Hangi Durumlarda Kira Vergisi Ödenmez

Ana Sayfa » Blog » Hangi Durumlarda Kira Vergisi Ödenmez
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

417 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Hangi Durumlarda Kira Vergisi Ödenmez

Kira gelirinden vergi ödeme durumunu kiraya verdiğiniz gayrimenkulün konut mu işyeri mi olduğuna göre değişebiliyor. Kira gelir vergisi 4 farklı durumda ödenmiyor.

1-Beyanname verme sınırı altındaki işyeri kira gelirleri

Kiraya verdiğiniz yer işyeri ise stopaja tabisiniz. Yani verginiz kaynağında kesiliyor. 2020 yılı istisna tutarına göre 2019 yılında elde ettiğiniz işyeri kira geliriniz 40.000 liranın altındaysa beyanname vermenize gerek yok.

2-Konut kira gelir istisnası tutarının altında kalanlar

Hangi konut sahiplerinin kira vergisi ödemeyeceğine bakar isek 2020 yılı beyanlarında istisna tutarı 5.400 lira. Yani 2019 yılında 5.400 lira altında kira geliri elde ettiyseniz ve başka geliriniz yok ise konut vergisinden muafsınız. Ancak Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. maddesinde yer alan üçüncü gelir dilimini aşan ücret kazancınız var ise bu istisnadan faydalanamıyorsunuz. 2019 yılında bu tutar 148.000 liraydı.

3-Gerçek gider yönteminde masrafı çok olanlar

Gerçek Gider Yöntemini seçenler pek çok giderlerini kira gelirinden indirebiliyor. (Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılıyor. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemiyor. Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemiyor.)

Gerçek gider yöntemini seçenler aşağıdaki giderleri kira gelirinden düşülebiliyor:

  • Kiraya veren tarafından kiraya verilen gayrimenkul için ödenen aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
  • Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile orantılı olan idare giderleri,
  • Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri
  • Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara harcanan borçların faiz giderleri,
    Konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’i
  • Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen vergi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,
  • Kiraya verilen mal ve haklar için ayrılan amortismanlar ile kiraya veren tarafından yapılan ve gayrimenkulün iktisadi değerini artırıcı niteliği olan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalar (Bu harcamalar 2019 takvim yılı için 1.200 TL’yi aşıyor ise maliyet olarak dikkate alınabilir.)
  • Kiraya veren tarafından kiraya verilen gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri,
  • Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar.

4-Ödediği kira aldığı kira gelirinden çok olanlar

Sahibi olduğu konutu kiraya verenler için cazip bir durum var. Oturduğunuz konut kira bedeli aldığınız kira bedelinden fazla ise kira gelir vergisi vermiyorsunuz. Tabi bunun için gerçek gider yöntemini seçmeniz gerekiyor. Ancak Türkiye’de yerleşik olmayan mükelleflerin yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri Türkiye’de elde edilen kira gelirinden gider olarak indirim konusu yapılamıyor.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.