Dijital Pazarlama ile Emlak İşinizi Nasıl Büyütürsünüz

Ana Sayfa » Blog » Dijital Pazarlama ile Emlak İşinizi Nasıl Büyütürsünüz

Emlak ofisiniz dijital pazarlamaya yeni giriş yaptıysa ilk yapmanız gereken web sitenizi kurmak. Eğer web sitenizi doğru kurarsanız ileride atacağınız adımlar için eliniz kuvvetli olur.


 • Portföy sahiplerine ve alıcılara dijital kanallardan ulaşın.
 • Uzmanlık bölgenizde en iyi tanınan danışman yada ofis olun.
 • Diğer danışmanlardan ve ofislerden farklılaşarak daha çok portföy alın.

Dijiper Dijital Pazarlama Desteği


Emlak Ofisi Web Sitesi Nasıl Olmalı

Emlak ofisinizin web sitesinin amacı potansiyel müşteriniz olan bölgenizdeki alıcı ve satıcıları yakalamak olmalı. Bunu başarmak için bölgeniz ile ilgili gayrimenkul haberlerini, piyasa bilgilerini, gayrimenkul alacak ve satacak kişilere faydalı bilgileri paylaşacağınız bir web sitesi şart. Web sitenizin başarılı olması için;

 • Web sitenizin işinizle ilgili Google aramalarında çıkmalı
 • Potansiyel müşterileriniz web sitenizden sizinle iletişime geçebilmeli
 • Web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilere başka web sitelerinde ve sosyal medyada reklamlar göstererek kendiniz hatırlatabilmelisiniz.

Bunun için ister profesyoneller ile çalışın, ister kendiniz yapın pazarlama aklı ile tasarım aklını birleştirerek web sitenize yansıtmanız şart. Kendi bireysel web sitesi olmayan gayrimenkul danışmanları ofisinizin sitesinde kendi tanıtımlarını yapabilirler, kendi bölgeleri ve uzmanlık konuları ile ilgili paylaşımlarda bulunabilirler. Bu paylaşımlar hem içerik zenginliği ile web sitenizi arama motorlarında yukarı taşır, hem de danışmanlarınıza yeni müşteriler kazandırır.

Gayrimenkul Danışmanı için profesyonel web sitesi

Emlak Ofisi Web Sitesi Google Aramalarında Nasıl Çıkar

Emlak ofisinizin web sitenizi oluşturduktan sonra yapacağınız çalışma arama motoru optimizasyonu (SEO olarak da adlandırılıyor bu çalışma). Yani hedef kitlenizin Google’da yapacağı aramalarda web sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlamak. Çalıştığınız bölgede yaptığınız emlak işiyle ilgili kelimelerde web siteniz Google’da üst sıralarda yer edinir ise hem yeni müşteri çekebilir, hem de markalaşmanızı kuvvetlendirirsiniz. Bunu için web sitenizi içerik yönünden geliştirmeli ve arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmalısınız. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için öncelikle anahtar kelimelerinizi belirleyin.

Gayrimenkul Ofisi Hangi Anahtar Kelimelere Odaklanmalı

Gayrimenkul almak yada kiralamak isteyen pek çok kişi aramasına Google’da başlıyor. Portföylerinizin çoğu ofisinizin olduğu ilçenin mahallelerine dağılmıştır büyük ihtimal ile. Bu durumda İlçenizin her mahallesi için bir yazı yada sayfa oluşturarak burada satılık emlak fiyatlarını, gerçekleşen satışları, insanların neden burada yaşamayı tercih ettiği gibi bilgileri paylaşırsanız arama motorlarında bu ilçe ve mahalle ile ilgili satılık emlak aramalarında 1. sayfada çıkabilirsiniz. Eğer emlak ofisinizin yada ofisinizde çalışan bir danışmanın uzmanlık bölgesi bir proje ise bu proje ile ilgili bilgileri, burada satılmış ve kiralanmış dairelerin fiyatlarını, satılık ve kiralık gayrimenkullerin fiyatlarını ve bilgilerini paylaşabilirsiniz.

Gayrimenkul Ofisi Web Sitesi Nasıl Ziyaretçi Çeker

Dikkat etmeniz gereken en önemli şey içerik. Ne kadar çok doğru içerik üretirseniz o kadar çok başarılı olursunuz.

