Emlak Değer Artış Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Ana Sayfa » Blog » Emlak Değer Artış Vergisi Nasıl Hesaplanır?
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

300 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Emlak Değer Artış Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bir gayrimenkulünüzü satışa çıkarttınız. İyi bir alıcı çıktı. İstediğiniz fiyatı verecek. Kredi kullanacak ve tapuda satışı olması gerektiği gibi tam değerden göstermek istiyor. Ne kadar güzel değil mi? Peki siz bu gayrimenkulü alırken tapuda gerçek değerinden göstermiş miydiniz? Eğer göstermediyseniz emlak değer artış vergisini bilmenizde büyük fayda var. Gayrimenkul değer artış vergisi aldığınız gayrimenkulü satarken elde ettiğiniz kazançtan ödeyeceğiniz vergidir.

Emlak değer artış vergisi istisnaları

  • Şahıslar gayrimenkullerini satarken alım tarihi ile satış tarihi arasında 5 yıldan daha fazla zaman geçti ise emlak değer artış vergisinde muaflar
  • Bedelsiz olarak veya veraset yoluyla elde edilen gayrimenkuller muaf. Örnek olarak miras yoluyla  bedelsiz edindiğiniz taşınmazları satarken değer artış kazancı üzerinden vergi ödemezsiniz.

Ödeyeceğiniz vergiyi azaltma yolları

Gayrimenkulünüzü sattığınızda alış tutarı ile satış tutarı arasındaki farktan kaynaklanan kazançtan indirebileceğiniz giderler var.

  • Gayrimenkulün satışı için yaptığınız masraflar. Örnek emlakçı komisyonu. Elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının üstlenmekle yükümlü olduğu giderler kazançtan düşülebiliyor.
  • Ödenen vergi ve harçlar. Tapu masraflarını alıcıların üstlenmesi Türkiye’de genel uygulama. Ancak tapu masraflarından esasında alıcı ve satıcı eşit miktarda sorumlu. Satıcının tapu masrafları kazançtan indirebileceğiniz bir kalem.
  • Ödediğiniz faiz. Eğer evinizi kredi ile aldıysanız, konut krediniz için ödediğiniz faizi gider olarak gösterip verginizi azaltabilirsiniz.
  • İstisna tutarı. Devlet enflasyon dolayısı ile evinizin fiyatının belli bir miktar artmasının normal olduğunu kabul ediyor. Enflasyon oranları ile uyumlu olarak istisnalar belirleniyor ve bu tutar kazancınızdan indiriliyor.

Emlak Değer Artış Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

Gayrimenkulü 5 yıllık içinde sattıysanız istisna haddi beyan edilip edilmeyeceğini belirliyor. İstisna haddini üstünde gelir elde ettiyseniz yıllık beyanname vereceksiniz.

  • Enflasyon göz önünde bulundurularak evin alış değeri arttırılır ve satış ayındaki değeri hesaplanır.
  • Bu değer ile satış fiyatı arasındaki fark ile gerçek kazanç hesaplanır.
  • Bu kazançtan o yıla özel istisna tutarı, tapu harcı, konut kredisi faizi gibi masraflar düşülerek vergiye tabi tutar hesaplanır.
  • Hangi vergi dilimlerine girdiği göz önünde tutularak ödenecek vergi bulunur.

Bu hesabı kolay şekilde internet vergi dairesinde yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.