Jack Canfield’den Başarı İlkeleri

Ana Sayfa » Blog » Jack Canfield’den Başarı İlkeleri
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

487 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Jack Canfield’den Başarı İlkeleri

Başarı İlkeleri Jack Canfield tarafından kaleme alınmış bir kitap. Orjinal adı “Success Principles” olan kitap 30 farklı dilde 180 ülkede satılıyor. Kitapta hangi meslekten olursanız olun, sizi başarıya götürecek 67 prensip sıralanıyor. Yazara göre, kim olursanız olun bu prensipleri düzenli olarak uygulayarak başarıya ulaşmanız mümkün. Bununla ilgili olarak motivasyon filozofu Jim Rohn’un sözlerini aktarıyor:

“Çekmeniz gereken mekikleri, başkasına çektiremezsiniz. Yeni bir dil öğrenmek, meditasyon yapmak, spor yapmak, kendinize ölçülebilir hedefler koymak, ders çalışmak.. Bunların hiçbirini başkalarına yaptıramazsınız. Ben size harita verebilirim ama arabayı siz kullanmalısınız. Bu prensipleri uygulaması gereken sizden başkası değil!”

Başarının 5 temel prensibi

 1. Hayatınızdaki sadece üç şey üzerinde kontrole sahipsiniz: Düşünceleriniz, hayalleriniz ve eylemleriniz.
 2. Cazibe Kanunu en temel şekliyle şöyledir: Düşündüğünüz, anlattığınız, inandığınız ve derinden hissettiğiniz her şeyi yaratabilirsiniz.
 3. Maddi şeyleri kaybedebilirsiniz, ama ustalığınızı asla kaybetmezsiniz; yani hedeflerine ulaşma sürecinizde neler öğrendiklerinizi ve kim olduğunuzu.
 4. Olmak istediğiniz yere ulaşmışsınız gibi davranmak, başarı için en büyük stratejilerden biri…
 5. Dünya size bildikleriniz için değil, yaptıklarınız için para ödüyor.

Canfield, başarı ile ilgili sorumluluğunuzu hatırlatırken bir örnek veriyor: “Gecenin geç saatlerinde bir adam, sokak lambasının altında, dizleri üzerine çökmüş başka bir adamı farkedip yanına gidiyor ve birşeyler aradığını görüyor. Ona ne aradığını sorduğunda: “Anahtarımı kaybettim, onu arıyorum” cevabını alan adam, ona yardım etmeye karar veriyor. Bir saat boyunca her yeri aradıktan sonra anahtarı bulamayacaklarına emin olan adam diğerine tekrar soruyor:”Bakmadığımız yer kalmadı! Anahtarını burada düşürdüğüne emin misin?”
Öbür adamın yanıtlıyor:”Hayır, aslında evde kaybettim ama bu sokak lambasının altı daha aydınlık..”
Yani, yarattığınız hayat ve elde ettiğiniz sonuçlarla ilgili sorularınızın cevaplarını dışarıda aramayı bırakmalısınız çünkü hayatınızın bu halini ve aldığınız bu sonuçları siz meydana getirdiniz.

Nasıl başarılı olunur?

 • Eğer başarılı olmak istiyorsanız, hayatınızdaki her şeyin sorumluluğunu %100 almak zorundasınız.
 • Düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız her şeyin, en yüksek amacınız, değerleriniz ve hedeflerinizle uyumlu olması gerek.
 • İstediğiniz sonuçları almak istiyorsanız, şikayet edip söylenmek yerine talepte bulunmalı ve harekete geçmelisiniz.
 • Birçok insan harekete geçemiyor çünkü başarısız olmaktan korkuyorlar. Öte yandan başarılı insanlar, başarısızlığın öğrenme sürecinin önemli bir parçası olduğunun farkındalar.
 • Yanıtlarınızı değiştirdiğiniz gün, hayatınız daha iyiye gitmeye başlar!
 • Gerçekten ne istediğinizi netleştirmeye başlamanın en kolay yollarından biri; yapmak istediğiniz, sahip olmak istediğiniz ve olmak istediğiniz 30 şeyi listelemek.
 • Başarıya ulaşmak için, inkardan vazgeçip hayatınızda işe yaramayan ne varsa onunla yüzleşmeniz gerek.
 • Daha başarılı olmak istiyorsanız, daha başarılı insanlarla vakit geçirmelisiniz.
 • Tutku ve azim ile sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsanız, zaten başarılısınız demektir.

Emlak sektöründe başarı

Jack Canfield’in başarı ilkelerini emlak sektörüne uygular isek önce kontrol sahibi olduğumuz düşüncelerimiz, hayallerimiz ve eylemlerimiz ile başlayacağız. Uzmanlık konumuzu ve bölgemizi belirledikten sonra hedeflerimiz doğrultusunda harekete geçmek gerekiyor. Ofiste oturup portföy yok, alıcı yok diye şikayet etmek yerine fizbo aramaları yapmak, bölge çalışmaları yapmak şart. Hayır cevabını her alışımızda bunu bir tecrübe kazanımı olarak değerlendirmeli ve “evet” cevabını almak için neleri farklı yapmamız gerektiğiniz sorgulamalıyız. Sahip olmak istediğimiz 30 şeyi listeleyerek hedef ve isteklerimizi netleştireceğiz. Başarıya ulaşmak için hayatımızdan işe yaramayan şeyleri çıkartacağız. Daha başarılı olmak için başarılı ofisler ve başarılı danışmanlar ile çalışacağız, onlardan pek çok şey öğrenip kendimizi geliştireceğiz. İnsanlarla iletişim içinde olmayı ve satış yapmayı seviyorsanız emlak işini tutku ile yaparak başarılı olabilirsiniz demektir.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.