Gayrimenkul Doğru Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir

Ana Sayfa » Blog » Gayrimenkul Doğru Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir
Kürşat Tuncel Kürşat Tuncel

2 sene önce

639 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Gayrimenkul Doğru Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir

Gayrimenkulde doğru satış fiyatı satış kapamanın anahtarıdır. Alıcı ve satıcıyı mutlu edecek piyasa fiyatını doğru belirlerseniz emlak sektörünüzde başarılı olmanız çok kolaylaşır. Aşırı fiyatlanmış bir gayrimenkul piyasada uzun süre bekleyecek ve cazibesini yitirecektir. Gayrimenkul piyasada 4-6 haftadan fazla kaldığında alıcı adayları açısından ilgi yavaş yavaş düşmeye başlar. Piyasa fiyatının altındaki bir fiyatlama satıcı için fazla sorun yaratmayabilir. Fiyatı cazip bulan çok sayıda alıcı adayı teklif vereceği için fiyatın piyasa fiyatına yaklaşması olasıdır.

Gayrimenkulde doğru fiyat nedir?

Piyasa fiyatı tamamen arz ve talep dengesine göre oluşur. Doğru fiyatlama hem bir bilim, hem de sanattır. Hiç bir gayrimenkul danışmanı aynı mülkü aynı şekilde fiyatlamaz. Değerlemeyi öğrenmek veya otomatik değerleme programı kullanmak gereklidir.

Doğru değer tespiti nasıl yapılır?

Doğru değer tespiti için öncelikle o çevrede satılık gayrimenkule benzer özellikte olan ve son 3 ay içerisinde satış görmüş gayrimenkulleri listelemelisiniz. Benzer gayrimenkulleri içeren listeniz, satılık gayrimenkule 400-500 metre mesafedeki gayrimenkulleri kapsamalıdır.

  • Değerlendirmeye alacağınız yakın çevreyi belirlerken otoyollar veya tren yolları gibi bölge için doğal bariyerleri dikkate almalısınız. Bu tür bariyerler belirledikleri alan dahilindeki gayrimenkullerin fiyatını ciddi şekilde etkileyebilir.
  • Piyasa fiyatını belirlerken karşılaştırdığınız gayrimenkullerin yüzölçümü satılık gayrimenkulden en fazla %10-25 oranında farklı olmalıdır.
  • Piyasa fiyatını belirlerken karşılaştırdığınız gayrimenkullerin yaşları satılık gayrimenkule yakın olmalıdır. Kapı komşusu olan iki gayrimenkul arasında yaş farkı olması değerleri etkiler.
  • Satılık gayrimenkulün cazibesini tarafsız olarak tespit etmelisiniz. Evin mevcut malikinin kişiye özel imalatları potansiyel alıcılar için değer taşımayabilir.
  • Satılık evin maliyet bedeli veya alternatif getiri imkanları kısa dönemde piyasa fiyatını etkilemez.
  • Satılık gayrimenkulün olduğu bölgede satıştan çekilmiş veya süre aşımı olmuş gayrimenkullerin özelliklerini inceleyin. Bu gayrimenkullerin yeniden satışa sunulmuşlar ise yeni satış koşullarını belirleyin. Alıcı piyasasında satılamayan gayrimenkulleri sunmak daha önemlidir.
  • Satılık gayrimenkullerin ilan fiyatları ile gerçekleşen satış fiyatlarını karşılaştırarak ortalama indirim oranını tespit edin.

Hızlı büyümenin izlendiği satıcı piyasalarında bazen satış fiyatlarının ilan fiyatlarını aşması mümkün olabilir. Bu piyasada satılan gayrimenkulleri sunmak önemlidir ancak alıcı piyasalarında gayrimenkuller liste fiyatına göre belirli oranda iskonto ile satılır.

Piyasa – Rakip fiyat analizinde dikkat edilecekler

İncelediğiniz çevrede halen satışta olup da satılmayan gayrimenkullerin ortak özelliklerini tespit etmeye çalışın.

  • Halihazırda incelediğiniz çevrede piyasada satış bekleyen gayrimenkulleri pazarlayan danışmanlarla temas kurarak söz konusu gayrimenkuller için talep edilen fiyatları ve olası satış fiyatlarını öğrenmeye çalışın.
  • İncelediğiniz çevrede satışta olan gayrimenkullerin satış ilanlarında yapılan fiyat yenilemelerini takip edin.
  • İncelediğiniz çevrede satışta olan gayrimenkulleri ziyaret edin. Bunların özelliklerini anlamaya ve satışa sunacağınız gayrimenkul ile benzerlik ve farklılıkları tespit etmeye çalışın.

Bu şekilde satışa sunacağınız gayrimenkulün göreceli özelliklerini anlayabilir ve piyasa fiyatına yansıması konusunda daha iyi bir tahmin yapabilirsiniz. Ayrıca satılan örnekler kadar satılmayan örnekleri de sunuyor olmalısınız. Bu şekilde doğru fiyatı belirleyerek pazarlayacağınız gayrimenkulü hızlı satabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kürşat Tuncel

Kürşat Tuncel Yazar . Eğitmen . Performans Koçu . Yönetim Danışmanı . Hipnotist . Satış Küpü Sales & Marketing Solutions® Kurucu

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.