Karma Yöntem (Puanlama Yöntemi) ile Gayrimenkul Değerleme

Ana Sayfa » Blog » Karma Yöntem (Puanlama Yöntemi) ile Gayrimenkul Değerleme
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

797 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Karma Yöntem (Puanlama Yöntemi) ile Gayrimenkul Değerleme

Karma Yöntemin bir diğer adı da Puanlama Yöntemidir. Bu yönteme göre taşınmaz değeri üzerinde etkisi olduğu düşünülen nitelikler belirlenir. Taşınmazın belirlenen özellikteki yerlere göre en kısa mesafeleri ölçülür. Bu mesafeler ve belirlenen özellikteki yerlerin tablosu oluşturulur. Daha sonra belirlenen mesafeye göre endeks puan tablosu oluşturulur. Bölgeye ait her bir nitelik puanı ağırlıklandırılır. Bu işlem yapılırken anketlerden yararlanılabilir. Taşınmaz değerini etkiyen etmenler şunlardır:

  • Topografya,
  • Parsel şekli,
  • Jeolojik yapı,
  • Ulaşım kolaylıkları,
  • Taşınmazın kullanım biçimi,
  • Sosyal ve kültürel alanlara olan yakınlık,
  • Gürültü, Trafik yoğunluğunun etkisi,
  • Manzara. ( deniz görme, çatı görme, koru görme vb.)

Diğer gayrimenkul değerleme yöntemlerinden farklı olarak bu yöntemde temelde statik değerler, yani belli bir tarihteki sürüm değerleri kullanılmakta ve bu değerler çeşitli ekonomik parametrelerde değerleme gününe dönüştürülmektedir. Ancak böylesi bir güncelleme, makroekonomik değişkenlerin yerel taşınmaz piyasası koşullarıyla tamamen örtüşmemesi nedeniyle çeşitli sakıncalar doğurabilir. Bazı yasalarımız, vergi, ya da harç bedellerinin hesaplanmasında, taşınmaz rayiçlerinin güncellenmesi için yeniden değerleme oranının kullanılmasını öngörmektedir.

Taşınmazlardaki net değer artışının yeniden değerleme oranında gerçekleştireceğini öngören bu anlayış, özellikle 2002 yılında emlak vergi değerlerinin kimi kent kesimlerinde çok büyük değerlere ulaşmasına ve bildirge değeri düşük gösterilen taşınmaz değerleriyle büyük sapmalar göstermesine neden olmuştur. Vatandaşların yoğun tepkisini çeken bu uygulama, yapılan düzenlemelere vergi tutarının, kıymet takdir komisyonlarınca saptanacak vergi değerleri üzerinden alınması yönünde değiştirilmiştir.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.