Tapuda Alım Satış Nasıl Yapılır

Ana Sayfa » Blog » Tapuda Alım Satış Nasıl Yapılır
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

505 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Tapuda Alım Satış Nasıl Yapılır

Gayrimenkulünüzü satmak için fiyat ve diğer şartlarda anlaştınız ise sıra tapuyu devretmeye geldi. Tapuda satış işlemi yapmak eğer önceden gerekli hazırlıkları yaptıysanız çok kolay. Eksik evrak yok ise ve özel bir yoğunluk yok ise tapu devri genelde aynı gün içinde gerçekleşiyor.

Tapuya gitmeden önce netleştirmeniz gereken konular

  • Ödeme nasıl yapılacak? Banka havalesi ile mi, nakit mi? Banka havalesi tapuda yapılacak ise mobil/Internet bankacılık transfer limitiniz ne kadar? ( Bu limiti bankanız ile görüşerek arttırabilirsiniz)
  • Tapu harcını ve döner sermaye payını kim ödeyecek? Hepsini alıcı mı ödeyecek yoksa alıcı ve satıcı kendi paylarını mı ödeyecek?
  • Sürece emlakçı dahil ise emlakçıya ne kadar ödeme yapılacak? Bu ödemeyi alıcı mı, satıcı mı, yoksa ikisi birden mi yapacak?

Ödemeleri nakit yapmaktan kaçınmakta alıcı için de satıcı için de fayda var. Nakit verilen para sahte çıkabilir, tapuya giderken yada çıkışta kötü niyetli kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Alternatif bir ödeme şekli olan bloke çekte bankanın “Bloke edilmiştir” yazısı ile normal çeklerdeki karşılıksız çıkma riskini bertaraf edersiniz. Bloke çek için bankaya komisyon ödemek istemiyorsanız devletin Tapu Takas isteminde faydalanabilirsiniz. Bu sisteminde alıcı ödemeyi Tapu Takas sistemine gönderiyor, satıcı satış imzasını attıktan sonra Tapu Takas tutarı satıcıya aktarıyor.

Tapu devri için hazırlanacak evraklar

  1. Tapu fotokopisi
  2. Satıcının kimlik fotokopisi. Fotokopi üstüne satıcının ikamet adresi ve telefon numarası yazılır.
  3. Alıcının kimlik fotokopisi. Fotokopi üstüne alıcının ikamet adresi ve telefon numarası yazılır.
  4. Eğer işlem vekalet yada yetki belgesi ile yapılıyor ise bu belgenin aslı
  5. Güncel tarihli DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası
  6. İlgili belediyeden alınan gayrimenkul rayiç bedel belgesi (Bu belge aynı zamanda gayrimenkulün emlak vergi borcunun olmadığını gösterir)
  7. Alıcı banka kredisi kullanıyor ise bankanın ipotek evrakları ve tapuya gelecek avukatın iletişim bilgileri

Bazı belediyeler alıcıya rayiç bedel belgesini vermiyorlar. Satıcının bu belgeyi kendisinin alması gerekebilir. Bazı belediyeler satıcının kimliği ve tapu ile beraber gidildiğinde 3. kişilere bu belgeyi verebiliyor.

Tapulara artık resim konulmuyor. Vesikalık resim hazırlamanıza gerek yok.

Tapudan randevu alın

Tapu gününden bir kaç gün önce randevu.tkgm.gov.tr internet adresinden satış işlemi için randevu alın. Randevuyu sabah saatlerine almanız işlemin aynı gün içinde sonuçlanmasını kolaylaştıracaktır. Eğer istediğiniz gün için randevular dolu gözüküyor ise ve sonraki günleri beklemek istemiyorsanız sabah erkenden tapu müdürlüğüne giderek sıraya girebilir ve o gün için randevu saati alabilirsiniz.

Tapu günü sürecin işleyişi

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.