Plansız Alanlar Yeni İmar Yönetmeliği Ne Getiriyor?

Ana Sayfa » Blog » Plansız Alanlar Yeni İmar Yönetmeliği Ne Getiriyor?
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

1 sene önce

794 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Plansız Alanlar Yeni İmar Yönetmeliği Ne Getiriyor?

Bir arsanın yapılaşma koşulları imar çalışmaları ile belirleniyor. Bunlar arsanın bulunduğu yere göre konut imarlı, ticaret imarlı veya turizm imarlı olabiliyor. Sizin de uzun yıllardır aile bireyleri ile birlikte değerlendirmek istediğiniz köyünüzde bir parseliniz var veya pandemi sürecini yaşarken, doğanın değerini anladığımız şu günlerde kırsal alanda yapı inşa etmeyi düşünüyorsunuz ama bu işin bir dizi prosedürü olduğundan erteliyorsanız, işte bu yeni Yönetmelik’te yer alan değişikler işinizi kolaylaştırabilir. Bu kolaylıkların neler olduğunu aşağıda kısa başlıklar halinde sıralayalım.

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR

Bilindiği üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 11/07/2021 tarihinde 31538 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

RUHSAT ZORUNLULUĞU DÜZENLENDİ

Köy imarı, köyde yer alan alanlar üzerinde uygulanan imar planı olarak karşımıza çıkıyor. Plansız alanlar tip imar yönetmeliği kapsamında köy imarı koşulları sıralanıyor. Eski Yönetmelik gereğince köyde bir arsaya ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olmasına bağlı olarak farklılık gösteriyordu. 11/07/2021 tarihinde yayımlanan yeni Yönetmelik hükümlerine göre Büyükşehir Belediyelerince “kırsal yerleşik alan” tespiti yapılan mahallelerin, belirli kurallar dahilinde köy yerleşik alanı şartlarına tabi olması sağlandı. Tarımsal amaçlı yapıların tanımı genişletilerek, bu tanıma “bağ evleri” ile Tarım ve Orman Bakanlığınca bu kapsamda olduğu belirlenen diğer yapılar da dahil edildi. İskan dışı alanlarda taban alanı 75 metrekareyi ve 2 katı geçmemek şartıyla yapılacak 1 bağ evi için Bakanlığın onayı alınmak koşuluyla, köy içi yapılara benzer şekilde ruhsat zorunluluğu da kaldırıldı.

MESAFE MİKTARI DÜŞÜRÜLDÜ

‘Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre birden çok bina inşa edilen parsellerde, binalar arası asgari mesafe sınırı bitişik yapılar hariç 10 metreden 6 metreye düşürülmesine karar verildi. Bina azami yükseklikleri 6,50 metreden 7,50 metreye yükseltildi. İskan içerisinde olmayan bölgelerde 1500 metrekareden çok hisseli parsellerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayı alınarak en çok 1 konut amaçlı yapı inşa etme olanağı 3’e yükseltildi. Yapıların komşu parsel sınırına 5 metre mesafe bırakma zorunluluğu 3 metre olarak değiştirildi.

EMSAL DEĞERİ KALDIRILDI

Yeni Yönetmeliğe göre uygulamaya konan bir diğer değişiklik ise emsal değeri ile alakalı oldu. Köy yerleşik alanı çevresinde belirlenecek azami mesafe 100 metreden 300 metreye yükseltilirken, Çevre Düzeni Planları’nda bulunan ve kırsal yerleşim alanları için emsali 0,50 ile sınırlandıran maddenin kaldırılmasına karar verildi.

İKAMETGAH ZORUNLULUĞU DEĞİŞTİ

Bundan böyle yapı inşa edilmesi için köy nüfusuna kayıtlı olmak ve köyde sürekli yaşamak da istenmeyecek. Bu yazımızda ana başlıklarına değindiğimiz Yönetmelik hükümlerinin tamamına https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/07/20210711-2.htm tıklayarak ulaşabilir, daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Konu ile alakalı veya merak ettiğiniz hususlarda ki değerli görüşlerinizi gurgenkubra@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz, yazımıza ve bize destek olmak için www.kiragetiren.com sitemize üye olabilirsiniz.

KÜBRA GÜRGEN
Sorumlu Emlak Danışmanı
0 542 312 30 10

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.