Kişisel Marka Yaratmanın Alfabesi

Ana Sayfa » Blog » Kişisel Marka Yaratmanın Alfabesi
Kürşat Tuncel Kürşat Tuncel

2 sene önce

516 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Kişisel Marka Yaratmanın Alfabesi

Samimi Olun (Authenticity)

Kişisel markanız sizin gerçekte kim olduğunuzla ilgilidir. Kişiliğinize uygun olmayan hiçbir şeyi yapmayın. Sizi ilgi çekici yapan unsurları keşfedin, kişisel markanızı güçlü yanlarınız üzerine inşa edin.

Blog Yazın (Blog)

Kişisel markanızı blog yazarak inşa edin. Dijital çağın en önemli imkanı istediğiniz anda fikirlerinizi başkalarıyla paylaşabilmenizdir. Bir blog açın ve geliştirin.

İçerik Yaratın (Content)

Hedef kitlenizle bağ kuracak bir içerik yaratın, değerli içerik mıknatıs gibi etkilidir. Farklı mecraların formatlarına ve ihtiyaçlarına uygun şekilde farklılaştırılmış ilgi çekici bir içerik yaratın.

Tasarıma Önem Verin (Design)

Stil sahibi ve zekice bir kimlik tasarlayın. Tasarladığınız her şey klas olsun ve devamlılığına dikkat edin. Kişisel markanızı yansıtacak renk ve şekilde zevkli bir logo tasarlayın.

Abone Kazanın (E-mail)

E-Mail abone listesi oluşturun ve bunu geliştirin. E-mailleriniz özel, izinli ve istikrarlı olsun. Gelişen e-mail listenizi abonelerinizle ilişkilerinizi geliştirmek için kullanın.

Takipçi Kazanın (Followers)

Takipçiler olmadan bir markanız olmaz. Sosyal medya benzer düşüncedeki insanların ortak ilgi alanlarına seslenerek kendi takipçi kabilenizi oluşturmanızı sağlar.

Bulunur Olun (Google)

Google dijital kartvizitinizdir. Bütün dünyaya size anında ulaşma imkanı sağlar. Kendinizi Google’layın ve daha önde ve daha çok görülmenizi sağlayacak bir plan geliştirin.

Yardımcı Olun (Helping)

İyi niyeti esas alın ve elinizden geldiğince insanlara yardımcı olmanın yollarını bulun. Gönüllü olun, insanlar arasında bağ kurun, anlamlı görevler için sorumluluk üstlenin.

Arkadaş Olun (Influencers)

Etkili kişiler sizin verimli arkadaşlarınızdır. Yeni arkadaşlar size yeni kapılar açar. Etkili kişilerle bağlantı yaratabileceğiniz, onlara yardımcı olabileceğiniz fırsatları kovalayın.

Katılımcı Olun (Joining)

Yeni iş fikirlerinin filizlendiği topluluklara dahil olun ve faaliyetlerine katkı verin. Yeni iş fikirlerinin başlangıcında kurduğunuz ilişkiler kişisel markanızın gelişmesi için önemlidir.

Tanımlayın (Keywords)

Kişisel markanızın anahtar kelimelerini belirleyin. İnsanların hangi kelimeleri Google’layarak size ulaşabileceklerini keşfedin ve bunları web sitenizde ve sosyal medya paylaşımlarınızda kullanın.

Linkedin Kullanın (Linkedin)

Kişisel markanızın merkez noktası Linkedin’dir. Gereksiz insanlar bu mecrada yer almaz. Linkedin iş amaçlı bağlantılar demektir. Linkedin’i ciddiye alın ve etkili şekilde kullanmayı öğrenin.

Medyayı Öğrenin (Media)

Medya günümüzde oldukça karmaşık ama hayati önemdedir. Kişisel markanıza değer katmak için hangi medyanın daha faydalı olduğunu ve kullanabileceğiniz araçları keşfedin.

