Etkili İmajın Altyapısı

Ana Sayfa » Blog » Etkili İmajın Altyapısı
Suna Kabadayı Suna Kabadayı

2 sene önce

523 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Etkili İmajın Altyapısı

İmaj hep giyim kuşam üzerinden değerlendiriliyor. Oysa imajın altında yada içinde ne olduğuna bakmak lazım. Etkili imajı olan kişiler bunu nasıl sağlıyorlar?

Dik Dur, Dik Otur, Dik Yürü

Kendinden emin ve sağlıklı bir duruşunuz olmasını sağlayan fiziksel detay omuzlarda.

  1. İşin sırrı içinizden bir tel geçtiğini düşünmek, kuklalarda olduğu gibi. Başınızın tepesinden çıkan o kabloyu yukarı doğru çekiverin.
  2. Onuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırdığınızı hayal edin, göğsünüzü öne fırlatmadan.
  3. Kendinizi hizalayın. Ne önde, ne de arkada bir kasis olmasın. Bunun formülü pelvisi içeri çekmek. (Şöyle düşünün ki kalabalık bir restorandasınız ve iki masanın arasından geçmeniz lazım. Bu duruş tam olarak, bu geçiş anında yaptığınız.

Dik durduğunuzda, dik oturduğunuzda, dik yürüdüğünüzde çok daha çekici bir görüntüye sahip olacaksınız.

Sesiniz Güçlü Çıksın

Konuşma sırasında nefessiz kalmamak, sesin çatlamamasını sağlamak, mızmız konuşmacı olmamak egzersizlerle geliştirilebilecek beceriler. Bu konularda kendinizi geliştirin.

Stil Sahibi Olun

Stil kendini bilmek, daha da önemlisi ne olmak istediğini bilmek ile yakından alakalı. Başkası olmaya çalışarak, taklit ederek, daha zayıf olmaya çalışarak sahip olunacak bir özellik değil. Stil sahibi kadınlara ve erkeklere baktığımızda dünyanın en güzelleri ve yakışıklıları değiller. Ama duruşlarıyla ve kendine olan güvenleriyle ve en önemlisi sahicilikleriyle gözümüzü alırlar. Başka birinin onları tanımlamasını beklemeden kendilerini tanımlarlar. Stil sahibi giyim önerilerime “Gayrimenkul Danışmanları İmajlarını Nasıl Yönetmeli” yazımdan ulaşabilirsiniz.

Dinlemeyi Öğrenin

“Söz söylemek için önce duymak, dinlemek gerek” demiş Mevlana. Söze dinlemek yolundan girmeli. Sonrasından yerinde bir teşekkür, bir selam, gerektiğinde bir özür. Evet demenin, hayır demenin, iltifat etmenin, eleştirmenin de bir zerafeti var. Sözlerin düzgün ve akıcı ifade edilmesinin ötesinde içinin de dolu olması, yani anlam taşıması, yapıcı olması, işitenin gönlünü alması gerekir. Konuya hakimseniz, yeterli hazırlığınız var ise, dinleyici konuya ilgili ise konuşmak kolaydır. Ama dinlemek zordur çünkü dinleme engellerini ortadan kaldırmak için kendi başınadır insan. Oysa dinlediğinizi hissettirmek karşınızdakini rahatlatır. Bunu göz teması ve söylenenleri kendi kelimelerinizle tekrar ifade ederek, soru sorarak yapabilirsiniz. Elbette bunu karşınızdakinin sözünü kesmeden ve cümlelerini bitirdikten sonra yapmakta fayda var. Cümleleri bitirmek demişken, sahi siz dinlerken karşısında konuşan kişinin son kelimelerini tamamlayanlardan olmayın lütfen.

İddiacı Olmayın, İddialı Olun

“Fazla mütevazi olma, gerçek sanırlar” diye bir söz var. Dozunu iyi ayarladığınız sürece bilginizi, iddianızı ortaya koymak lazım ki sizi tanımayan, sizi bilmeyen kişi size güvensin, inansın, kendini sizinle yola çıkmaya hazır hissetsin.

Kokunuz İmajınızın Bir Parçasıdır

Annenizin parfümünü kullanan bir arkadaşınızla her buluştuğunuzda aklınıza annenizin gelmesi ne tatlıdır. Uçak kabin memurları misler gibi kokmak için eğitilirler çünkü kötü kokuların insanları gergin ve sinirli bir hale getirdiği kanıtlanmış bir gerçek. Üzerinize sinmiş sigara kokusu, ağız sağlığı ihmali sonucu nahoş kokular ve ter kokusu bir araya geleceğiniz kişilerin algısını olumsuz etkileyebilir.

 

 

 

Yazar Hakkında

Suna Kabadayı

Suna Kabadayıinfo@sunakabadayi.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.