Konut Kira Geliri Vergisinin Püf Noktaları

Ana Sayfa » Blog » Konut Kira Geliri Vergisinin Püf Noktaları
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

322 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Konut Kira Geliri Vergisinin Püf Noktaları

Konut kira kazancı belli bir miktarı aşıyor ise vergiye tabi. İstisna tutarı her yıla özel hesaplanıyor ve açıklanıyor. Verginin miktarını belirleyen faktörlerden birisi tercih edilen gider yöntemi. Götürü ve gerçek gider yöntemleri mükelleflerin tercihine bırakılmış.

 • 2020 yılı için 6.600 lira mesken vergisi istisnası uygulanacak. Bu istisnadan sadece mesken kira geliri elde edenler faydalanabiliyor.
 • Ticari, zirai veya mesleki kazancından dolayı mükellefiyeti bulunanlar sadece konut kira geliri elde etse bile istisnadan faydalanamıyor.
 • 2020 yılı içinde toplam mesken kira geliri 6.600 lira üzeri olanlar beyanname vermek zorunda.
 • 6.600 lira altında kira geliri elde eden şahısların vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek yok.
 • 6.600 lira istisna sadece tek mesken için uygulanıyor. Birden fazla mesken kirası elde edenler için istisna kira gelirleri toplamına bir defa uygulanıyor.
 • Eğer bir eve birden fazla kişinin ortak ise bu konuttan elde edilen kira geliri için her bir ortak istisnadan ayrı ayrı yararlanabiliyor.
 • Beyanı gerekip gerekmediğine bakılmaksızın ayrı ayrı veya birlikte elde edilen ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlar belli bir tutarı geçiyor ise 6.600 liralık konut kira gelir istisnasından yararlanamazsınız. (Sınır 2019 yılı için 148.000 lira idi) Güncel sınırı 189 Vergi İletişim Merkezi’nden öğrenebilirsiniz.

Konut kira gelirinde götürü gider yönteminin avantajları

Götürü gider yöntemini seçenlerin konut kira gelirinden 6.600 TL istisna düşüldükten sonra %15 oranında indirim uygulanıyor. Gerçek gider yöntemini seçen mükellefler gider belgelerini 5 yıl saklamak ve istendiğinde ibraz etmek zorunda. Götürü gider yöntemini seçenlerin belge toplama ve saklama zorunluluğu yok.

Gerçek gider yönteminin avantajları

Gerçek gider yöntemini seçenler eğer kirada oturuyor ise 2020 yılı içinde ödediği konut kirasını,kiraya verdikleri mesken için yapılan borç ödemelerinin faiz kısmını, alım tarihinden itibaren 5 yıl boyunca iktisap bedelinin %5’ini gider yazabiliyor.

Gerçek gider yönteminde gider yazılabilen masraflar

 • Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
 • Kiraya konutun idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile orantılı olan idare giderleri,
 • Meskene ait sigorta giderleri,
 • Konutun borcunun faiz giderleri,
 • İktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5’i
 • Konut için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya verenler tarafından ödenmiş olmak şartıyla belediyelere ödenen harcamalara iştirak payları,
 • Mesken için ayrılan amortismanlar ile kiraya veren tarafından yapılan ve gayrimenkulün iktisadi değerini artırıcı niteliği olan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalar.
 • Yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri,
 • Kiraladıkları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,
 • Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli
 • Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar,

Türkiye’de yerleşik olmayan kişilerin (çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla bir süredir yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları dahil), yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri Türkiye’de elde ettikleri kira gelirinden gider olarak indirim konusu yapılamıyor.

Mesken Kira Gelirinin Beyanı

Mükellefler 2020 dönemine ait kira kazançlarını 2021 yılı mart ayının 1-25 günleri arasında beyan etmek zorunda. Konut kirası elde ettiği halde beyan vermeyen veya eksik beyan verenler sonrasında 6.600 liralık istisnadan yararlanamıyor.

Ticari, zirai veya serbest meslek kazancı elde etmiyorsanız, Hazır Beyan Sistemi ile kira gelirinizi kolay yoldan beyan edebilirsiniz. Burada ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin Gelir Vergisi Beyannameniz önceden hazırlanarak onayınıza sunuluyor.
Elde ettiğiniz gelir türlerine ilişkin olarak beyanname vermeniz gerekip gerekmediğini sizin için hazırlanan test sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Sisteme giriş yaparak, önceden hazırlanmış beyannamenizi kontrol edip, istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra beyannamenizi onaylayabiliyorsunuz.

Mali Müşavirinize Danışın

Türkiye’de kanunlar ve yönetmelikler çok hızlı değişebiliyor. Muaf olduğunuz ödemeler için mali müşavirinize danışarak hareket edin.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.