Yani tüm mirasçıların aynı anda notere başvurmaları gerektiği gibi bir durum söz konusu değildir.

Eğer nüfus kayıtlarının veraset ilamı verilmesi konusunda yeterli olmaması, mirasçılardan en az birinin yabancı uyruklu olması, veraset ilamı verilmesinin bilirkişi incelemesi yapılmasını, tanık dinlenmesini gerektirmesi ya da talebin yabancılık unsuru taşıması gibi yargılamayı gerektiren durumlarda, noterlerce mirasçılık belgesi verilemez. Bunun için de mirasçılık belgesi almak isteyen mirasçı, mirasbırakanın yerleşim yerinin ya da kendisinin bağlı olduğu sulh hukuk mahkemesine başvurmalıdır.

TAPU DAİRESİNE BAŞVURU SÜRECİ

Buraya kadar veraset belgesi (mirasaçılık belgesi) nasıl alacağımızı belirledik. Elimizde veraset ilamı belgemiz var. Sosyal hayatta hak sahibi olabilmek için intikal edilecek gayrimenkullerin tapu da adınıza tescil edilmesi gerekir, ve dolayısıyla taşınmazın bulunduğu tapu dairesine gitmek gerekir. Tapu dairesi sizden şu belgeleri talep edecektir.

  1. İntikali istenen taşınmaz malın varsa tapu senedi, yoksa taşınmaz malların ve parsel numarasını belirtir belge veya mirasçılardan birinin sözlü beyanı

  2. İntikal isteminde bulunan mirasçı veya yetkili temsilcinin fotoğraflı nüfus cüzdanı veya pasaportu
  3. Mahkeme veya noterce verilmiş mirasçılık (veraset) belgesinin aslı ya da mahkeme veya noterce onaylı örneği
  4. İntikal talebi diekçesi, temsilci tarafından yapılıyor ise ayrıca temsile ilişkin belge, vekaletmane
  5. Tapu senedine fotoğraf yapıştırılması isteniyor ise, talepte bulunan mirasçının veya mirasçıların intikali istenen taşınmaz mal sayısı kadar son altı ay içinde çekilmiş 6 x 4 cm büyüklüğünde vesikalık fotoğrafı
  6. Taşınmaz malın niteliği bina ise deprem sigortası

  7. Gelir idaresinden veraset ve intikal vergisi ilişiğinin kestirildiğine dair vergi dairesinden alınan belge (www.gib.gov.tr adresinden online olarak da ödenebilir)

  8. Döner sermaye harcı ödendiğine dair belge

Başvuru için tüm mirasçıların tapu dairesinde bulunması şartı yoktur. Tek kişi de başvuru yapabilir. Bu belgeleri düzenleyip taşınmazın bulunduğu tapu müdürlüğündeki yetkili memura talebinizi ilettiğinizde intikali gerçekleştirmek mümkündür.

İNTİKAL ÇEŞİTLERİ VAR MIDIR?

Tapu dairesine, yukarıda saydığımız belgeleri ilettiğimizde miras kalan gayrimenkuller tapu sicilinde bizim adımıza geçmiş olacaktır. Ama tapuya tek başına gittiğimiz için intikal işlemleri sonucu bize verilen tapu çeşidi el birliği mülkiyet tipi olacaktır. Burada el birliği tapusunda bir el birliği tapusu olur, tapu senedinde el birliği numarası olur, murisin hissesi, hisse oranı yazar. Elbirliği mülkiyeti olan bir gayrimenkul paylı mülkiyete çevrilmemişse tüm mirasçıların onayı olmadan satış yapılması mümkün değildir. Bunun için tapuya tüm varislerin aynı anda başvurmaları ile paylı mülkiyet tapusu almak gerekmektedir. Bu gibi bir durumda öncelikle tapuda elbirliği mülkiyetinin bozulması ve gayrimenkulde her mirasçının payı belirlenmelidir.

İntikal işlemleri aşamalarında mirasçılar arasında anlaşmazlıklar çıkması durumlarında ortaklığın giderilmesi (izaleyi şuyu) adıyla anılan davayı mahkeme kanalıyla açmaları gerekmektedir. Bu dava sonucunda ortaklığın giderilmesine mahkeme tarafından karar verilirse, ilgili taşınmaz ihale neticesinde satılmakta ve sizde alacağınızı almış bulunursunuz. Bu sırada taşınmazın satılmasını istemeyen mirasçı, kendiside ihaleye girerek, bedel artırımı yaparak, diğerlerinin bedelini(hissesini) ödeyerek ihaleyi alabilir. İhaleden önce kıymet takdir raporu alınması gerekmektedir. Bundan sonra ise satılacak mülk üzerinde ihaleye çıkarma usulü prosedürleri işlemektedir. Yalnız burayı ihale ile satın alan kişinin %18 kdv ödeme yükümlülüğü olduğunu unutmamalıdır. Bunuda ihale öncesi göz ardı etmemek gerekir.

SONUÇ VE TAVSİYE

Özellikle miras sonrasında paylaşma yolunun (taksim) tercih edilmesi anlaşmazlıkların önüne geçecektir. Gerekirse aradaki değer farkları taraflar arasında ödenmeli ve hissedarlar arasında adalet sağlanmalıdır .Bu noktada emlak işletmelerinden ve profesyonel gayrimenkul danışmanlarından yardım alınabilir.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.