İşyeri Kira Stopajı Nedir

Ana Sayfa » Blog » İşyeri Kira Stopajı Nedir
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

320 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
İşyeri Kira Stopajı Nedir

İşyeri Kira Stopajı ödeme aşamasında yapılan gelir vergisi kesintisidir. Gelir vergisi normalde gelir elde eden kişi tarafından beyanname verilerek ödenir. Mükellef gelirini beyan etmekle ve geliri üzerinden hesaplanan vergiyi ödemekle yükümlüdür. Bazı durumlarda gelir beyanına gerek kalmaz çünkü ödeme aşamasında gelir vergisinden kesinti yapılabilir. İşyerleri kira gelirlerinden işte bu şekilde stopaj ile vergi anında tahsil edilmiş olur.

Kira stopajı işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerin brüt kira bedeli üzerinden alınan vergidir. Stopajı ödeme yükümlülüğü kiracıdadır.

Stopajı gerçek kişi, dernek ve vakıflardan kiralanan işyerlerinde söz konusudur. Eğer gayrimenkul bir şirketten kiralanmışsa şirket fatura keser ve kiracı stopaj değil KDV öder.

İşyeri kira stopajı nedir?

İşyeri olarak kullanılan gayrimenkul eğer şahıstan kiralanmış ise brüt kira bedeli üzerinden stopaj vergi kesintisi uygulanır. Brüt ile net kira arasındaki fark stopajdır. Stopaj gayrimenkul sahibinin gelirinden kesilir ancak kiracı tarafından vergi dairesine ödenir.

Stopaj nasıl hesaplanır?

Brüt kira tutarı %20 ile çarpılarak stopaj hesaplanır. Kontratta brüt kira belirtilmiyor ise net kira tutarını %25 ile çarparak stopajı hesaplayabilirsiniz.

Örnek stopaj hesaplama:

Ahmet bey 10.000 lira brüt kira ile gayrimenkulünü işyeri olarak kiraya verdi ise

  • 10.000 lira brüt kira X %20 = 2.000 lira stopaj kesintisi (Net kira 8.000 lira olur bu durumda)
  • Bu durumda kiracı 10.000 lira brüt kiranın 2.000 lirasını stopaj olarak vergi dairesine yatıracak, 8.000 lira net kira bedelini de gayrimenkul sahibi Ahmet beye ödeyecektir.

Eğer kira bedeli kontrata sadece net olarak yazıldı ise

  • 8.000 lira net kira X %25 = 2.000 lira stopaj kesintisi (Brüt kira 10.000 lira olur bu durumda)
  • Bu durumda kiracı 8.000 lira net kirayı Ahmet bey, 2.000 lirayı stopaj olarak vergi dairesine yatıracaktır.

Kira stopajı ne zaman ödenir?

Kira stopajının ödenmesi gereken tarihleri vergi takviminden takip edebilirsiniz.

Kira kontratında nasıl yazılır?

Kontratta kira bedelini net ve brüt olarak yazmak açıklayıcı olacaktır. Kontrata ayrıca şöyle bir madde eklenebilir: “Kira bedeli net olup, kiracı netten hesaplanacak olan gelir vergisi kesintisini kiradan ayrı olarak düzenli bir şekilde yatıracaktır. Ayrıca muhtasar vergi makbuzlarının kopyasını mal sahibine düzenli olarak gönderecektir.”

Stopajın amacı nedir?

Kira stopajı verginin hızlı tahsil edilmesini sağlıyor. Ayrıca idare açısından vergiyi toplamak için yapılan emek ve masrafları azaltıyor. Vergi ödemeden önce kesildiği için vergi mükellefinin vergi yükünü daha az hissetmesini sağlıyor. İşyerini kiralayan bir işletme vergi ödemeleri ile genelde daha iç içe, çoğunlukla bir muhasebecisi var. Bu tür ödemeleri yapması daha kolay.Kiraya veren bir şahıs olduğu için onun işi kolaylaşmış oluyor.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.