Dinlemeyen Müşteri Nasıl İkna Edilir

Ana Sayfa » Blog » Dinlemeyen Müşteri Nasıl İkna Edilir

Hepimizin karşısına zaman zaman dinlemeyen müşteriler çıkmıştır. Sürekli konuşur, soru sorsa bile cevabını tam dinlemeden tekrar konuşmaya başlar, size konuşma fırsatı vermez. Konuştuğunuzda dinlemez.. Böyle bir müşteriyi nasıl ikna edeceksiniz. Nasıl satış kapatacaksınız.. İşte size adım adım dinlemeyen müşteriyi ikna etme taktiği.

Siz can kulağı ile dinleyin, ilginizi gösterin

Çok konuşan müşteriyi ikna etmek için öncelikle onu can kulağı ile dinlemeniz lazım. Evet zor, böyle kişileri dinlemek gerçekten zor ama onu ikna etmek istiyorsanız onu dinlediğinizi ona göstermeniz lazım.

Sonra konuşmasını bölün

Sonra konuşmasını şu şekilde bölün:
Durun. Bir saniye durun.. Ne dediğinizden emin olmak istiyorum.

Son söylediklerini tekrarlayın

Onun konuşmasını durdurduktan sonra son söylediklerini tekrarlayın. Burada çok önemli iki faktör devreye giriyor. Birincisi zaten onu aktif dinlediğinizi göstererek pek çok kişinin yapamadığını yaptınız.

İkincisi konuşmasını bölerek söylediklerini doğru anlayıp anlamadığınızdan emin olmak isteyecek kadar önem verdiğinizi gösterdiniz.

Bu durumda o çok konuşan kişi sizi dinlemeye başlayacak..

İkna edici mesajınızı müşteriye şimdi verin

Artık konuşmayı yönlendirme sırası sizde. Sizin karşı tarafa verebileceğiniz ancak karşı tarafın alabileceği kadardır. Ve şimdi karşınızdaki kişi verdiğinizi almaya hazır durumda. Söylediğinizin ikna edici olması mesajınızı için onun konuştuğu bağlamda iletin. Onun kullandığı kelimeleri kullanın. Söylediklerine hak verin ama sonuçta sizin istediğiniz sonuca yönlendirin. Örnek olarak satmak istediğiniz dairenin metroya uzak olduğunu söylüyor ise.. Metroya uzak olmasını bir avantaj haline getirerek satışa ikna edebilirsiniz.

Sizin de belirttiğiniz gibi bu daire metroya çok yakın değil. Diğer baktığınız daire ise metro hattının üstünde. Eğer alacağınız daireyi ofis olarak kullanacak olsaydınız size o daireyi almanızı önerirdim. İş yeri açısından avantajlı bir konum. Siz konut olarak kullanacağınızı söylediniz. Metro hattı üstündeki caddede çok araç trafiği oluyor. O caddede oturanlar gece trafik gürültüsünden şikayetçi. Geçen hafta o caddedeki gürültüden kaçmak isteyen bir aileye arka sokakta daire kiraladık. Şimdi çok mutlular. Karar elbette sizin..

Kararı ona bırakın

Karar elbette sizin..
İnsanlar ikna edilmeyi sevmezler. Seçimlerinin kendilerine ait olmasını isterler. Siz onlara ikna olmaları için gerekli bilgileri verin ve “karar elbette sizin” deyin. Bu şekilde düşüncelerini değiştirmeleri daha kolay olur.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.