Nasıl Karizmatik Olunur

Ana Sayfa » Blog » Nasıl Karizmatik Olunur
Suna Kabadayı Suna Kabadayı

2 sene önce

464 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Nasıl Karizmatik Olunur

Karizmatik olmak istiyorsanız, olabilirsiniz. Karizma sonradan öğrenilebilir. Karizmanız enerjinizi başkalarına aktarmanız ile şekillenir. Etkili iletişim becerileri kazanmak ve farkında olmadan verdiğiniz olumsuz mesajları olumlular ile değiştirmek çok güzel bir başlangıç bu yolda.

Karizma Nedir?

Etrafınızdaki kişiler isminiz geçtiğinde ne hissediyorlar? Sizin için ne diyorlar? Duruşunuz sizinle ilgili nasıl bir mesaj veriyor? Karizma sözcüğü Eski Yunan Uygarlığı’na uzanan bir geçmişe sahip. “İlahi ilham yeteneği” anlamı taşıyor.

Sadece giydiğiniz değil, tavırlarınız, üslubunuz, göz teması kurup kurmadığınız, ses tonunuz, nezaketiniz.. Hepsi, sizin kişisel markanızla ilgili mesajları başkalarının bilinçaltına göndermede önemli unsurlar.

Bazı insanlar vardır ki ortam ne kadar kalabalık olursa olsun dikkati hemen kendilerine çekerler. Bu, onların ne kadar yüksek sesle konuştukları ya da ne kadar çarpıcı göründükleriyle sınırlı değildir Öyle bir karizmaları vardır ki çekim alanına girersiniz. İletişim sırasında enerjileri sizi ele geçirir, onları dinlerken heyecanlanırsınız. Kendinizi iyi hissettiren, sizi mıknatıs gibi kendilerine çeken bir yanları vardır.

Nasıl Karizmatik Olunur

Karizmatik olmak için yapabileceğiniz pek çok şey var;

  • Gerginlik iticidir. Olumsuz beden dili, olumsuz duygular ve yıkıcı söylemlerle dinleyici bulmanız zor. Huzur, sakinlik ve yapıcı söylemler çekicidir.
  • Baskı altında sakin kalabilmek çekicidir. Bu söylediğim, duygularınız söz konusu olduğunda maske takmak olarak anlaşılmasın. Duygularınızda samimi olun ve yüzleşin. Duygularınızı yaşayın, baskılamayın. Duygularınızı ifade ediş şeklinizi kontrol etmekle duyguları baskılamak arasında fark var.
  • Konuşurken, ne konuştuğunuzdan ve kendinizden emin olun. Konunuza halim olun. Konuşmaktan çok dinleyebilmek, ihtiyaçları doğru anlayabilmek, doğru cevaplar sunabilmek de önemlidir.
  • Dinlerken insanların gözlerine bakın. Onlara odaklandığınızı hissettirin. Topluluk önünde konuşma fırsatları yaratarak bu konuda özgüveninizi geliştirebilirsiniz.
  • Konumunuzu ve en önemlisi, kişiliğinizi yansıtan uygun kıyafetlerle görüntünüzü taçlandırın.

Karizmatik olmak bir günde oluşacak bir dönüşüm değil, zaman içinde kazanılıyor. Bu süreçte tutarlı adımlar ile ilerlemeniz gerekiyor. Yukarıdaki maddeler gelişim sürecinizin yapı taşlarıdır. Karizmanız başkalarını etkileme ve ikna becerinizi arttıracaktır. Eğer ikna edemezseniz yürüyüşe yalnız devam etmek zorunda kalırsınız. Takipçisi olmayan biri, parkta yalnız yürüyüş yapan bir kişidir. Oysa liderlerin, markaların takipçileri vardır. Hedefiniz kalabalıkların arasından sıyrılıp iş dünyasında parıldamak ise kendi markanızı yaratmak ve yaşatmak zorundasınız.

Yazar Hakkında

Suna Kabadayı

Suna Kabadayıinfo@sunakabadayi.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.