Geniş Çevre Nasıl Yapılır

Ana Sayfa » Blog » Geniş Çevre Nasıl Yapılır
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

1172 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Geniş Çevre Nasıl Yapılır

Geniş bir çevreye nasıl sahip olacağınızı öğrenmek istiyorsanız size okumanızı önerdiğimiz bir kitap var. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı nasıl yeni arkadaşlar kazanacağınızı, çevrenizi nasıl genişleteceğinizi, çevrenizdekilerin sizi sevmesini nasıl sağlayacağınızı basit bir dil ile anlatıyor. Dale Carnegie’nin yazdığı ve 1936 yılında yayınlanan kitap hala satılıyor ve tekrar tekrar yeni baskıları yapılıyor. Satış eğitmenleri ve kişisel gelişim uzmanları tarafından da önerilen kitap Time dergisinin En Etkileyici Kitaplar Listesi’nde de yer alıyor.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı Kitabındaki Önerileri Uygularsanız Neler Olacak?

 • Hızlı ve kolay bir şekilde arkadaş edineceksiniz
 • Vizyonunuzu genişleyecek
 • Popülerlik kazanacaksınız
 • Fikirlerinizi insanlara daha kolay kabul ettireceksiniz
 • Etkiniz, prestijiniz, işlerinizi yapma yeteneğiniz artacak
 • Yeni müşteriler kazanacaksınız
 • Daha iyi bir satıcı olacaksınız
 • Geliriniz artacak
 • Daha iyi bir yönetici olacaksınız
 • Çoğu tartışmadan kurtulacaksınız
 • İlişkileriniz daha sorunsuz ve keyifli olacak
 • Daha iyi ve eğlenceli bir konuşmacı olacaksınız
 • İş arkadaşlarınıza coşku kazandıracaksınız
 • Günlük yaşantınızda faydalanacağınız psikolojik ilkeleri öğreneceksiniz

İnsan İlişkileri İçin Temel Teknikler

Eleştirmeyin, kınamayın ve şikayet etmeyin

İnsan doğası hatayı kabul etmekten hoşlanmaz. İnsanlar eleştirildiklerinde ya da küçük düşürüldüklerinde iyi tepkiler vermezler, genellikle savunma pozisyonuna geçip eleştirmenlerine kızarlar. İnsanları iyi idare edebilmek için asla eleştirmemeli, kınamamalıyız veya şikayet etmemeliyiz çünkü bu davranışlar bizi asla arzu ettiğimiz sonuçlara götürmeyecektir.

Dürüstçe ve içten takdir edin

Takdir etmek, dünyadaki en güçlü araçlardan biridir. İnsanlar eleştiri altında maksimum potansiyellerinde çalışamazlar. Ancak içten bir şekilde takdir edildiklerinde ellerinden gelenin en iyisini ortaya çıkartırlar. Takdir etmek basit bir övgü şeklinde değil, samimi, anlamlı ve sevgi ile olmalıdır.

Çevrenizdeki kişilerde bir istek uyandırın

Çevremizdekilerden istediğimizi elde etmek için kendi bakış açımızı bırakıp, olaylara onların bakış açısından görmeye başlamalıyız. Kendi arzularımızı onların istekleriyle birleştirdiğimizde bizimle çalışmaya istekli olurlar ve hedeflerimize karşılıklı olarak ulaşabiliriz.

