Marka Emlakçı Olmanın 10 Adımı

Ana Sayfa » Blog » Marka Emlakçı Olmanın 10 Adımı
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

1 sene önce

10738 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Marka Emlakçı Olmanın 10 Adımı

Pek çok emlakçının hayalinde marka olmak var. Eğer marka emlakçı olurlar ise portföy aramak zorunda kalmayacaklarını, portföy sahiplerinin onlardan doğrudan yardım isteyeceklerini biliyorlar. Marka olan bir danışman hizmet bedelinden taviz vermez. Çok iş geldiği için, istediği kişiler ile çalışır, pazarlamaktan mutluluk duyacağı işlemlere ağırlık verir. Sonuçta hem daha çok para kazanır, hem de iş tatmini ve mutluluğu daha fazla olur.


Marka emlakçı olmak için satılık ilanlarına “Proje Uzmanından” yazmanın çok ötesinde çalışmalar yapmak gerekiyor.
Marka emlakçı nasıl olunur? Gayrimenkul danışmanı nasıl tanıtım yapmalı? Kendini nasıl ön plana çıkartmalı? Gelin, marka olmak için yapılması gerekenlere bakalım..

1 – Hedefinizi Belirleyin

Sizi marka olarak kimlerin tanımasını istiyorsunuz? “Bütün Türkiye beni tanısın” diyorsanız işiniz zor! Ama hedefinizi daraltırsanız “Nişantaşı’nın ya da Bağdat Caddesi’nin 1 numaralı emlakçısı olacağım” derseniz bunu gerçekleştirmeniz daha kolay. Bölge haricinde konunuzu da daraltmanız gerekiyor. Bölgeyi ve konuyu daraltmak sizi uzmanlaştırır, marka gayrimenkul danışmanı olmanızı kolaylaştırır.

“Ne iş yapıyorsun” sorusuna verilen şu iki yanıtı düşünün, hangisi akılda kalır, hangisi uzun vadede markalaşır?

  • A kişisi : “Kartal’daki rezidansları satarım”
  • B kişisi : “Nerede olduğu farketmez, her tür emlak işini yaparım”

Pazarlama gurusu Al Ries marka olmak için zihinlerde eşsiz bir konuma sahip olmanız gerektiğinin altını çiziyor.

2 – Güçlü Yönlerinizden Faydalanın

Herkesin güçlü ve zayıf yönleri var. Markanızı güçlü yönleriniz üzerine inşa edin. Güçlü yönleriniz ile diğer emlakçılardan daha kolay ayrışırsınız. Marka olmak sıradanlığın dışına çıkmak ve fark yaratmaktır. Bu farkı ancak güçlü yönlerinizden faydalanarak yaratabilirsiniz.

“Ferrari’niz varsa pistte, Range Rover’ınız varsa arazide yarışın”

3 – Fayda Sunun

Marka olmanın temelinde insanlara bir faydayı tutarlı olarak sunmak yatar. Siz de bir emlakçı olarak müşterilerinize fayda sunmak zorundasınız. “En güçlü pazarlama”, “Hızlı işlem”, “Doğru fiyatlama”, “Gelir seviyesi yüksek alıcılar”, “Güvenilir kiracılar”, “Yüksek getirili yatırım fırsatları” sunabileceğiniz faydalardan bazıları. Bunları uzmanlık bölgenize ve konunuza göre uyarlamak size kalmış.

Volvo “Güvenlik”, BMW “Sürüş keyfi”, Mercedes “Prestij” vaad ediyor, 4 tekerlek 1 direksiyon değil.. Siz bir emlakçı olarak ne vaad ediyorsunuz?

4 – Slogan Oluşturun

Markalaşmanın amacı kişilerin hafızalarında kalıcı bir yer edinmektir. Sloganlar hem kolay hatırlanır, hem de sizi farklılaştırır. Sloganın kısa ve kafiyeli olması etkisini arttırır. Eğer sektördeki insanlar sloganınızı duyduğunda sizi hatırlıyor ise marka gayrimenkul danışmanı olmuşsunuz demektir.

“Referral verin.. Mülkünüzü verin.. Satıldı bilin!” Emlak sektöründe olup da bu sloganın hangi gayrimenkul danışmanına ait olduğunu bilmeyen var mı?


Emlak sektöründen slogan örneklerine göz atın ama kendinize, verdiğiniz hizmete gerçekten uygun bir slogan üretin.

5 – İlk İzlenime Önem Verin

“İmaj herşeydir” diyor bir reklam sloganı.. hayır her şey değildir ama önemlidir. İlk izlenimi imajınızla verirsiniz. Aynı şekilde duruşunuz, konuşmanız, ses tonunuz, giyiminiz sizin hakkınızda ipuçları veren ve ilk izlenimi etkileyen unsurlar. Emlak sektöründe çalışanların çoğu imajlarına hiç önem vermiyor, bu sayede marka emlakçı olma yolunda sizin diğerlerinden ayrışmanız kolaylaşıyor.

