Emlakçılar için En Etkili Sosyal Medya Kanalları

Ana Sayfa » Blog » Emlakçılar için En Etkili Sosyal Medya Kanalları

Gayrimenkul sektörü için en doğru sosyal medya kanalı hangisi? Emlak ofisleri ve danışmanlar sosyal medya ekibi için bütçe ayırmadıkları için, bu işi kendileri çözmek istiyor. Bu durumda tüm mecralarda yer almak ve tüm mecraları yönetmek kolay olmuyor. Emlak danışmanı olarak tüm mecralarda yer almak zorunda değilsiniz. Sonuçta emlakçılar zamanlarını satıyorlar ve siz zamanınızı değerli işlere ayırmalısınız. Bu yüzden size en çok geri dönüşüm sağlayacak platformu bulmanız işinizi kolaylaştıracak.

Hedef kitleniz kim?

Öncelikle marka olarak kimleri hedeflediğiniz çok önemli. Çünkü her sosyal ağın belli bir kullanıcı kitlesi var ve sizin ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin hangi sosyal mecralarda yer aldığını öğrenebilmek için de kendi hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. Uzmanlık bölgenizi ve uzmanlık konunuzu seçerken yaptığınız araştırmalarda hedef kitle araştırması yapmış olmalısınız. Çıkarttığınız hedef kitlenin profiline en uygun olan sosyal ağı seçmek, bu aşamada işinizi kolaylaştırıyor.

Örnekler üzerinden ilerlersek: Üniversiteli gençliğe kiralama ve satış yapmak istiyorsanız sosyal medya çalışmalarınızı özellikle Instagram ve Snapchat üzerine yoğunlaştırmanız faydalı olacak. Hedef grubunuzun
yaş aralığı 30 ve üzerindeyse Facebook ve Twitter üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Eğer video içerik üretiyorsanız,
Youtube’u aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.  Son dönemde İnternet hızlarının artması nedeniyle tüm kullanıcılar video içeriklere ilgi duymaya başladı. Hedef kitlenizi belirlediğinizde hangi platformlara daha fazla ağırlık vermeniz gerektiğini de bulmuş olacaksanız.

Ne kadar zaman ayıracaksınız?

Sosyal mecraların yönetimi için ne kadar zaman ayırmayı planladığınızda en doğru platformu bulma açısından önemli. Vakit sıkıntısı ve iş yoğunluğu nedeniyle birden fazla mecraya vakit ayıramayabilirsiniz. Bu nedenle gün içinde sosyal medya için ne kadar zaman ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Eğer 1 saatten fazla zaman
ayıramayacaksanız, ikiden fazla sosyal mecrada yer almamanız sizin yararınıza olacaktır. Sosyal hesapların yönetimini sadece paylaşım yapmak olarak ele almamanız gerekiyor. Bu paylaşımların hazırlanması, mecralarda paylaşılması, planlanması ve yorumlarla ilgilenmek belli bir vakit alacaktır. Bu nedenle de bu iş için ayıracağınız zaman oldukça önemli. Az zamanınız varsa size en çok etkileşim getirecek ve asıl hedef kitlenizin yer aldığı mecraları tercih etmelisiniz.

Hangi içerik türlerinden yararlanacaksınız?

Hangi tür içeriklerden yararlanacağınız da yer almanız gereken sosyal platform seçiminde önemli bir rol oynuyor. Youtube, Instagram ve Snapchat’te yazılı paylaşımlar etkili olmuyor. Eğer devamlı olarak görsel veya video içerikler üretemeyecekseniz Youtube, Instagram ya da Snapchat sizin için ideal bir mecra olmayacaktır. Blog yazısı ve bağlantılar gibi paylaşımlar yapmayı düşünüyorsanız LinkedIn ve Twitter’a  yoğunlaşmalısınız.  Facebook her tür paylaşımda etkili olabiliyor, orta yaş ve üzerini hedefliyorsanız paylaşımlarınızı Facebook üzerinden yapmanız etkili olacaktır. İş yükünüze ve içerik planınıza göre ne tür içerikler hazırlayabileceğinizi önceden belirlemeli ve bu planı uygulayabileceğiniz bir sosyal ağ seçmelisiniz.