İnsanlara Kendinizi Sevdirmenin 6 Yolu

 1. Diğer insanlarla gerçekten ilgilenin. Kaliteli, kalıcı arkadaşlıklar kurmanın tek yolu onlarla ve onların çıkarlarıyla gerçekten ilgilenmeyi öğrenmektir.
 2. Gülümseyin. Mutluluk dış koşullara değil, içinizdeki duygulara bağlıdır. Gülümsemek bedavadır ve başkalarını harika hissettirmek için inanılmaz bir araçtır. Yaptığınız her şeyde gülümseyin.
 3. Bir kişinin isminin o kişiye göre herhangi bir dilde en tatlı ve en önemli kelime olduğunu unutmayın. “Ortalama bir insan kendi ismiyle, dünyadaki diğer tüm isimlerden daha fazla ilgilenir.” İnsanlar isimlerinin hatırlanmasını o kadar çok severler ki, kendi isimlerini önemli bir binaya verilsin diye çok büyük bağışlar yaparlar. İsimlerini hatırlayarak insanları son derece değerli ve önemli hissettirebilirsiniz.
 4. İyi bir dinleyici olun. İnsanları kendileri hakkında konuşmaya teşvik edin. İyi bir diyalog kurmanın en kolay yolu iyi bir dinleyici olmaktır. İyi bir dinleyici olmak için, aslında insanların söylediklerini önemsemeliyiz. Çoğu zaman insanlar eğlenceli bir konuşma ortağı yerine onları dinleyecek birilerini isterler.
 5. İnsanlarla ilgi konuları hakkında konuşun. Karşınızdaki kişinin kalbine giden en iyi yol onun ilgilendiği konular hakkında konuşmanız olacaktır. İnsanlarla ilgilendikleri şey hakkında konuşursak, kendilerini değerli hissedecek ve karşılığında bize değer vereceklerdir.
 6. Karşınızdaki kişiyi önemli hissettirin ve bunu içtenlikle yapın. Altın kural nasıl davranılmak istiyorsak, aynı şekilde davranmaktır. Biz nasıl kendimizi önemli hissetmeyi seviyorsak, herkes de bizim gibi hissediyor. İnsanlara kendileri hakkında konuşmalarına izin verirsek saatlerce bizimle konuşacaklardır. İnsanları samimi ve takdir edici bir şekilde önemli hissettirebilirsek, hayal edebileceğimiz tüm arkadaşlıkları kazanırız.

İnsanlara Kendi Düşüncelerinizi Kabul Ettirmenin 12 Yolu

 1. Bir tartışmayı en iyi şekilde bitirmenin tek yolu tartışmadan kaçınmaktır. Ne zaman biriyle tartışırsak, tartışmayı kazanıp ya da kaybetmemizden ayrı olarak her şekilde kaybeden biz oluruz. Tartışma sonunda diğer kişi ya aşağılanmış ya da güçlenmiş hissedecektir ve sadece kendi konumlarını güçlendirmeye çalışacaktır. Mümkün olduğunca tartışmalardan kaçınmaya çalışmalıyız.
 2. Karşınızdaki kişinin görüşlerine saygı gösterin. Asla “Yanılıyorsun” demeyin. İnsanlara asla yanlış olduklarını söylememelisiniz. Bunu yapmanız sadece onları rahatsız etmenize ve gururlarına hakaret etmenize neden olacaktır. Kimse küçük düşürülmeyi sevmez.
 3. Yanılıyorsanız, hızlı ve kesin bir şekilde itiraf edin. Ne zaman yanılsak, hemen kabul etmeliyiz. Yanlış olduğumuzu kabul ettiğimizde insanlar bize güvenir ve düşünme şeklimize sempati duymaya başlar.
 4. Dostça bir şekilde başlayın. Başkalarıyla etkileşimlerimize dostane bir şekilde başlarsak, insanlar bize karşı daha olumlu olurlar. Çok üzgün olsak bile, insanları düşünme şeklimizle etkilemek için dostça davranmalıyız.
 5. Karşınızdaki kişinin evet olarak cevaplayacağı sorularla başlayın. Biz ve karşımızdaki kişinin birbirinden farklı yönlerini vurgulayarak başlamayın. Üzerinde anlaştığımız şeyleri vurgulayarak başlayın ve vurgulamaya devam edin. İnsanlar konuşmaya olumlu yönde başladıkları zaman genellikle kolayca takip ederler. Birisine asla yanıldıklarını söylemeyin, “evet” yanıtı verecekleri sorularla istediğimiz yöne gitmelerini sağlayabiliriz.
 6. Diğer kişinin konuşmayı büyük ölçüde yapmasına izin verin. İnsanlar bizim övünmemizi dinlemeyi sevmezler ancak kendileri hakkında konuşmaktan hoşlanırlar. Fikirleri rasyonelleştirip konuşsunlar, çünkü kendi söyledikleri onlara çok daha ikna edici gelecektir.
 7. Karşınızdaki kişinin bir fikrin kendisinin olduğunu hissetmesine izin verin. İnsanlar doğal olarak kendilerine ait fikirleri, bir tepside kendilerine verilen fikirlerden daha çok severler. Fikirler en iyi şekilde, başkalarının kendilerinden çıktığını düşünmesine izin vererek gerçekleştirilebilir.
 8. Tarafsızca empati yapmaya çalışın. Karşınızdaki insanlar genellikle yanlış olabilir, ancak onları kınamamalıyız. Onları anlamaya çalışmalıyız. İnsanlarla başa çıkmada başarılı olmak, karşınızdaki kişi ile empati yapabilmekten geçer.
 9. Karşınızdaki kişinin fikirlerine ve arzularına sempati duyun. İnsanlar kendilerine sempati duyulmasını severler. Onların istediklerini ve hissettiklerini fark etmemiz hoşlarına gider. Başkalarına sempati duyabilirsek, bizim tarafımızı da takdir edecekler ve genellikle düşüncelerimize hak vereceklerdir.
 10. Asil güdülere hitap edin. Herkes kendilerini görkemli görmeyi sever. İnsanlar asil ve ahlaki açıdan iyi nedenlerle bir şeyler yaptıklarına inanırlar. Başkalarının asalet duygularına hitap edebilirsek , onları fikirlerimizi takip etmeye başarıyla ikna edebiliriz.
 11. Fikirlerinizi dramatize edin. Bu hızlı dünyada, sadece bir gerçeği söylemek yeterli değildir. Gerçek canlı, ilginç ve dramatik hale getirmek çok daha etkilidir.
 12. Ortaya bir meydan okuma koyun. İnsanları en çok motive eden şey meydan okumalardır. Herkes değerlerini arttırmak ve kanıtlamak ister. Birinin bir şey yapmasını istiyorsak, meydan okuma  faydalı olabilir.

