Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ana Sayfa » Blog » Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

1 sene önce

774 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Ev almak pek çok kişi için hayatlarındaki en önemli olaylardan birisi. Hem maddi yönden önemli bir rakam ödeyeceksiniz, hem de eğer aldığınız evde yaşayacaksanız yaşantınız değişecek. Ev alırken dikkat etmeniz gereken maddelere sırası ile bakalım.

Evin Konumu Ne Kadar Cazip?

Bir gayrimenkulün en önemli özelliği konumudur. Diğer bütün özellikleri zaman içinde değişebilir. Aldığınız ev 30-40 yıl sonra komple yenilenebilir ancak konumu asla değişmez. Evin konumu hem değerini etkiler hem de yaşam kalitenizi. Alacağınız evin yakın çevresindeki ulaşım seçeneklerini ve sosyal alanları gözden geçirin. Büyükşehirlerde yaşayanlar için zamanı verimli kullanmak önemli bir öncelik. Evden işe giderken ne kadar zaman harcayacaksınız?Sosyalleşmek ve eğlenmek istediğinizde evinize yakın nerelere gidebilirsiniz? Almak istediğiniz evin konumu bu yönlerden ne kadar cazip değerlendirmenizde fayda var.

Bütçeniz Ne Kadar?

Bu eve ne kadar para yatırmak istiyorsunuz bunu belirlemeniz lazım. Var olan birikimleriniz ile mi alım yapacaksınız yoksa konut kredisi kullanacak mısınız? Eğer kredi kullanacaksanız kredinin size maliyetini ve kullanabileceğiniz krediyi öğrendikten sonra ev arayışına çıkmanızda fayda var. Aksi taktirde çok beğendiğiniz bir evi almaya niyetlenip sonra gerektiği kadar kredi çekemediğiniz için hayal kırıklığı yaşamanız çok mümkün.

Almak İstediğiniz Ev Krediye Uygun mu?

Almayı düşündüğünüz evin krediye uygun olması için inşaatı devam ediyor ise kat irtifakı, bina bitmiş ve iskan alınmış ise kat mülkiyeti tapusu olması gerekiyor. Bu şartlara uygun olmaya bir ev için bankalardan kredi alamıyorsunuz. Kredi kullanmayacaksanız da krediye uygunluğunu kontrol etmenizde fayda var çünkü ileride bu evi satmaya kalktığınızda krediye uygun olmadığı için satış çok uzun süre alabilir yada fiyatta indirimler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Evin Fiyatı Rekabetçi mi?

Bir evi çok beğenmiş olabilirsiniz, sizin için harika bir seçenek gibi gözükebilir. Ama ev alımının aynı zamanda bir yatırım olduğunu da göz önünde bulundurun. İleride ihtiyaçlarınız değiştiğinde yada paraya ihtiyacınız olduğunda bu evi satmak istediğinizde acaba kayıp yaşamadan satabilir misiniz? Beğendiğiniz evin fiyatını alternatif olabilecek benzer evler ile karşılaştırın. Piyasa değerinden bir ev alarak paranızı değerlendirmeniz ileride pişmanlık yaşamanızı engeller.

Tapuda İpotek, Haciz Var mı?

Almak istediğiniz evin tapusunun fotokopisini alarak tapu müdürlüğüne gidin ve sorun. Bu tapunun üstünde ipotek yada haciz kaydı var mı? Eğer böyle bir durum var ise satıcı ile görüşün ve satıştan önce bunları temizlemesini isteyin. Evin tapusunda haciz kaydı var ise, haciz kalkmadan evi almanız mümkün değil. Boşuna zaman kaybetmek yerine sorunsuz alternatiflere yönelin.

Emlakçı Komisyonunu Netleştirin

Almak istediğiniz evde aracı yada emlakçı var ise komisyon ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bazı emlakçılar komisyonlarını mal sahibinden alıyorlar ve alıcıdan bir şey istemiyorlar. Bazen tam tersi olabiliyor. Aracı yada emlakçı aracılığı ile almak istediğiniz evi bulduysanız sizden komisyon istenip istenmediğini netleştirin.

Apartmanda Komşuluk Durumunu Araştırın

Yeni evinizi büyük ihtimal ihtimal ile daha iyi yaşamak için alıyorsunuz. Yeni evinizdeki yaşam kalitenizi belirleyecek faktörlerden birisi de komşularınız olacak. Benzer yaşam tarzına ve kültüre sahip insanlar genelde daha iyi anlaşıyorlar. Apartmanı ziyaret ederek  olarak gelecekteki komşular ile tanışmanız, onlara apartmanda bir sorun yaşanıp yaşanmadığını sormanız sonradan pişman olacağınız bir alımın önüne geçecektir.

Rutubeti Kontrol Edin

Evinizde ileride karşılaşacağınız pek çok sorunu halledebilirsiniz. Ancak rutubet sorunu var ise bunu halletmek mümkün olmayabilir yada çok pahallıya mal olabilir. Duvarlardaki boyalarda kabarma var ise yada siyah noktalar var ise büyük ihtimal rutubet vardır. Rutubeti gizlemek için yeni boya da yapılmış olabilir. Almayı düşündüğünüz evde toprak ile temas eden duvar yada zemin var ise bu konularda tecrübeli birisinden görüş almanızda fayda olabilir.

Kiracı Var ise Ne Zaman Çıkacağını Kesinleştirin

Evde kiracı var ise satıcının yada emlakçının sözü ile yetinmeyin. Kiracı ile görüşerek ne zaman çıkacağını ondan öğrenin. Hatta ondan çıkacağına dair yazılı taahhütname almanızda fayda var. Ne de olsa söz uçar, yazı kalır.

Tapu Devrini Gerçek Fiyattan Yapın

Bazı alıcı ve satıcılar tapu harcını düşük ödemek için satış bedelini tapu dairesinde düşük gösteriyorlar. Bu durumun vergi dairesi tarafından anlaşılması halinde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca aldığınız evi 5 yıl içinde satma durumunda kalırsanız satış bedeli ile alış bedeliniz arasındaki farktan gayrimenkul kazanç vergisi ödemek durumunda kalacaksınız. Bu vergi ödediğiniz düşük harçtan kat ve kat daha yüksek bir tutarda olacak. En iyisi yasal oranda harcınızı ödeyin ve tapu alım bedelini gerçek fiyattan beyan edin.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.