İlişki Kurun (Network)

Korkmadan ve sıklıkla ilişki kurmaya odaklanın. Amacı olan profesyonellerle temas kurmaya çalışın. Onlarla paylaşacak bir kartvizitiniz belki de daha değerli bir şeyiniz olsun.

Teklif Edin (Offers)

E-mail listenizi genişletin, bolca ilişki kurun. Kendinizi alanınızda bir uzman olarak konumlandırın. Takipçilerinize ücretsiz ve değerli içerik sağlayın. Bu sayede bolca potansiyel yaratın.

Sorular Sorun (Questions)

Takipçilerinizden paylaşımlarınıza katılmalarını isteyin. Cevaplanmasını bekledikleri soruları keşfedin. Takipçilerinize sorular sorun ve hikayelerini anlatmalarını isteyin. Fikirlerini sorun.

Sesinizi Duyurun (Podcast)

Aklınızdakileri mikrofondan insanlara duyurun. Gerçek ve samimi bağlantılar kurmak isteyen profesyoneller podcast’leri kendi şovlarını organize etmek için kullanır. Kendinizi dinletin.

Takdir Edin (Recognizing Others)

Sizi güçlendiren insanları duyurun. Tek başınıza amaçlarınıza ulaşamazsınız. Kişisel marka gelişiminizde rolü olan her bir kişiyi özel ve kamusal ortamda onore edin ve paylaşın.

Konuşma Yapın (Speaking)

Seyircilerin önüne çıkın ve bildiklerinizi paylaşın. Sahnenin gücü inkar edilemez. Konuşmacılar hem daha çok ilişki kurma imkanı bulur hem de uzmanlıklarını daha kolay kabul ettirirler.

Hedef Kitlenizi Anlamaya Çalışın (Target)

Piyasanızın yapısını çok iyi anlayın. Hedef kitlenizin problemleri için çözümler üretin ve onların ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlayın. Bu amaçla görüşmeler ve anketler yaparak olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışın.

Benzersiz Olun (Unique)

Benzersiz değer önermenizi belirleyin. Sizi farklı ve özel yapan şeyi ortaya koyun. Çok sayıda rakibiniz olduğu düşünüldüğünde farklılaşmanın bir yolunu bulmanız elzem.

Video Çekin (Video)

Videolar aracılığı ile izleyicileriniz ile bağ kurun. Medya paylaşımlarınız içinde mutlaka video da olsun. Video güveni arttırır ve samimiyetinizin algılanmasını sağlar. Üstelik yayılması çok kolaydır.

Web Siteniz Olsun (Web Site)

Kendi adınızı taşıyan web siteniz kişisel markanızın karargahıdır. İçeriğiniz peynir, web siteniz ise fare kapanı olacaktır. Sitenizin tasarımı ve içerik için gerekirse profesyonel destek alın.

Ölçüm Yapın (eXamine)

Nelerin önemli olduğunu belirleyerek bunları ölçün. Google Analytics ve benzerleri size yardımcı olacaktır. Sitenizin ziyaretçilerinin davranışlarını ve beklentilerini anlayarak ona göre davranın.

Hedef Koyun (You Do)

Kişisel markanızı oluşturma planı çerçevesinde kendinize belirli hedefler koyun. Bir zaman planı içerisinde düzenli olarak yapmanız gereken aktiviteleri belirleyin. Markanızı geliştirmek sürekli ve düzenli egzersiz gibidir.

Sebat Edin (Zeal)

Hiçbir şeyin sizi yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin. İyimserliğinizi başaracağınıza olan inancınızı kaybetmeyin. Kişisel markanızı oluşturma yolunda en büyük ihtiyacınız buna olan inancınızdır.

 

Yazar Hakkında

Kürşat Tuncel

Kürşat Tuncel Yazar . Eğitmen . Performans Koçu . Yönetim Danışmanı . Hipnotist . Satış Küpü Sales & Marketing Solutions® Kurucu

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.