Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmeli

Ana Sayfa » Blog » Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmeli
Suna Kabadayı Suna Kabadayı

2 sene önce

2572 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmeli

Gayrimenkul danışmanları imajlarını nasıl yönetmeli sorusunu imaj danışmanı ve koçu Suna Kabadayı’ya sorduk.

İmajın iş hayatında nasıl bir önemi var?

Sözlük anlamı resim olsa da , kısa anlık kararların alındığı günümüz dünyasında kıyafet tercihlerinizle sınırlamamak lazım imaj meselesini. İmaj yönetimi ses tonunuzdan tokalaşmanıza, duruşunuzdan ikram ettiğiniz çayın sunumuna, kartvizitinizden bunu sunum şeklinize, toplantı ortamından telefonla iletişim becerilerine, facebook sayfanızdan hitabet becerinize aslında her an kendinizi nasıl sunduğunuz ve bu sunumun başkalarında bıraktığı izle ilgilidir. Eğer olumlu bir iz bırakabiliyorsanız, sizin adınız geçtiğinde güven duyguları canlanıyorsa, sizinle çalışmayı tercih ederler. Olumlu etki bırakan, iyi yönetilen, samimi, özgün bir kişisel imaj, ikna ve etkileme konusundan avantaj kazanmanızı sağlar.

Gayrimenkul danışmanları çalıştıkları müşterilerinde güven yaratmak ve onları ikna etmek için nasıl bir imaja sahip olmalılar?

Güvenilirlik için samimi, sahici , yapay olmayan gerçek bir profesyonel duruş önemli. Ne aşırı bir şıklık, ne de aşırı bir kibarlık bunu sağlamaz.. Profesyonel şıklık unsurlarına dikkat etmeli tabii. Özenli ve güncel bir tarzla kendi stilini sunması mutlaka etkendir. Bunun yanında sözlü iletişimde kendini geliştirirken sözsüz iletişim sinyallerini doğru okuyabilmek.. Duygusal zeka tanımını kavramak bu konuda kendini geliştirmek… Olumlu duygular yaratabilmek. Her meslekte olduğu gibi önce mesleğin gerekliliklerine hakim olmak, işini ve sektör dinamiklerini takip etmek yanında dürüst olmak, adil olmak, zamanlamaya özen göstermek, etik değerlere sahip olmak, sözünü tutmak, vaadine sadık bir duruş sergilemek önemli diyebilirim.

Bir gayrimenkul danışmanı profesyonel ve enerjik görünmek için nasıl giyinmeli?

Tabii ilgilendiği portföy burada belirleyici. Plaza kiralaması ile sakin bir semtte kiralık daire sunumu farklı dinamiklere özen gerektirir. Kendine yakışanı, vücut tipine yakışanı seçebilmeli. Koyu renk mi giyecek, hem ciddi hem ince görünüm için etkilidir, ihtiyaç bu mu? Yada belki Pazar günü çalışırken aşırı ciddi olmamak adına duruşunu spor bir ceketle mi destekleyecek? Tek bir reçetesi yok ama ihtiyacı doğru teşhis ederse hem benim 10 Adımda Kişisel İmaj adlı kitabımdan, YouTube kanalımdan, hem de internette kısa bir araştırma ile çok güzel bilgilere ulaşabilir… Bu konuda çok fazla yayın var. Kişi içinde rahat ettiği , karşısındaki kişinin dikkatini dağıtmayan ama güncel tercihler yapabilmeli . Tavsiyem öncelikle müşteri kitlenizi tanımlayıp nasıl görünmek, nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz bunu bulmanız. Demode giysiler, aşırı bol veya aşırı dar giysiler, abartılı desenler, ucuz görünümlü kumaş ve renkler kalite mesajınıza zarar verebilir. Enerjik görünme gayesiyle aktif spor kıyafetleri de uygun tercihler olmaz.

Kadın danışmanların kıyafetlerinde özellikle dikkat etmesi gereken şeyler var mı?

