Konut Fiyatları Artmaya Devam Edecek mi?

Ana Sayfa » Blog » Konut Fiyatları Artmaya Devam Edecek mi?
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

1 sene önce

112 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Konut Fiyatları Artmaya Devam Edecek mi?

Ülkemizde uzun yıllardır vatandaşlarımız birçok finansal yatırım aracına yatırım yaptılar. Örneğin mevduatlarını bankaya yatırdılar, gayrimenkul yatırımları yaptılar, yastık altı diye tabir edilen birikimlerini altın veya döviz alımı yaparak değerlendirdiler, borsada(BİST) hisse senedi alım satımı yapageldiler. Bunu neden yaptılar? Çünkü hane halkını oluşturan bireylerimiz, ülkemiz ekonomisinin iç şoklar veya dışsal kaynaklar nedeniyle yaşadığı, ekonomik kriz diye adlandırılan, dalgalanma oluşma ihtimalini göz önünde bulundurarak, alın teri ile kazandıkları birikimlerinin eriyip gitmesini istemediler.

Bundan ötürü vatandaşımız, yıllar arasında artış ve azalış yaşasa da, konut alımlarını her zaman önceliklerinde ilk sırada tutmuştur. Çünkü yatırımlarını konut olarak değerlendirerek, öncelikle barınma ihtiyacını karşıladılar, dolayısıyla kira bedeli masrafından kurtuldular, bunun yanında konut için yaptıkları yatırım onlara zaman içinde değer kazancı yaşattı ve kimisine de kira geliri dönüşümü sağladı. Yıllar geçtikçe konutlarının mülki sahibi oldukları için kira ödemedikleri gibi, geleceklerini güvence altına alma sebebiyle birde tapu senetlerini miras olarak bırakabildiler.

Günümüzde de yatırım deyince çoğumuzun aklına konut alımı geliyor. Pandemi küresel ekonomilerde bir yavaşlamaya neden oldu. Yine pandemi nedeniyle, üretimler birçok sektörde yavaşladı. Bu, haliyle ekonominin büyük bir parçasını oluşturan emlak sektörüne de yansıdı.

Malzeme, girdi ve hammadde fiyatları ikiye hatta üçe katlandı. Maliyetler yükseldi. Böyle olunca konut arzı yavaşladı, yavaşlayan arz yani tüketime sunulan yeni konut sayısı, konuta olan talebi karşılayamadı. Talep neden artmıştı? Pandemi nedeniyle evlilikler ertelenmişti, yeni kentsel dönüşüm planları uygulanmaya konulmuş, okulların ve üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte herkes şehir dışında ki çalışma ortamlarını bırakıp şehre dönmüştü, dolayısıyla talep artışı oluşmuştu. Maliyet artışı, döviz kurlarında yaşanan artış ve pandemiyle birlikte azalan konut arzı ile birlikte yükselen fiyatlar, yine de konuta olan talebin ciddi anlamda düşmesini engelleyemedi. Hatta vatandaşlarımız satılık konut için kredi oranlarının düşmesini bekledi, kira öder gibi ev sahibi olabilir miyiz diye düşünürlerken, kredi faiz oranları düşmeyince konut kiralamayı seçen vatandaşlar, kiralarında yükseldiğine şahit oldu. Eğer bundan sonra kredi faiz oranları düşerse, konut fiyatlarının şimdiye nazaran biraz daha artacağı aşikar. Yeni imar planları ile yaşam alanları açmak konjonktürde görünmediğinden, eski konutların ve kira değerlerinin bir süre daha artışta olacağı düşünülmekte.

Tahmin edileceği üzere uzun yıllar boyunca yaşanılan, kredi faiz oranlarında artışlar, ekonomik şoklar, enflasyon oranlarında ki artışlar konut alımını sürekli artırmamış, nispeten kısa dönem için anılan dönemlerde azalma veya durgunluk dönemi yaşatmış, uzun dönemde yine artma eğilimini devam ettirmiştir.

Bu arada 2021 TÜİK verilerine göre, en yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay 2020 haziran ayında %47,5 olarak hesaplandı. Eski oran %46.3 idi. Yani bir diğer deyişle pandemi boyunca ekonomik açıdan bu gelir grubundaki kişilerin, gelirleri artırmıştır. Bir bakıma böyle olunca da konut alımı yapıp, kira geliri elde edecek kişilerin sayısı artmıştır denebilir. Bunun yanında yabancı yatırımcı ve yabancı ülke vatandaşları ülkemizde konut alımını devam ettirmektedirler.(Ülkemizde yabancı ülke vatandaşlarının konut alımı için Türkiye’ de ikamet izni şartı bulunmamaktadır.) Bunda ülkemizin yaşanılacak bir doğaya, yeşil alana, güneşli bir iklim yapısına, yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahip olmasına, yatırım yapmak için maliyet ve vergi kolaylıklarının olmasına, genç işgücü nüfusunun olmasına, konut projelerinin özellikle lüks konut konseptinde isteklere hitap edebilmesine, ve alım güçlerinin yükselen döviz kuru ile artmasına bağlı olduğu sıralanabilir.

Ülke vatandaşımız, artan talep göz önüne alındığında, yatırımlarını 2. el konutlarda değerlendirmeyi seçebilirler diye düşünmekteyim.

Herkese yapacakları yatırımlarında, aileleriyle birlikte oturacakları konutlarda mutlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

KÜBRA GÜRGEN

SORUMLU EMLAK DANIŞMANI

05423123010

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.