Hangi sosyal ağ, hangi konuda etkili?

Her sosyal ağın hedef kitlesi ve kullanıcı profili değişiklik gösteriyor. Emlak ofisi yada gayrimenkul danışmanı olarak kendi hedef kitlenize en uygun olan hedef kitleye hitap edebilmek için sosyal ağların hangi amaçlara hizmet ettiğini bilmeniz gerekiyor.

Facebook

 • Tek bir gönderi ile çok farklı ve geniş hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.
 • Marka bilinirliğini artırma konusunda oldukça etkilidir.
 • Takipçilerle etkileşime geçerek marka hakkında konuşulması sağlanır.
 • Geniş hedefleme seçenekleri sayesinde farklı reklam kampanyaları oluşturularak, faklı hedef kitlelere ulaşılması sağlanır.
 • Detaylı istatistik özellikleri, marka sayfası hakkında detayları vererek, bu alandaki çalışmalarınızla ilgili geri bildirim almanızı sağlar.
 • Siteye trafik çekmenizi ve bu trafiklerin geri dönüşüme geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yeniden hedefleme reklamlar ile sitenizden ayrılan ziyaretçilere reklamlar sunabilirsiniz.

Twitter

 • Marka hakkında önemli gelişmeleri, haberleri ve güncellemeleri anında paylaşabilirsiniz.
 • Kısa ve hızlı bir şekilde bilgi bekleyen tüketicilere ulaşmanızı sağlar.
 • Müşteri hizmetleri konusunda tüketicilere hizmet verebilir, hızlı çözümler sunabilirsiniz.
 • Gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları için bu platform oldukça uygundur.
 • Hashtag takibi ile gündemdeki konulara hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.
 • Facebook’ta olduğu gibi istatistikler özelliği ile gönderileriniz kaç kişiye ulaştığını ve ne kadar etkileşim aldığını ölçümleyebilirsiniz.

Instagram

Özellikle son yıllarda popülerliği çok artan Instagram’a reklam özelliklerinin gelmesiyle beraber, Instagram bir anda markaların reklam yağmuruna tutuldu. Organik olarak hedef kitlelerine ulaşsalar da reklam hizmetinin aktif olmasıyla beraber markaların bu mecraya olan ilgisi daha da artmaya başladı.

 • Marka tanıtımı ve ürün promosyonu yapmak için kullanılabilir.
 • Marka ile ilgili görsel içeriklerin paylaşımı yapılarak takipçilerle iletişime geçilebilir.
 • Reklam modelinin gelmesiyle beraber farklı reklam kampanyaları oluşturarak, farkı hedef kitlelere göre fırsatlar sunulabilir.
 • Reklamlar üzerinden sitenize trafik çekebilir ya da mobil uygulamanızı tanıtarak bu uygulamanın indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Youtube

Son dönemlerde video içeriklerin öne çıkmasıyla beraber Youtube’un önemi de arttı.

 • Portföylerinizin ve hizmetinizin tanıtımını yapmak için hazırladığınız videoları yayınlayabilirsiniz.
 • Buradaki video içeriklerinizi siteniz üzerine ekleyebilir ya da sosyal mecralar üzerinden de takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.
 • Youtube üzerine eklenen videolar SEO açısından da önemlidir. Doğru anahtar kelimelerle atılan başlıklar Google aramalarında bu videoların öne çıkmasını sağlayabilir. Bu da marka bilinirliğinizi artıracağı gibi, çalışmalarınızın öne çıkmasını sağlar.
 • Youtube reklamlarını kullanarak, portföylerinizi ve hizmetinizi yeni hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.
 • Diğer sosyal mecralarda olduğu gibi Youtube’da içeriklerinizle ilgili detaylı istatistik analizleri yapabilirsiniz.
 • Bu istatistiklerde demografik bilgilerinin yanı sıra videolarınızın ne kadar izlendiği, yorum sayısı, izlenme süresi gibi birçok farklı detayı görebilirsiniz. Bu analizlerin yapılması içeriklerinizin hangisine odaklanacağınız konusunda size fikir vererek stratejilerinizi geliştirmenizi sağlar.