Aşırı frapanlık, makyajdan parfüme, takıdan renklere, etek boyundan dekolteye herhangi bir abartı kadının profesyonel kimliğine gölge düşürebilir. Özenli olmak ile abartı arasındaki çizgiye dikkat edilmeli. Abartıldığında kalite mesajından uzaklaşılır, konu her neyse, ister parfüm ister etek boyu.. Yakışanı dozunda bir feminenlik ile sunmak, zamansız klasik seçimlerle kaliteli bir şıklık sunmak doğrusu. Feminen tercihler, elegant seçimler, yumuşak renklerle, pudra tonlarıyla, ipeksi kumaşlarla şık ve klas bir görüntü sergilenebilir ama abartı bir yırtmaç, aşırı topuklar, bazen iddialı desenler modayı yansıtsa da kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir, iş kadını kimliğinin önüne geçebilir.

Gayrimenkul danışmanları bazen bir plazadaki bir toplantıdan çıkıp inşaat şantiyesinde dolaşmak zorunda kalıyor. Bu durumda sadece ayakkabılarını değiştirerek iki yere de uyum sağlayabileceği kıyafet öneriniz var mı?

Erkek danışmanlar pantolon, gömlek ve ceket kombinasyonunda kibar bir yaka mendili ve kösele ayakkabılarla kombinlenen görüntü saha için ayakkabı ve mendil çıkıp tabanı kalın ayakkabılarla kombinlenebilir. Yaz aylarıysa ince yünlü ve astarsız bir ceket daha avantajlı olur serin tutar ve aynı zamanda buruşmaz. Ceket içine polo yakalı bir t-shirt alternatif olabilir, gömlek yerine. Yine mendille, plazadan sahaya inebilir bu görüntü. Ceket kolları kıvrılabilir.

Kadın danışmanlar için yine buna benzer bir kombinasyon hafif kısa paçalı bir pantolonla bluz ve topuklu ayakkabı ile başlanıp, düz bir ayakkabı giyildiğinde paçalar sürünmemesi için önemli, yine spor bir ceket ve içine viskoz bir bluz ve iddialı bir kolye, fular veya broş tamamlayıcı olabilir, kişisel stili hangisine yakınsa.. Sahada rahatsız ederse aksesuarlar çıkartılabilir.

Süper slim fit moda olduğunda kilolu danışmanlar ne yapmalı?

Giymemeli, yakışmaz. Kilolu beden slim fiti kaldırmaz. Esas olan kendine yakışanı seçebilmesi. Moda olan ama kendine yakışan kalıp ve renkleri seçmek stil sahibi olmak demek. Ancak bu şekilde olumlu bir izlenim bırakabilir. Modayı takip etmeli ama kölesi olmamalı. Sunulan seçeneklerden kendine yakışanı ayırt edebilmeli, aksi durumda gülünç olur.

Paçası kısa pantolonlar moda olduğunda yaşı ilerlemiş danışmanlar ne yapmalı?

Yine aynı fikirdeyim, sadece yaş değil beden tipi de önemli. Kadın erkek kısa paça yada kapri kesim pantolon kişinin boyu uzun değilse, kiloluysa, kısa paça yakışmıyor. Bu yaştan daha mühim aslında. Bir de sokak modası daha genç yaşlarda daha çok yakışıyor. Hele ki mevzu profesyonel şıklık ise daha klasik kesimler yani zamansız, gelip geçici olmayan tasarımlar öneririm. Bu alanda başarılı olmuş isimlere bakın, işinizde örnek aldığınız, ilham aldığınız, tarzına bakın.. Ama tabi olumsuz örneklerden yola çıkmamak lazım, ticari anlamda başarısı ne kadar yüksek olursa olsun bütüne bakmalı.

Erkeklerin ve kadınların kullanacağı aksesuarlar nasıl olmalı?

Kaliteli, sade, kendi tarzlarını yansıtan, iddialı ama abartılı olmayan, aslında kendi imzalarını atacak kalıcı aksesuarlar.. Örneğin ayakkabıları, saati, kravatı, mendili, kol düğmesi, bunlar hiçbir zaman özensiz , öylesine kullanılmamalı. Gerçekten sevdiği, özenle seçtiği parçalar olmalı. Çoğu zaman kıyafetin ruhunu belirleyen bu detaylardır.. Hanımlarda kolye, küpe, broş, fular, ayakkabı, çanta ve saatlerin yanına ilave edilebilir aksesuarlar.. Kişi sevmiyorsa fuları taşıyamaz, yada sevdiği bir inciyi zevkle taşır, yakıştırır.. Çoğu zamanda kişilerin aklında kalacak, sohbeti açacak buz kırıcılar olurlar bu aksesuarlar.

