Sahneleme (Staging) ile Mülkünüz Değerli Satılsın

Ana Sayfa » Blog » Sahneleme (Staging) ile Mülkünüz Değerli Satılsın
Göktuğ Beşer Göktuğ Beşer

2 sene önce

1463 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Sahneleme (Staging) ile Mülkünüz Değerli Satılsın

Bir ürünü satacağınız zaman alıcıların onu olabilecek en iyi halinde görmelerini ve kendilerine yakıştığını hayal etmelerini istersiniz. Bu yüzden mağazalar vitrin düzenleme uzmanları ile çalışırlar. Bu uzmanların düzenlediği vitrinler müşterilerin dükkandan içeri girmesini sağlar. Bir ev, daire ya da villa satarken vitrinimiz var mı? Evet var, emlak vitrinimiz alıcı adaylarına sunduğumuz resimler… Amerika Gayrimenkul Sahneleme Birliği’ne göre sahneleme çalışması yapılmış mülkler daha kısa sürede, daha yüksek fiyatlara satılıyor, alıcı adaylarının favori listelerine daha çok ekleniyor.

Aynı odanın sahneleme yapılmış ve yapılmamış hali

Eğer mobilya ve aksesuarlara yatırım yaparsanız sahneleme ile bu kadar etkileyici bir fark yaratmanız da mümkün

Gayrimenkul Sahneleme Nasıl Yapılır?

Bir kişi hayal edin… Limuzin bir arabadan iniyor, üstünde kaliteli bir takım elbise, saçı sakalı düzgün, ayakkabıları gıcır gıcır… Bu kişi hakkında ne düşünürsünüz? Peki benzer bir kişiyi saçı başı dağınık, eli yüzü kirli, pis kıyafetler, yırtık ayakkabılar içinde görseniz ne düşünürdünüz? Bu iki kişi için farklı düşüncelere sahip olmanız çok normal. Oysa ikisi de aynı kişi olabilir! Mülkünüzü bu iki imajdan hangisi ile piyasaya sunacağınıza karar vermek sizin sorumluluğunuz..

Gayrimenkul sahnelemede alıcıların mülkü olabilecek en iyi halinde görmelerini ve kendilerini orada yaşarken hayal edebilmelerini isteriz. Bunun için yapılması gerekenler çok basit..

Salonun sahneleme yapılmadan önceki hali

Sahneleme öncesi odanın günlük hali, masa odanın ortasında, yerde halı var, çeşitli eşyalar dağınık halde…

Salonun sahneleme sonrası düzenli ve çok daha çekici hali

Sahneleme için masa kenara çekildi ve üstündeki dağınıklık kaldırılıp yerine yemek takımı konuldu, halı ve bazı eşyalar kaldırıldı, bazı eşyaların yeri değiştirildi.

Kalabalık yapan eşyaları kaldırın

Gayrimenkulün değerini belirleyen en önemli unsurlardan birisi mekanın genişliği ve büyüklüğü. Alıcı adaylarının mekanı geniş ve ferah olarak algılamaları satış fiyatınızı arttırır. Ferahlığı sağlamanın yolu kalabalık yapan eşyaları azaltmak ve var olanları da düzenli tutmaktır, bunun için Pratikdepo gibi şirketlerden faydalanabilirsiniz.

Eşyaların yerlerini değiştirmeyi düşünün

Bir dairedeki eşyaların yerlerini değiştirerek mekanın genişliğini vurgulayabilirsiniz. Kameranın ön alanını açmak fotoğrafa ferahlık katar.

gruplandırılmış oturma grubu ile ferah gözüken salon

Sohbet ortamı mesafesinde gruplanmış oturma takımları salonu hem ferah, hem de büyük gösterebilir

Eşyaları gruplandırmayı düşünün

Eğer mekan büyük ise, koltukları ve kanepeleri duvarlara dayamaya gerek yok. Oturma gruplarını birbirlerine yaklaştırarak ve duvar ile aralarında boşluk bırakarak hem daha samimi bir ortam yaratabilir, hem de salonu daha büyük gösterebilirsiniz.

Halıyı kaldırmayı düşünün

Küçük mekanlarda halının böldüğü zeminler daha da küçük gözükür. Üstelik halının altında parke var ise eve değer katan bir malzemeyi gizliyor olabilirsiniz. Mekanın büyüklüğünü vurgulamak istiyorsanız (dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası değil ise) halıyı kaldırmak etkileyici olabilir.

Boya yapacaksanız açık renkleri ve tek renk yapın

Açık renkler ve tonlar mekanları daha aydınlık ve geniş gösterir. Birbirine komşu alanlarda ve odalarda aynı rengi kullanarak odaları daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz. Farklı renklerin yarattığı sınırlar kalktığında girişteki alan salona dahil hissi oluşur, koridordaki alan odaların doğal bir uzantısı gibi durur.

Duvardaki ayna sayesinde büyük gözüken salon

Aynalar odaya genişlik katar

Aynalar mekanı büyütür ve aydınlatır

Küçük yada karanlık bir odayı büyük yada aydınlık göstermenin yollarından birisi aynalardan faydalanmak. Aynalar mekana hem genişlik hissi katar, hem de ışığı yansıtarak daha aydınlık ve ferah gösterir.

Kişisel eşyaları kaldırın

Alıcı adaylarının ziyaret ettikleri mekanı sahiplenmeleri, orada yaşadıklarını hayal edebilmelerini isteriz. Bunun yolu da kişisel eşyaları, kişisel resimleri ortadan kaldırmaktır.

Aksesuarlara karar verin

Yeşil bitkiler ve taze çiçekler mekana çekicilik katar. Mutfaklarda taze meyveler de benzer bir etki yaratır. Kaliteli aksesuarlar mekanı daha değerli gösterebilir.

Dış manzaranın net şekilde gözüktüğü sahneleme yapılmış salon

Manzara iç ve dış ışık dengelenerek vurgulanabilir

Bol ışık aldığı için pencereleri parlayan sahneleme yapılmış salon resmi

Eğer manzara yok ise vurgu odanın ışık alışına yapılabilir…

Manzarayı ön plana çıkartacak mısınız, karar verin

Güzel bir manzara gayrimenkulün değerini arttırır. Mülk böyle bir manzaraya sahip ise, bunu resme aktarmak gerekir. Eğer pencerelerden fotoğrafa aktarmaya değecek bir görüntü yok ise, mekanın bol ışık aldığını vurgulamak tercih edilebilir.

 

Yazar Hakkında

Göktuğ Beşer

Göktuğ BeşerGayrimenkul Satış Uzmanı - info@goktugbeser.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.