Gayrimenkul Yatırımı İçin Doğru Zaman

Ana Sayfa » Blog » Gayrimenkul Yatırımı İçin Doğru Zaman
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

139 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Gayrimenkul Yatırımı İçin Doğru Zaman

Gayrimenkul yatırımı paranızı enflasyondan koruması, düzenli getiri sağlaması ve güvenli liman olması ile ön plana çıkıyor. Faizlerin düştüğü, enflasyonun arttığı, döviz kurlarının sürekli dalgalandığı günümüzde gayrimenkul yatırımı için doğru zaman mı sorusu sık soruluyor. Diğer varlık piyasalarına benzer şekilde gayrimenkul piyasasında da fiyatlar zaman içinde artabiliyor da, düşebiliyor da. Finansal piyasalarda bu dalgalanmalar çok keskin ve hızlı şekilde olurken gayrimenkul piyasasında fiyat değişimleri daha yavaş ve uzun döneme yayılarak gerçekleşiyor.

Konut Yatırımı için Doğru Zaman

Eğer yatırımınızı konuta yapmayı düşünüyorsanız konut piyasasının dinamiklerini göz önüne alarak değerlendirmek gerekli. Konut piyasasına talebi arttıran istihdam ve gelir artışı. İnsanlar iş sahibi olup para kazandıklarında daha iyi ve daha keyifli evlerde yaşamak istiyorlar. Ailesi ile yaşayan bekar çalışanlar kendi evlerine çıkıyor. Eşinin ailesinin evinde yaşayan yeni evli çift kendi başlarına yaşayabilecekleri bir ev arayışına giriyor. Evlenmeyi düşünen ama imkansızlıkları yüzünden plan yapamayan çiftler ev bakmaya başlıyor. Evi olan pek çok kişi ise yaşam tarzına daha uygun bir yer arayışına giriyor. Sonuçta konuta talep artıyor. Konuta talebin artması konut fiyatlarını ve kiraları arttırıyor.

İşsizliğin arttığı dönemler ise insanların kendi evlerinde yaşamalarını zorlaştırıyor. Yeni bir ev almak ya da kiralamak pek çok kişi için hayal oluyor. Sonuçta konuta olan talep düşüyor, talep düşüşü ile birlikte konut fiyatları da düşüyor.

Yatırımda kazanmak için fiyatı artacak bir ürünü fiyat artmadan almak gerekiyor. Son 2 yılda konut fiyatları Türkiye genelinde geriledi. Eğer ekonominin toparlanmaya başladığını düşünüyorsanız konut yatırımı için doğru zaman demektir. Bu durumda dip fiyatlardan alım yapacaksınız ve yakın gelecekte fiyatlar artmaya başladığında misli ile kazanacaksınız demektir.

İş Yeri Gayrimenkul Yatırımı için Doğru Zaman

Eğer yatırımınızı bir iş yerine yani ticari gayrimenkule yapmayı düşünüyorsanız ekonominin dinamiklerini göz önüne almanız gerekli. Ekonomi canlı olduğu ve büyüdüğü dönemlerde iş yeri olarak kullanılan gayrimenkullere talep artar. Şirketler büyürler ve daha büyük iş yerlerine ihtiyaç duyarlar. Pek çok kişi yeni iş kurar ve iş yeri kiralar. Ticari gayrimenkullere ve iş yerlerine olan talep artışı fiyatları ve kiraları arttırır.

Ekonomik daralma döneminde ticari hayat yavaşlar. Sanayi ve ticaret sektörlerinin gayrimenkule yönelik talepleri azalır. İş yerlerinin kiraları geriler ya da yerinde sayar. Son 2 yılda ekonomide yaşanan çalkantılar ekonomik büyümeyi yavaşlattı. Bu nedenle ticari gayrimenkul fiyatları da geriledi.

Eğer önümüzdeki yıllarda ekonominin büyüyeceğini ön görüyorsanız iş yeri gayrimenkul yatırımı için doğru zaman demektir. Bu durumda ucuzlamış fiyatlardan alım yapacaksınız ve ekonomi canlandıkça yatırımınız kat ve kat değerlenecek.

Mevsimlerin Gayrimenkul Piyasasına Etkisi

İnsanların hareketliliği gayrimenkul sektörüne olan talebi etkileyebiliyor. Aileler yeni bir eve taşınacaklar ise okullar açılmadan önce bunu gerçekleştirmek ister. Üniversite öğrencileri dersler başlamadan oturacakları evi kiralamak ya da almak ister. Konut kiralamaları ve satışları bu talepten etkilenir. Gayrimenkul satışları yaz tatili öncesi hareketlenir, yazın yavaşlar, sonbaharda tekrar hareketlenir. Yazlık konutlara olan talep ise ilkbaharda canlanır.

Konut Faiz Oranları Gayrimenkul Yatırım Zamanını Nasıl Etkiler

Konut finansmanı için kullanılan konut kredisi faizleri yatırım zamanlaması için size yol gösterebilir. Konut kredi faiz oranlarının düştüğü dönemler talebin canlanmasına yol açar ve yakında fiyatların yükselebileceğini gösterir. Sonuç olarak yatırım için mükemmel zamanı yakalamak hiç bir zaman mümkün olmayabiliyor. Faizler düştüğünde fiyatlar artıyor, fiyatlar düştüğünde faizler artabiliyor. En mükemmel zamana odaklanmak yerine doğru yatırım imkanı sağlayan, getirisi yüksek olacak gayrimenkulü bulmaya odaklanmak daha doğru bir strateji olabilir.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.