Linkedin

 • İş dünyasının Facebook’u olarak bilinse de, Linkedin özellikle Ticari gayrimenkul çalışan emlak ofisleri ve gayrimenkul danışmanları için çok önemli
 • İş dünyasındaki profesyonellerle iletişime geçebilir ve portföy almak için network oluşturabilirsiniz.
 • Ofis sayfanızı oluşturabilir ve emlak ofisinizin tanıtımını bu sayfa üzerinden yapabilirsiniz.
 • Linkedin reklamlarıyla farklı hedef grupları oluşturabilir ve bu mecra üzerindeki profesyonellere reklamlarınız sunarak ofisinizin ve portföylerinizin tanıtımını yapabilirsiniz.
 • Gayrimenkul sektörüyle ilgili Linkedin gruplarına üye olabilir ve buradaki diğer profesyonellerle iletişme geçebilirsiniz.
 • İş arayan profesyonelleri keşfedebilir ve ofisinize gayrimenkul danışmanı olarak kazandırabilirsiniz.

Sosyal medyada emlakçıların kullanacağı içerik türleri neler?

Sosyal mecralarda farklı içerik türlerinden yararlanabilirsiniz. Siz kendi stratejinizi belirlerken, hangi tür içerik türlerinden yararlanacağınıza karar vermeden önce, sosyal mecralarda kullanabileceğiniz içerik türleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yazılı metinler:

Facebook ve Twitter üzerinde yazılı metinler oluşturabilir ve bu metinleri paylaşabilirsiniz. Ancak Facebook’ta görsel çalışmaların eksikliği nedeniyle bu tür paylaşımların etkileşim oranları düşük olabilir. Twitter’da kısa metinlerle takipçilerinize paylaşım yapabilirsiniz.

Link / Bağlantı paylaşımları:

İnternet siteniz üzerinde blog bölümü oluşturabilir ve bunları sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz. Facebook ve Twitter üzerinde blog sayfanızın linkini kopyalayarak, takipçilerinize paylaşımda bulunabilirsiniz.

Görsel paylaşımlar (Fotoğraf, Resim, İnfografik, GIF):

Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat üzerinde görsel paylaşımlar yapabilirsiniz. Fotoğraflar ya da GIF formatındaki animasyonlu görseller sosyal paylaşımlar için en sık kullanılan türler arasında. Görsel paylaşımlar, düz metin ya da link paylaşımlarından daha fazla etkileşim sağlamaktadır.

Videolar:

Sosyal mecraların hepsinde video paylaşımlar yapabilirsiniz. Markanızı ya da portföyünüzü tanıtan videoların yanı sıra video reklamlar hazırlayarak bu içerikleri sponsorlu içerikler olarak hedef kitlenize gösterebilirsiniz.

Sosyal medya istatistikleri nasıl ölçümlenir?

Bazı sosyal ağlar, kendi istatistik özelliklerini sunarken, bazı platformlar bunları sunmamakta; ancak sosyal medya yönetim aracı kullanıyorsanız buradaki istatistiklerden yararlanabilirsiniz. Facebook, Twitter ve Youtube kendi istatistik özelliklerine sahip. Bu mecralar üzerindeki şirket sayfanıza girip, “İstatistikler” bölümüne tıkladığınızda
paylaşımlarınızla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Facebook

Facebook üzerinde; tüm gönderilerinizin beğeni, yorum ve paylaşım oranlarının yanı sıra, yeni gelen ve takibi bırak kullanıcılar görebilirsiniz. Bunlara ek olarak takipçilerinizin demografik yapısını, hangi saat dilimleri arasında aktif olduklarını ve gönderilerinizin kaç kişiye ulaştığını görebilirsiniz.