Kadın danışmanlara makyaj öneriniz var mı?

Evet mutlaka, her gün kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak, sade, hızlı, bir kaç adımlık bir dokunuş öneririm. Kişiden kişiye değişir ihtiyaçlar mesela kimi daha solgundur, mutlaka allık kullanmalı, kimi rimel. Ama bence esas sağlıklı bir ten, göz teması için ön planda olan bakışlar. Daha çok sahada olacakları için yaz kış cildi koruyan renklendirici içeren bir güneş koruyucu ile hafif bir allık, gerekirse biraz gözaltı kapatıcı ile yorgunluk izlerini silmek, biraz rimel ve hafif bir ruj her zaman enerjik bir etki bırakır. Tabi saç ve diğer kişisel bakım unsurlarını da unutmadan.. Makyaj meselesi kişisel tercihlerle şekillenir ve detaylı bir konu ama asla abartıya kaçmamalı. Çünkü giyim veya makyaj abartıldığında, aşırılık taşıdığında ya ucuz yada yaşlı bir etki bırakıyor. Aman dikkat.

Genç danışmanlar daha olgun ve tecrübeli görünmek isterler ise nasıl giyinmeliler?

Keşke kendi olabilse değil mi? Akıl yaşta değil baştadır deriz ama yine de güvenmek için o kişinin tecrübeli görünmesini tercih ederiz. Bu durumda çok genç yaşlarda dahi olsa mesleki ihtiyaçları ön plana almak mühim. Yani erken 20’lerinde bir hanım danışman sokak modası değil yine daha klasik ve sade kesimlerle daha olgun bir etki bırakabilir. Örneğin gömlek elbise, yada klasik bir pantolon üzerine nötr renklerde bir bluz, portföye ve mevsime göre belki bir ceket.. Kısacası sokak modasını gündelik hayat bıraksınlar. Özenli ve iş giyimine uygun bir çift ayakkabı, bazen bir yaka detayı, spor ayakkabı, grafik desenli t-shirt ve jean ile bırakılması zor bir etkiyi hemen toparlar.

Kilolu emlakçılara giyim öneriniz var mı?

Emlakçı beyler ince görünmek istiyorlarsa dikey çizgiler, ceketli kombinler, koyu renkler avantajlıdır. Örneğin İtalan yaka gömlek yerine klasik yaka daha doğrudur. Pantolonda ütü çizgisi avantajdır. Kargo pantolon ve kocaman yan cepler, duble paçalardan uzak durmalıdır.  Aynı zamanda daha uzun da görünmeyi destekleyen içten dışa daha koyu renklerle kontrast yapmalıdır. Yani açık mavi gömlek ve koyu lacivert bir ceket mesela.. Altta açık renk pantolon yerine daha nötr bir gri daha iyi sonuç verir..

Emlakçı hanımlar için özellikle kumaş seçimleri mühim. Yapışan sentetik kumaşlar yerine vücudun kıvrımlarının üzerinden akan krep gibi, şifon gibi ipek gibi kumaşlar, yine renklerde koyu renkler veya baştan ayağa tek renk mono kromatik seçimler, V yakalar, truvakatr kol dediğimiz bileği açıkta bırakan kol kesimleri, pantolonda ütü çizgileri, yandan fermuarlı pantolonlar gibi pek çok detayı var.. Yine internette bununla ilgili çok güzel görsel örneklere ulaşabilirler. Önemli olan aynı zamanda profesyonel duruştan ödün vermemek.

Bütçesini zorlamak istemeyenlere alışveriş önerileriniz? Kredi kartı limitlerini doldurmadan nasıl bir gardrob oluşturabilirler?

Gayriemenkul danışmanları akıllı alışveriş stratejilerini mutlaka öğrenmeliler. Alışverişin 3 kuralı vardır;

  1. Alacağınız herhangi bir parça, gardrobunuzda 3 farklı parçayla kullanılabiliyor mu, Özellikle hanımlar bu parçayla 3 farklı görünüm çıkarabiliyor musunuz,
  2. Aldığınız bu kıyafeti 3 farklı yere giyebilir misiniz, bu farklı şekillerle ve
  3. Hele ki biraz pahalı bir parça olduğunu hissediyorsanız 3 mevsim kullanılabilir mi?

