Kişisel Marka Nasıl İnşa Edilir

Ana Sayfa » Blog » Kişisel Marka Nasıl İnşa Edilir

Kişisel Marka sizin kişisel vaadinizdir. Vaadinizinin arkasında ne kadar durursanız o kadar güçlü bir marka olursunuz. Markanızı nasıl yönetirseniz öyle algılanırsınız. Mükemmel olmanız gerekmiyor, olduğunuzu etkin ve etkili şekilde ifade etmeniz gerekiyor. Vaadinizi oluşturduktan sonra o vaade kimlik kazandıracaksınız. Yani persona çalışması yapacaksınız. Sonrasında stratejik odaklanma noktanızı belirlemelisiniz. Her şeyi yaparım demek yerine hedeflediğiniz alanda ilerleyeceksiniz.

Neden Kişisel Marka İnşa Etmelisiniz

Eğer iş dünyasının içinde değilseniz ve ileride de yer almayı düşünmüyorsanız bu konuda uğraşmanıza gerek yok. Ama eğer iş dünyasında yer edinmek istiyorsanız bu konuda kendinizi geliştirmek size pek çok fayda sağlayacaktır.

 • Fikrinizi insanlara tanıtmak istiyorsanız
 • Kendinizi ve yaptıklarınızı doğru şekilde ifade etmek istiyorsanız
 • Bir pazarlama stratejisi ile hedeflediğiniz kişilere ulaşmak istiyorsanız
 • Satışlarını arttırmak isteyen bir  profesyonelseniz
 • Kendi işini yapan ve işini büyütmek isteyen bir bireyseniz

Kişisel markanızı inşa etmenizde büyük fayda var.

Kişisel Marka Kontrol Noktaları

İş dünyasının içindeki herkes aslında bir Kişisel A.Ş. İmajınız, görünüşünüz, davranışlarınız ve iletişiminiz sizin çevrenizde nasıl algılandığınızı belirliyor.

 • Ben kimim
 • Ne yapıyorum
 • Ne sunuyorum
 • Hedef kitlem kimler
 • Kime hitap ediyorum
 • Onlara ne anlatmak istiyorum
 • Mesajımı hangi şekilde vermek istiyorum
 • Dış dünyada istediğim gibi algılanıyor muyum

Bu soruları sık sık kendinize sorun. Bu sayede nerede olduğunuzu ve doğru yönde ilerlediğinizi kontrol altında tutun.

Kişisel Marka Nasıl İnşa Edilir

Algıyı oluşturmak ve itibarı yükseltmek uzun zaman ve emek alıyor. Markanızı inşa etmek uzun ve zahmetli bir süreç ancak ağzınızdan çıkan saçma bir cümle yada verdiğiniz yanlış bir görüntü ile bunu yıkmak çok kolay. Hedef kitleniz sizi görüyorsa, sizden bir ürün yada hizmet alıyor ise zihinlerinde bir harita oluşuyor. Bu harita sizin ilk intibanız ile başlıyor, sonra sizin imajınız ile gelişiyor. Sonuçta sizin algı ve itibarınız ile sonuçlanıyor. Kişisel marka olmak için hedef kitlenizin aklında anlamlı şekilde farklılaşmanız gerekiyor.

Duygusal bağ kurun

Sevdiğimiz insanlara önem veririz. Sevdiğimiz biri bizi aradığında hemen telefonumuzu açarız. Duygusal bağ kurduğunuzda size güven artar.

Farkedilir olun

Farkedilmek için stil kimliği oluşturun. Farklı bir duruşunuz olsun. Fark edilmek için çılgınca bir şeyler yapmanız gerekmiyor. Beyinlerde nasıl kaldığınız, nasıl hatırlandığınız önemli. Görsel kimliğinizi oluşturun.

Tek olun

Kişisel marka olan kişiler biriciktir. Zihinlerde sadece kendilerine ait bir yer oluşturmuşlardır.

Kalıcı olun

Kalıcı olmak için kişisel markanıza uzun vadeli yatırım yapmaya hazır olun. Yaptığınız çalışmalar tutarlı olsun. Yaptığınız her ek çalışma konumunuzu güçlendirsin.

Güncel olun

Kalıcı olmak için güncel kalın. Çizginizi koruyun ama gündemi de takip edin. Gelişmelere uyum sağlayın.

Hatırlanır olun

Popüler olmak ile marka olmak farklı şeyler. Bugün popüler olan yarın unutulup gidebilir ama marka olan hatırlanır. Kelimelerin gücünü kullanarak sözel kimliğinizi oluşturun.

İstek uyandırın

İstek uyandırın, cazibe oluşturun. İnsanların sizi merak etmesini sağlayın. Yaptığınız paylaşımlar hedef kitlenizde daha fazlasına istek uyandırsın. Sosyal alanınızı genişleterek görünürlük arttırın. Network ve ilişkilere yatırım yapın.

Satmayın, satın alınır olun

Kişi marka olduğunuzda insanlar zihinlerinde sizi satın alır. Sizin kendinizi satmanıza gerek kalmaz. Sizi başkaları anlatır, başkaları tavsiye eder. Siz gelen teklifler arasından seçim yapar hale gelirsiniz. Bunun için referanslarınızı oluşturun.

Zihinlerde İz Bırakın

Zihinlerde bıraktığınız iz ile kişisel markanızı oluşturuyorsunuz. Eğer iş dünyasının içindeyseniz yada iş dünyasına girmek istiyorsanız buna yatırım yapmanız şart. Sizinle tanışan kişilerin aklında iz bırakmalısınız.

 1. Görüntünüz ve gülüşünüz logonuzdur.
 2. Kişiliğiniz kartvizitinizdir.
 3. İnsanlar ile iletişiminiz ve etkileşiminiz sonrasında onlarda bıraktığınız iz kişisel markanızdır.

İş dünyasının içindeki kişiler için ve iş dünyasına girmek isteyenler hatırlanır olmak hayati bir konu. Hedef kitlesine bir ürün yada hizmet sunacak bireylerin kendilerini doğru konumlandırmaları gerekiyor. Bunun için algılanma ve itibar yönetimine yatırım yaparak kişisel markanızı güçlendirin.

Yazar Hakkında

Dijiper Dijital Pazarlama

Dijiper Dijital PazarlamaGayrimenkul Danışmanları ve Emlak Ofisleri için Dijital Pazarlama Desteği Sağlar. Web Sitesi Yapımı, Web Sitesi Yönetimi, Blog Yazıları, SEO, Sosyal Medya Yönetimi ve Reklamları için En Cazip Fiyatlar Dijiper.com'da. https://www.dijiper.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.