Etkili Liderlik

İnsanları rahatsız etmeden veya küstürmeden nasıl değiştirebiliriz?

 1. Övgü ve takdirle başlayın. İnsanlar sert ve kaba bir lider için bir takım işleri istemsizce yapabilirler. Ancak saygı gördüklerini ve işlerinin takdir edildiğini görürlerse ortaya harikalar çıkaracaklardır.
 2. İnsanların hatalarını doğrudan yüzlerini vurmayın, dolaylı olarak aktarın. Kimse hata yapmaktan hoşlanmaz, özellikle insanların gözü önündeler ise. İnsanları azarlamak ve suçlamak onları sadece küçük düşürür. Eğer insanlara akıllıca ve dolaylı yoldan hatalarını gösterirsek bundan ders çıkarıp kendilerini bu konuda geliştirirler.
 3. Karşınızdaki kişiyi eleştirmeden önce mutlaka kendi hatalarınız hakkında konuşun. Bir şeyler ters gittiğinde, sorumluluk almanız başkalarını kazanmanıza yardımcı olur. İnsanlar tüm suçu üstlenmeyi sevmezler ve hatalar için sorumluluk almak yaptığımız eleştirilerin kırıcılık düzeyini azaltmamıza yardımcı olur.
 4. Emir vermek yerine soru sorun. Kimse emir almayı sevmez. Emirlerden ziyade öneri sunarsak hatalarından hızlı bir şekilde öğrenmelerini sağlarız.
 5. Gururlarını korumalarına izin verin. Kimse gururun incitilmesinden hoşlanmaz. Eğer çalışanlarınızın gururunu incitmeyip, insan içinde onları aşağılamazsanız, bu onları daha iyi çalışmalar yapmak için motive edecektir.
 6. Her gelişmeyi övün. İnsanlar övgü ve hayranlık duymayı severler. Birisinin bir şeyde gerçekten gelişmesini istiyorsak, her ilerlemesini övmeliyiz.
 7. Karşınızdaki kişiye yaşatacağı iyi bir ün verin. İnsanlara yaşatacağı iyi özellikler verirsek, onları tanımladığımız özellikleri somutlaştırmak isterler. İnsanlar daha iyi olabileceklerine inanırlarsa, gayret ve güvenle bu üne layık olabilmek için çalışacaklardır.
 8. İnsanları cesaretlendirin. Problemlerin çözümlerinin kolay görünmesini sağlayın. İstenilen çalışma çok zor bir görev gibi görünüyorsa, insanlar pes edecek ve işi başarabileceklerine olan inançlarını kaybedeceklerdir. Ancak bir hatanın düzeltilmesi kolay görünüyorsa, iyileştirme fırsatına kolayca atlarlar. Hedefleri küçük ve kolay iyileştirmeler olarak çerçevelersek, çalışanlarımızın arzu ve başarılarında büyük artışlar görebiliriz.
 9. Karşınızdaki kişinin önerilerinizi yaparken mutlu olmasını sağlayın. İnsanlar ortaya koydukları davranışı isteyerek yaptıklarında genellikle iyi sonuçlar elde ederler. İnsanları etkilemek ve etkili liderler olmak istiyorsak, arzularımızı başkalarının arzuları çerçevesinde çerçevelemeyi öğrenmeliyiz.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.