İşyeri Kira Geliri Vergisinin Püf Noktaları

Ana Sayfa » Blog » İşyeri Kira Geliri Vergisinin Püf Noktaları
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

371 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
İşyeri Kira Geliri Vergisinin Püf Noktaları

Beyana tabi geliri sadece işyeri kira geliri olanlar  2019 yılında 40.000 liranın üzerinde kira geliri elde ettiler ise beyanname vermek zorundalar. Beyanname verme sınırı için 40.000 lira brüt kira geliri ile konut kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı aşan kısmı birlikte dikkate alınıyor.

 • Bir işyerine birden fazla kişinin ortak olması halinde bu işyerinden elde edilen kira gelirden her bir ortağın hissesine düşen kira gelirinin 40.000 lirayı aşması halinde ayrı ayrı beyanname vermek zorundalar.
 • İşyeri kirası elde eden kişi götürü yada gerçek gider yöntemini seçebilir. Götürü gider yöntemini seçen mükellef 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemez.
 • Götürü gider yöntemini seçenlerin işyeri kira gelirine %15 oranında indirim uygulanıyor.
 • Kiraya verilen gayrimenkul elde ediliş tarihinden itibaren 5 yıl boyunca iktisap bedelinin %5’i tutarında indirim sadece mesken olarak kiraya verilen gayrimenkuller için geçerli. İşyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller bu indirimden yararlanamıyor.
 • Gerçek gider yöntemini seçenler gider belgelerini 5 yıl saklamak ve istendiğinde ibraz etmek zorunda.
 • Mükellefler 2020 dönemine ait beyana tabi kira gelirini 2020 yılı mart ayının 1-25 inci günü akşamına kadar beyan etmek zorundalar.
 • İşyerlerini Basit Usul’e tabi mükelleflere kiraya verenlerin 2018 yılında elde ettikleri kira gelirleri 1.800 TL yi geçiyorsa GMSİ-Kira Beyannamesi vermeleri gerekiyordu. Bu tutar her yıl güncelleniyor. Güncel tutarı 189 Vergi İletişim Merkezi’nden öğrenebilirsiniz.

Hem Konut hem de İşyeri Kira Geliri Olanların Durumu

Konut kira gelirinin 4.400 TL istisna düşüldükten sonraki kalan tutar ile işyeri kira gelirlerinin toplamı 2018 yıl için 34.000 TL’yi aşması halinde mesken ve işyeri için beyanname verilmesi gerekiyor. Konut kira gelirinin 4.400 TL istisna düşüldükten sonraki kalan tutar ile işyeri kira gelirlerinin toplamı 2018 yıl için 34.000 TL’yi aşmaması halinde ise işyeri kira geliri beyan edilmeyip sadece mesken kira geliri beyan ediliyor.

 • Eğer konut kira geliri 4.400 TL istisna tutarının altında ise mesken kira geliri toplama dahil edilmiyor.
 • İşyeri kirası elde edenler götürü yada gerçek gider yöntemini seçebiliyor. Ancak götürü gider yöntemini seçen mükellef 2 yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine geçemiyor.
 • Götürü gider yönteminin seçilmesi halinde 4.400 TL mesken istisna tutarı düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden %15 oranında indirim uygulanıyor.
 • Gayrimenkul alış tarihinden itibaren 5 yıl boyunca alış bedelinin %5’i miktarında indirim sadece konut olarak kiraya verilen gayrimenkuller için geçerli.  İşyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller bu indirimden yararlanamıyor.
 • Gerçek gider yöntemini seçen mükellef yaptıkları masraf belgelerini 5 yıl saklamak ve istendiğinde ibraz etmek durumunda.
 • Mükellefler 2020 dönemine ait beyana tabi kira gelirlerini 2020 yılı mart ayının 1-25 inci günü akşamına kadar beyan etmek zorunda.
 • İşyerlerini Basit Usul’e tabi mükelleflere kiraya verenlerin 2018 yılında elde ettikleri kira gelirleri 1.800 TL yi geçiyorsa GMSİ-Kira Beyannamesi vermeleri gerekiyordu. Bu tutar her yıl güncelleniyor. Güncel tutarı 189 Vergi İletişim Merkezi’nden öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.