Kira Şerhi Nedir

Ana Sayfa » Blog » Kira Şerhi Nedir
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

244 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Kira Şerhi Nedir

Kira şerhi genelikle kiracı tarafından istenir. Tapuya konulan kira şerhi gayrimenkulün satılması durumunda kira kontratındaki şartlar ve sürenin yeni alıcı için de geçerli olmasını sağlar. Bu şerh sayesinde kiracı gayrimenkulün el değiştirmesi durumunda tahliye ya da kira artışı gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaz.

Kira şerhi taraflar arasında yapılan kira kontratının tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenmesi işlemidir. Kira şerhi kiracıyı koruyan bir uygulamadır. Ancak harç uygulamasına tabi olması nedeniyle maliyetli bir işlemdir.

İşleminin gerçekleşebilmesi için kira kontratının noterde düzenlenmesi ve kiracıya şerh yetkisinin verilmiş olması gerekli. Eğer kira kontratı noterde yapılmamış ise ya da noterde yapılmış fakat tek taraflı şerh yetkisi kiracıya verilmemiş ise mal sahibinin başvurusu ve kontrat sırasında imza atması da gerekli.

Kira şerhi için gerekli evraklar

  1. Kira kontratı
  2. Kiralanan yerin tapu senedi
  3. Tarafların kimlik belgeleri
  4. Vekil sıfatıyla işleme katılan var ise vekaletname
  5. Kiracı ya da mal sahibi şirket ise, şirket belgeleri  (Şirket adına tapuda işlem yapmaya yetkili olduğunu gösterir yetki evrakı aslı, imza sirkülerinin aslı, vergi levhası fotokopisi)

Tapuda kira şerhi maliyeti

  • Kira şerhi maliyetinde kira bedeli ve süresi önemlidir. Kira kontratı süresindeki toplam kira bedeli üstünden harç ödenir.
  • Ayrıca kira kontratına damga vergisi kanunu uyarınca damga vergisi alınır.
  • Tapu müdürlüğü döner sermaye işletmesinin belirlediği tarife üzerinden döner sermaye ücreti tahsil edilir.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.