Kenan Doğulu imajını değiştirmeseydi bu kadar popüler olur muydu? Kişisel marka danışmanı Suna Kabadayı’nın “Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmeli” yazısı size imajınızı nasıl yöneteceğiniz konusunda yol gösterebilir.

6 – Görsellikten Faydalanın

Görseller her zamankinden daha etkili. İnsanların okumaya vakitleri yok. Mesajınızı görseller ile vermek zorundasınız. Yoksa mesajınızı verme şansınız çok azalacak. Görseli olan mesajlar daha çok ilgi çekiyor, daha çok paylaşılıyor, daha çok hatırlanıyor. O halde gayrimenkul markanızı inşa ederken görsellerden faydalanacaksınız.


Pazarlama gurusu Seth Godin kel oluşundan faydalanıyor ve sarı gözlüğü ile kolay hatırlanır bir imaja çevirerek hafızlara görsel çivi çakıyor.

7 – Google’da Ön Plana Çıkın

Google herkesin bir numaralı ansiklopedisi ve her konuda başvuru kaynağı haline geldi. Bir markaysanız iş konunuz ya da uzmanlık bölgeniz Google’da arandığında sonuçlarda görünür olmalısınız. Google’da ön plana çıktığınızda konunun uzmanı kabul edilirsiniz. Konunun uzmanı olarak görünmek gayrimenkulde marka olmanın en önemli aşaması.. Google sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için yapabileceğiniz ücretli ve ücretsiz çalışmalar için “Dijital Pazarlama ile İşinizi Nasıl Büyütürsünüz” yazısına bakabilirsiniz.

8 – Sosyal Medyayı Doğru Kullanın

Sosyal medya sayesinde mesajınızı bütün dünyaya duyurma şansınız var. Dünyanın en ünlü, en etkili, en erişilmez kişileri ile iletişime geçme şansınız var. Bir yazı ile, bir resim bile, bir video ile yüzlerce, binlerce kişiye ulaşma şansınız var. O halde bu şansı doğru kullanın. Sosyal medyayı etkili kullanın. Sosyal medya sayesinde sunduğunuz faydaları, aldığınız sonuçları duyurun. Bedavaya tanıtımınızı yapın. YouTube videoları, Facebook, Instagram marka olmak isteyen emlakçılar için bedava reklam ve tanıtım kanalları. Sosyal medyada etkili paylaşımlar yapmak için “Sosyal Medya ile Kişisel Markanızı Yaratın” yazısına bakabilirsiniz.

9 – İş Ağları Oluşturun

En iyi pazarlama “kulaktan kulağa pazarlama”dır. Tanıdığımız bir kişi bize bir şey tavsiye ettiğinde çok etkili olur. İş ağlarınızı geliştirmek, paylaşımlarda bulunmak, başkalarına işler pas etmek sizi bir üst seviyeye taşır. “Kazan kazan” yöntemi ile hem siz kazanırsınız, hem de iş ortaklarınız. Yeni çevrelere girmek, sürekli yeni insanlarla tanışmak beraberinde pek çok fırsatı getirir. Bu fırsatlar gayrimenkul markanızı inşa edeceğiniz ve güçlendireceğiniz ortamlar yaratır. Katılabileceğiniz iş ağlarından birisi de BNI; her iş kolundan sadece 1 kişiyi iş grubuna kabul eden bu oluşum üyelerin birbirine iş paslaması üzerine kurulu.


Gayrimenkul Danışmanı Lale Aykanat kurduğu “Referral Kardeşliği” grubu sayesinde paylaşımlarını güvenilir ve hızlı sonuca ulaşan kişiler ile yapıyor.

10 – Bilginizi Paylaşın

Bilginizi, tecrübenizi paylaşacağınız fırsatları kaçırmayın. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş tecrübelerini yazdığı kitap ile paylaştı. Başkalarına yardım ettikçe, yol gösterdikçe uzmanlığınız kabul görür. Vereceğiniz eğitimler ve tecrübe paylaşımları hem uzmanlığınızı pekiştirir, hem de tanınmanızı sağlar. Emlak sektörünün bilirkişisi olarak tanındığınızda marka danışman olmuşsunuz demektir.

“Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez.” Mevlana

Bu 10 adımı uyguladığınızda belli bir bölgede yada belli bir gayrimenkul tipinde emlakçı olarak ilk siz akla geleceksiniz. Uzmanlık bögeniz ve konunuz ile ilgili mülk sahipleri sizi arayacak, sizden bilgi ve destek isteyecek. Bunun faydası da daha çok portföy, daha çok alıcı ve daha çok ciro olarak dönecek.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.