Emlakçılar için Video Konferans İpuçları

Ana Sayfa » Blog » Emlakçılar için Video Konferans İpuçları
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

389 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Emlakçılar için Video Konferans İpuçları

Video konferans ile portföy almak ve satmak pandemi döneminde gerçeğe dönüştü. Mülk sahipleri emlak ofisine toplantıya gelmek istemiyor. Tanımadığı bir kişiyi evine davet edip yüz yüze sohbet etmek istemiyor. Emlakçılar için çözüm video konferans ile portföy görüşmesi yapmak oluyor. Portföy yetki görüşmenizi pandemi döneminde bu şekilde yapmanız gerekebilir. Peki hangi video konferans programı en iyisi? Video konferans görüşmesi yaparken nelere dikkat etmek lazım?

Video Konferans Programları

Zoom

Zoom son dönemde Türkiye’de ve Dünyada en çok kullanılan program. Bilgisayardan yada cep telefonundan kullanabilirsiniz. Ses ve görüntü kalitesi çok iyi. Ekran görüntüsü paylaşarak sunumunuz üzerinden ilerleyebiliyorsunuz. Sıkıntılı yanı ücretsiz kullanıyorsanız 40 dakikalık görüşme limiti; 40 dakika dolunca görüşme sona eriyor. Tekrar programa girip görüşmeye devam etmek mümkün ama görüşmenin akışını etkiliyor bu durum. Aylık 15 ve 20 Amerikan Doları karşılığı ücret ödeyerek bu sınırlamayı kaldırabiliyorsunuz. Ücretli versiyona geçince katılımcı sayınızı 100 kişinin üstüne çıkartabiliyorsunuz ve ek özelliklere de sahip oluyorsunuz.

Google Hangouts

Bilgisayardan yada cep telefonundan kullanabilirsiniz. Google  Hangouts Meet işletmeleri hedefliyor, kullanmak için G-Suite aboneliği istiyor ve 250 kişi ile bir araya gelmenizi sağlıyor. Ücretsiz olan Google Hangouts Chat ise bireyleri hedefliyor ve 25 kişi limiti var.

Apple FaceTime

iPhone kullananların bildiği FaceTime grup toplantılarını da destekliyor. 32 kişi video konferansa katılabiliyor. Kullanımı ücretsiz ancak Apple bilgisayarı yada iPhone telefonunu olmayanlar katılamıyor.

Skype

Skype ile 4 saatlik toplantılar yapabilirsiniz. 50 kişi video konferansa katılabilir. Ücretsiz olması en büyük avantajı. Ne yazık ki kullanımı kolay değil. Toplantıya katılacak herkesin Skype hesabı oluşturması gerekiyor.
Gerçekten iyi olmak için modası geçmiş bir uygulama.

Microsoft Teams

Eğer Microsoft Office 365 aboneliğiniz var ise ücretsiz kullanabilirsiniz. Kullanımı kolay değil. Ancak hızlı şekilde gelişmesi ve iyileşmesi bekleniyor.

En iyi ücretsiz video konferans programı

Sonuç olarak en iyi video konferans programı sizin ne kadar süren toplantılar yaptığınıza, hangi programlara alışık olduğunuza ve ücretli abonelikleriniz olup olmadığına göre değişiyor. Eğer toplantılarınız 30 dakika civarı sürüyor ise ücretsiz Zoom işinizi görebilir, daha uzun toplantılar yapıyorsanız Google Hangouts Chat işinizi görebilir.

Video Konferans Toplantısına Hazırlık

Video konferans toplantısında kullanacağınız programa alışık olmanız çok önemli. Kullanacağınız programı bilgisayarınıza ve cep telefonunuza kurun.

 1. Öncelikle görüntü ve ses nasıl açılıyor, nasıl kapatılıyor öğrenin.
 2. Bu programlar ile yapılan toplantılara ve eğitimlere katılarak programlara alışın.
 3. Ardından kendi toplantınızı yönetmeyi öğrenmek için arkadaşlarınız ile deneme toplantıları yapın.
 4. Deneme toplantısında sunum yapmayı deneyin. Katılımcılar bilgisayar ekranınızı görsün, sizin sesinizi duysun.
 5. Arkadaşlarınızdan yorum alın. Sesiniz, görüntünüz, sunumdaki ilerlemeniz nasıldı? İstediğiniz etkiyi sağladı mı?

Video konferans programını kullandıkça daha rahatladığınızı, daha doğal olduğunuzu göreceksiniz. Bu rahatlığı kazanmak için uzakta olan arkadaşlarınızla, akrabalarınızla bu tür toplantılar organize edin. Sevdiğiniz insanları görmek size iyi gelecektir. Hem de kendinizi bu konuda hızla geliştirirsiniz..

Başarılı Video Konferans için Öneriler

Başarılı bir video konferans görüşmesi için toplantının doğal bir toplantı ortamındaymış gibi geçmesi gerekiyor. Normal bir toplantıda insanların sesini duyamazsanız, oldukları yerde sallanıp duruyorlarsa, garip sesler çıkartıyorlar ise doğal olarak rahatsız olursunuz. Video konferans görüşmesini de bu şekilde düşünün, katılanların rahatsız olmayacakları, sizi iyi görüp iyi duyacakları şekilde organize olun.

 • İnternet bağlantı hızınız ses ve görüntü kalitesini belirler. Wifi sinyalinin güçlü olduğu bir yerden görüşün.
 • Wifi bağlantınız yeteri kadar iyi değilse cep telefonu internet şebekeniz daha iyi sonuç verebilir.
 • Sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerden toplantıya katılın.
 • Işığın yüzünüze geldiği bir konum seçin. Arkanızdan gelen ışık görüntü kalitesini düşürür.
 • Arka planda ne göründüğünü kontrol edin. Hareketli veya karışık bir arka plan dinleyicilerinizin dikkatini dağıtabilir.
 • Sanal arka planda kurumsal bir resim kullanabilirsiniz.
 • Cep telefonu ile katılıyorsanız küçük bir tripod ile telefonu sabitlemeniz görüntünün titremesini önler.
 • Mikrofonlu bir kulaklık kullanmanız ses kalitesini arttırabilir.
 • Telefonunuzun şarjı dolu olsun. Ekran uzun süre açık olacağı için şarjınız alıştığınızdan daha hızlı tükenecek.
 • Eğer ana konuşmacı siz değilseniz mikrofonunuzu kapatın, konuşacağınız zaman açın.
 • Ekrana değil, kameraya bakarak konuşmaya kendinizi alıştırın. Bilgisayar kullanıyorsanız konuşmacının görüntüsünü kameraya yakın bir noktaya sabitleyin. Konuşurken gözünün kameradan o görüntüye kaydığında hala karşınızdaki kişinin gözüne bakıyormuş gibi görünürsünüz.

Sonuç olarak video konferans toplantılarına katıldıkça ve programların özelliklerini öğrendikçe bu görüşmelerde daha iyi olacaksınız. Bu toplantılar da normal iş toplantıları gibi. Hazırlıklı ve bilgili şekilde katıldığınızda istediğiniz sonuca ulaşmanız çok daha kolay olacak.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.