Kira Çarpanı Nedir

Ana Sayfa » Blog » Kira Çarpanı Nedir
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

1004 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Kira Çarpanı Nedir

Bir gayrimenkulün kendini amorti ettiği kira gelir süresine kira çarpanı denir. Gayrimenkullerin satış fiyatını ve satılık gayrimenkullerin cazipliğini hesaplamak için kullanılır. Kira çarpanı gayrimenkul tipine, konuma ve ülke konjonktürüne göre değişebilir.

Kira Çarpanı Nasıl Hesaplanır

Bir gayrimenkulü satın almak için ödenen tutarı o gayrimenkulün aylık kira getirisine bölmek o gayrimenkulün kira çarpanını verir. Bu hesap ile ay bazında çıkan kira çarpanını 12’ye bölmek yıl bazında kira çarpanını verir.

Örnek:

Gayrimenkul satış fiyatı: 750.000 lira

Kira getirisi: 2.500 lira

Kira çarpanı = Fiyat / Getiri = 750.000 / 2.500 = 300 ay

Kira Çarpanı Kaç Olmalı

Bazı yatırımcılar gayrimenkul satın alırken ülkenin döviz bazlı tahvillerini baz alıyor. Gayrimenkul enflasyona karşı değerini koruduğu gibi döviz de koruyor mantığından hareket ediyorlar. Bu ikisinin getirisinin birbirine yakın olması gerekir diye düşünüyorlar.

Örnek:

Döviz bazlı yıllık tahvilin getirisi: %4

100 / %4 = 25 yıl

25 yıl x 12 ay = 300 ay kabul edilebilir kira çarpanı

2020 Yılında Kira Çarpanı Kaç Olmalı

Mart 2020 Eurobond yıllık tahvilin getirisi = %3,76

Eurobond getiri oranı

100 / %3,76 = 26,59 yıl

26,59 yıl x 12 ay = 319 ay Mart 2020 kabul edilebilir kira çarpanı

Brüt Kira Çarpanı ile Net Kira Çarpanı Farkı Nedir

Kira çarpanı hesabında gayrimenkul fiyatı brüt kiraya bölünür ise bulunan rakam brüt kira çarpanıdır. Eğer fiyat net kiraya bölünür ise net kira çarpanı bulunur.

Kira Çarpanı Brüt mü, Net mi Hesaplanmalı?

Konut kiralarında genelde brüt kiradan bahsedilir, işyeri kiralarında ise net kiradan. Kira çarpanını hesaplarken piyasada brüt kira üstünden de, net kira üstünden de hesap yapanlar var.

Eğer satacağınız yada satın alacağınız gayrimenkullerin cazipliğini belirlemek için kullanıyorsanız istediğinizi kullanabilirsiniz. Önemli olan mukayese ettiğiniz diğer gayrimenkullerde de aynı değerleri kullanmanız. Aynı kategorideki iki gayrimenkulü mukayese ettiğinizde cazip olan gayrimenkul brüt hesapta da, net hesapta da cazip olarak öne çıkacaktır.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.