 1. Facebook şirket sayfanıza girin,
 2. Sayfanın üst sekmesinde yer alan “İstatistikler” bölümüne tıklayın,
 3. Sol kolonda bulunan “Genel Bakış, Beğenmeler, Erişim, Sayfa Görüntülemeleri, Sayfadaki Eylemler, Gönderiler, Videolar ve Kişiler” sekmelerine tıklayarak, dilediğiniz istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Twitter

Twitter üzerinden istatistiklerinizi görebilmek için:

 • Kendi Twitter sayfanızı açın,
 • Sağ üstte bulunan profil resim kutusunun üzerine tıklayın
 • Altta açılan menüde “İstatistikler” bölümüne tıklayın
 • Açılan pencerede güncel ve geçmiş dönemlerdeki istatistiklerinize erişebilirsiniz.

YouTube

YouTube üzerinden istatistiklerinize ulaşmak için:

 • YouTube hesabınızla giriş yapın,
 • Şirketinizin YouTube kanal sayfasını açın,
 • Üst kısımda Abone Sayınızı, videolarınız görüntülenme sayısını ve Video Yöneticisi
  ayarlarını göreceksiniz.
 • Video görüntülenme sayısına tıkladığınızda, doğrudan istatistikler bölüme
  ulaşabilirsiniz.
 • Dilerseniz “Video Yöneticisi” sekmesine tıklayabilir ve açılan sayfada sol kolonda
  yer alan “Analytics” bölümüne tıklayarak yine istatistiklerinizi görebilirsiniz

Etkileşimi en yüksek gün ve saatler hangileri?

Sosyal medya yönetiminde en çok dikkat edilmesi ve üzerinde analizler yapılması gereken konulardan biri de paylaşım için doğru saat ve günleri bulmak oluyor. Markalar, etkileşim oranlarını artırmak için bu zaman dilimlerine dikkat etmeliler. Yapılan araştırmalar dünya genelindeki sonuçları ortaya koyuyor; fakat her markanın kendi hedef kitlesine göre bu zaman aralıkları değişiklik gösterebilir. Fakat global araştırmalar internet kullanıcılarının sosyal mecralara ne zaman daha çok vakit ayırdığını gösterdiği için bir referans kaynağı olacaktır.

Facebook

 • Paylaşım yapmak için en iyi anların saat 13:00 ile 16:00 arası olduğu belirtiliyor. Özellikle Çarşamba günleri saat 15:00’da yapılan paylaşımlar en çok etkileşimi alıyor.
 • Paylaşım yapılacak en kötü gün ve saatler ise hafta sonu sabah 08:00’den önce ve akşam 20:00’dan sonra.
 • Fotoğraf kullanılan paylaşımlar, link ya da düz yazılı paylaşımlara kıyasla daha fazla beğeni alırken, çok daha fazla yorum alıyor

Twitter

 • Twitter üzerinde en iyi paylaşım zamanı 13:00 ile 15:00 arası görünüyor.
 • En çok etkileşim alınan günler ise Pazartesi ve Perşembe.
 • Pazartesi ve Perşembe, saat 09:00 ile 15:00 arası verimliliğin en çok arttığı zaman olarak öne çıkıyor.
 • Paylaşım yapılacak en kötü zamanlar ise her akşam 20:00’dan sonra. Ayrıca Cuma günleri öğlen 15:00’dan sonra atılan tweetlerin de etkileşimi oldukça düşüyor.
 • Twitter’da fotoğraflı içerik paylaşımı tıklamaları, retweetleri ve favorileri artırıyor.
 • B2B şirketlerinin hafta içi, B2C şirketlerinin ise Çarşamba ve hafta sonu tweet atmaları halinde daha çok etkileşim aldıkları görülüyor.
 • Twitter’da en yüksek tıklama oranları saat 12’de ve saat 18:00’da geliyor. En çok retweet ise saat 17:00’da geliyor.