Amaç kıyafeti yatırım gardrobunun parçası yapmak ve maliyeti düşürmek. Çünkü ne sıklıkla giyebilirseniz o kadar çok kullanmış ve yatırımınızın karşılığını almış olursunuz, öyle değil mi?

Bir de kapsül gardrop önemlidir. Bunu da yine çok detaylı bir şekilde anlatıyorum, hem kitabımda, hem kanalımda. Kapsül gardrop 5 parça ile en az 7-8 farklı kombinasyon yapabilmek adına doğru kıyafetlerle oluşturulan bir gruplama. Gardrobunuzda bu şekilde 2-3 kapsül varsa, 15-20 parça giysiyle dahi her daim şık ve profesyonel olmak mümkün.

Önemli olan akıllı tercihlerle doğru parçalara yatırım yapmak hele ki böyle bir dönemde. Hepimiz tasarruf yollarını öğrenmeli hayata geçirmeliyiz.

Gayrimenkul danışmanları pozitif bir imaj oluşturmak için sosyal medyada nasıl paylaşımlar yapmalı?

Burada müşterilere doğru bilgi kaynağı sunmak için ekonomik göstergeleri, yatırım tavsiyeleri, yükselen projeler yanında sosyal sorumluluk projelerini takip etmeli, çevreye, gezegene duyarlı olmalı. Özellikle bu Covid 19 sonrası bu değerler hepimiz tarafından bir kez daha hassasiyetle anlaşılmalı. Politik tartışmalardan, fanatizm içeren söylemlerden, din ve ırkçılık unsurları taşıyan karikatür dahi olsa her türlü paylaşımlardan kaçınmalı. Kendi hayatını paylaşırken de samimiyet dozunu iyi ayarlamalı. Paylaştığı gerekli değilse, kimseye faydalı değilse, sadece nerede geziyor, ne yiyor, ne içiyor bunu paylaşarak bir statü edinme kaygısından uzak olmalı sosyal medya yönetimi. Bu hepimiz için geçerli bir sosyal medya kullanım stratejisi.

Etkileyici bir imaja sahip olduktan sonra kişisel marka olmak için gayrimenkul danışmanları neler yapmalı?

Markalaşma nedir diyelim önce, sonrada bunu kişiselleştirelim. Marka değer katar, üründen farkı budur. Beraberinde duygusal bir değer katar. Kişiler bazında bakarsak, kişisel marka bir kimlik, başkasının zihninde, senin kattığın değer hakkında anlamlı bir duygusal tepki yaratan bir kimlik. Senin kaliten, özelliklerin hakkında duygusal bir bir tepki.

Örneklersem; Güven, dürüstlük, ilham veren, neşeli..

Markanızı dönemsel olarak gözden geçirmek üzere planlama yapın, mesela altı ayda bir. Kişisel markanız için sadece gardırobunuzu kontrol etmek yetmez . Adınızı Google’da arayarak başlayın. Linkedin profilinizi güncelleyin. Becerilerinizi ve yetkinliklerinizi listeleyin ki tanıdıklarınız da size bu konularda referans olabilsin. Fotoğrafınıza bakın, sizi ilk kez göreceklere nasıl bir mesaj veriyor? Bahsettiğimiz olumlu enerjiyi hissettiren bir tebessüm var mı fotoğrafınızda?

Yaptığınız işe olan tutkunuzu canlı tutabilmek ve heyecan duymak önemli. Hedef koyabilmek ve bu hedefi sürdürülebilir kılmak, gerekirse yeni hedeflerle desteklemek Yani ne istediğini ve niye istediğini bilmek Onu elde ettiğinde fark edebilmek, sevinebilmek, kendini ödüllendirebilmek İşinizle, görüntünüzle, iletişiminizle, tarzınızla ilgili her adımında, profesyonellikten ödün vermeden kalitenizi doğru yansıtabilmek… Ve hepsinden önemlisi başarı yolculuğunda her andan, her adımdan keyif alabilmek.

Yazar Hakkında

Suna Kabadayı

Suna Kabadayıinfo@sunakabadayi.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.