Emlakta Başarının 3 Adımı

Ana Sayfa » Blog » Emlakta Başarının 3 Adımı
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

1 sene önce

161 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Emlakta Başarının 3 Adımı

Gayrimenkul sektöründe çalışan danışmanların ve emlakçıların başarısının altında hep aynı öncelikler var. Başarılı olanlar sürekli olarak portföy yetkisi alacakları adaylar arayışındalar, portföy yetkisini doğru fiyattan alıyorlar ve alıcı adaylarına kapanışı doğru yapıyorlar. Gelin bu 3 adımın detaylarına bakalım..

Sürekli Aday Arayın

Gayrimenkul sektöründe aday aramak demek satılık yada kiralık portföy alacağınız kişiler ile iletişime geçmek anlamına geliyor. Eğer alıcı çalışıyorsanız gayrimenkul almak yada kiralamak isteyen kişiler ile iletişime geçmek de olabilir. Çok sayıda adaya ulaşmanız lazım ki ikinci adımdaki doğru fiyatlı portföylere sahip olmak için gerekli elemeyi yapabilin. Eskiden her mahallede birkaç emlakçı vardı ve evini satmak yada kiraya vermek isteyen kişiler bu emlakçılara gidip onlardan yardım istiyordu. Gazetelerdeki emlak ilanlarının etkisini yitirdiği gibi eski düzen emlakçılık da etkisini yitirdi. Günümüzde ofiste oturan danışman değil, piyasada dolaşan danışman başarılı oluyor.

Aday bulma yöntemleri

 • Sahibinden satılık ve kiralık ilan sahiplerini aramak
 • Bölgedeki satılık ve kiralık yazılı gayrimenkulleri ziyaret etmek
 • İnşaat firmalarını ve müteahhitleri ziyaret etmek
 • Bölgedeki esnafı ziyaret etmek
 • Bölgedeki kapıcılar, yöneticiler, güvenlik görevlilerini ziyaret etmek
 • Bölgedeki meslek gruplarını ziyaret etmek
 • Dijital içerikler ile adayların size ulaşmasını sağlamak
 • Sosyal medyada bölgeye yönelik paylaşımlar ile tanınır ve ulaşılır hale gelme
 • Dijital reklamlar ile mülk sahiplerine ulaşmak
 • Tanıdıklarınızdan ve etki çevrenizden size yönlendirme yapmalarını istemek

gibi pek çok farklı koldan ilerleyebilir. Aday aramayı uzmanlık bölgeniz ile sınırlandırmak başarınızı arttırır. Emlak işinde en sınırlı varlığınız zamanınız. Çalışma bölgenizi çok geniş tutarsanız bir süre sonra zamanınızın çoğunu yolda geçirmek zorunda kaldığınızı göreceksiniz. Bu nedenle aday arama sürecinde seçtiğiniz uzmanlık bölgenizi aklınızda tutun.

Doğru Fiyatlı Portföy Alın

Aldığınız portföyler satılabilir, kiralanabilir fiyattan olsun. Yüksek fiyattan aldığınız portföyler hem boş yere zaman ve para harcamanıza neden olur, hem de satılamayan portföyler yüzünden motivasyonunuz düşer. Doğru fiyatlı portföy almak için 2 şeye ihtiyacınız var.

 1. Gayrimenkullerin satılabilir, kiralanabilir fiyat bilgisi
 2. Gücü kanıtlanmış pazarlama planı

Eğer uzmanlık bölgesi ve konusu çalışıyorsanız bölgenizdeki gayrimenkullerin kiralanabilir, satılabilir fiyatlarını biliyorsunuzdur. Eğer uzmanlık bölgesinde yeniyseniz kısa sürede bu bilgileri toplamanız şart. Mülk sahiplerini size portföy vermeye etkisi kanıtlanmış pazarlama planı ile ikna edeceksiniz. Başka emlakçılardan farklı olarak mülk sahibine nasıl bir fayda sağladığınız, pazarlama planında başkalarının yapmadığı, yapamadığı neler yaptığınız sizi öne geçirecek etkenler. Uzmanlık bölgenizde satmış ve kiralamış olduğunuz gayrimenkuller ve bu gayrimenkullerin sahiplerinin sizinle çalışmanın avantajlarını anlatan yazıları yada videoları doğru fiyatlı portföy almanızı sağlayacak önemli araçlar.

Satış Kapatmada Uzmanlaşın

Satış kapatma alıcının güvenini kazandıktan sonra onu varolan seçeneklerden biri için harekete geçirmek olarak özetlenebilir. Davranışlarını ile, konuşmanız ile, giyiminiz ile nasıl güven yaratırsınız öğrenmenizde fayda var. Müşterinizi dinlemeyi ve doğru sorular sormayı öğrenin. Müşterinize sınırlı sayıda alternatifler sunarak karar vermesini kolaylaştırın. Onu harekete geçmeye davet etmekten çekinmeyin.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.