Instagram

 • Instagram kullanıcılar tüm hafta boyunca, aktif olsalar da Pazar ve Pazartesi günü biraz daha aktifleşiyorlar.
  En çok etkileşim mesai saatleri dışında gerçekleşiyor. Ancak öğlen saat 15:00 ile 16:00 arasında kullanıcılar mesaiden sıkılmaya başladıklarında Instagram üzerinde aktif hale geliyor.
 • Mesai saatleri arasında 1000 kullanıcıdan ortalama yüzde 22,5’i Instagram’da aktif vakit geçirirken, mesai saatleri dışında 1000 kullanıcıdan yüzde 33,4’ü aktif olarak bu mecrada vakit geçiriyor.

Sosyal medyada müşteri ilişkileri yönetimi

Sosyal medya hem emlak ofisleri ve danışmanlar hem de kullanıcılar tarafından müşteri desteği için de kullanılıyor. E-posta ya da telefon ile markaya ulaşmak yerine, İnternet kullanıcıları emlakçılar ile sosyal ağlar üzerinden de iletişime geçebiliyor. Aynı şekilde emlak ofisleri de bu desteği sağlamak için sosyal ağlara yöneliyor. Müşteri desteği sağlamak için neler yapmak gerekiyor ve tüketiciler markalardan bu konuda neler bekliyor ?

İletişim dilinizi belirleyin:

Müşteri desteği sağlamak için belli bir iletişim dili belirlemeniz gerekiyor . Tüketicilere nasıl yaklaşacağınız, nasıl bir ifade ve tavır sergileyeceğinizi önceden belirlemelisiniz. Bu dili oluştururken, takipçilerinizle sıcak ve samimi bir iletişim kurmayı amaçlamalısınız.

Belli sorunlar ve sorular için hazır cevap şablonları oluşturun:

Size en çok sorulan sorularla ilgili belli başlı şablonlar hazırlayabilir ve bu sayede onlara daha hızlı çözümler sunabilirsiniz.

Kısa sürede yanıt verin:

Takipçileriniz size bir sorunla ilgili mesaj attıklarında onlara kısa sürede yanıt vermeye çalışın. Online kişilerin markalardan beklediği yanıt süresi 2 -3 dakika; fakat siz bu tempoya ayak uyduramayabilirsiniz. Böyle bir durumda hangi süre içinde yanıt gönderebileceğinizi bildiren kısa bir mesaj ile takipçinizin gönlünü alabilirsiniz.

Çözüm odaklı olun:

Özellikle sosyal medyada, tartışmalar ve markalarla yaşanan olumsuz durumlar çok hızlı bir şekilde büyüyerek, birçok kullanıcıya ulaşabiliyor. Bu nedenle müşteri desteği sağlarken devamlı olarak çözüm odaklı olmaya
çalışmalısınız. Eğer sorun sosyal mecralarda çözülemeyecek gibi bir durumdaysa, kullanıcının iletişim bilgilerini alarak, bu konuyu doğrudan iletişim ile çözmeye çalışmalısınız.

Sosyal medyada ne zaman aktif olduğunuzu belirtin:

Küçük bir işletmeyseniz ve 7/24 sosyal medya üzerinden destek veremiyorsanız, bunu takipçilerinize belirtmelisiniz. Sayfanızın hakkında bölümüne, hangi saat dilimleri arasında destek hizmeti sunduğunuzu belirtebilir ve onları bilgilendirebilirsiniz. Böylelikle, sosyal mecralarda aktif olmadığınız zaman dilimlerinde kullanıcıların sizden böyle bir destek talep etmemelerini, ettikleri takdirde de sizin mesai saatlerinizi beklemeleri gerektiğini duyurabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dijiper Dijital Pazarlama

Dijiper Dijital PazarlamaGayrimenkul Danışmanları ve Emlak Ofisleri için Dijital Pazarlama Desteği Sağlar. Web Sitesi Yapımı, Web Sitesi Yönetimi, Blog Yazıları, SEO, Sosyal Medya Yönetimi ve Reklamları için En Cazip Fiyatlar Dijiper.com'da. https://www.dijiper.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.