 1. Kullanıcı deneyimini gözeterek içerik üreterek rakiplerinizden ayrışabilirsiniz. Çekeceğiniz videolar ile, koyacağınız infografikler ve resimler ile içeriğinizi çeşitlendirebilirsiniz. Ne kadar fazla doğru şekilde içerik üretirseniz SEO’da o kadar başarılı olursunuz.
 2. Web sitesi içi düzenlemeleri Google gibi arama motorlarına beğendirebilirseniz başarıya ulaşacaksınız. Arama motorlarının en çok dikkat ettiği şey kullanıcı deneyimi. Ziyaretçiler sitenizde gezerken daha fazla süre sitenizde kalmak istiyor ise, daha fazla sayfayı ziyaret ediyor ise arama motorlarında siteniz daha üst sıralara çıkacaktır.
 3. Çok fazla teknik çalışma yapmadan sitenizin hızını arttırarak, site içindeki yönlendirmeleri doğru kurgulayarak sitenizin SEO altyapısını kurgulayabilirsiniz. Javascriptleri küçültmek, CSSleri küçültmek gibi detaylara takılmadan kullanıcıya doğru şekilde doğru yazıyı, doğru görseli, doğru sayfayı, doğru yönlendirmeler ile hızlı şekilde iletirseniz site içi düzenlemeleriniz doğru şekilde yapılmış demektir. Web sitenizin ne kadar hızlı olduğunu ve düzeltebileceğiniz sorunları Pagespeed sayfasından görebilirsiniz.
 4. Siteniz ortaya çıktıktan sonra yapacağınız SEO çalışması ise başka sitelerden sizin sitenize bağlantılar kazanmak. Bu backlink olarak adlandırılıyor. Ne kadar fazla doğru backlink alırsanız Google gibi arama motorlarında siteniz anahtar kelimelerde o kadar fazla üst sıralarda yer alır. Backlink bağlantı kurgusunu hassas şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Bu çalışmaları doğru şekilde yaptığınızda siteniz arama motorlarında üst sıralarda yer alacaktır. Emlak ofisinizin çalıştığı bölgeler hakkında ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve onları web sitenizde tutacak içerikler sizi her geçen gün üst sıralara taşıyacaktır. Doğru hedef kitleye, doğru anahtar kelimelerde üst sıralarda yer aldığınızda emlak işinizi dijital pazarlama aracılığı ile başarıya ulaştırabilirsiniz.

Emlak Ofisi Sosyal Medya Altyapısı Nasıl Kurulur

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızı yaptıktan sonra emlak ofisinizin sosyal medya altyapısını kurgulamanız gerekiyor.

 • Sosyal medyada hedef kitlenize nasıl hitap edeceksiniz
 • Nasıl tasarımlarda bulunacaksınız
 • Nasıl bir reklam çalışması yapacaksınız

Bunların her birini belli bir strateji ile ve bu stratejinin altında oluşturacağınız taktikler ile belirlemeniz gerekiyor. Bunun için hedef kitlenizin doğru şekilde belirlenmiş olması gerekiyor. Tasarım dilinizi, renklerinizi sosyal medyada doğru şekilde yansıtmalısınız.

Pek çok emlak ofisi etkili sosyal medya paylaşımları yapmakta zorlanıyor. Sosyal medya adı üstünde insana dayandığı için insanları içeren paylaşımlar çok daha etkili oluyor. Bu nedenle ofisinizde çalışan danışmanları veya emlakçıları ofis paylaşımlarında ön plana çıkartabilirsiniz. Sadece onların yaptığı satış ve kiralamalar ile yetinmeyin. Çalışanlarınızın insani ve profesyonel yönlerini değerlendirin. Sosyal medya paylaşım önerileri yazımız, yapabileceğiniz paylaşımlar hakkında size fikir verebilir. YouTube satış ve portföy kazanmak için kullanılabilir. Web siteniz, arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya kurgunuzda sonra sıra geldi Google reklamlarını kullanmaya.

Emlakta Hangi Google Reklamları Etkili

Google reklamları ikiye ayrılıyor;

 1. Kelime reklamları
 2. Görsel reklamlar

Eğer müşterileriniz sizin çalışma konunuz ile ilgili aramalar yapıyor ise bu kelimelere reklam vererek onları kendinize çekebilirsiniz. Eğer müşterilerinizin kelime aramaları çok değil ise, hedef kitlenizin karşısına görsel reklamlar ile çıkarak onları müşteriye dönüştürebilirsiniz. Potansiyel müşterilerin emlak işiniz ile ilgili aramalarını Trends.google.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Kadıköy satılık daire ve Kadıköy kiralık daire Google aramalarının zaman içindeki değişimini gösteren Google Trends grafiiği

Kadıköy bölgesi ile ilgili satılık ve kiralık aramalarının ne zaman arttığını, ne zaman azaldığını görerek emlak ofisinizin Google reklamlarını planlayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeli Google Reklamlarında Nelere Dikkat Etmek Lazım

Anahtar kelimeli Google reklamlarında dikkat etmeniz gereken iki temel konu var.

 1. Reklam metni
 2. Doğru anahtar kelime

Web sitenizin alt yapısı doğru kurgulandı ise Google kelime reklamlarında etkili olmak için reklam metni ve anahtar kelime seçimi ön plana çıkıyor. Emlak ofisinizin reklamında kullandığınız metin harekete geçirici olmalı ve hedef anahtar kelimeniz ile eşleşmeli. Örnek olarak reklam verdiğiniz kelime bölgenizdeki gayrimenkul fiyatları ise reklam metninde de fiyatlar ile ilgili bilgiler olmalı. Reklam metni ile anahtar kelime doğru şekilde eşleştiğinde reklamın başarısı artarken maliyeti düşüyor.

Emlak Ofisleri Google Görsel Reklamlarından Nasıl Faydalanabilir

Emlak ofisiniz Google görsel reklamları ile çok geniş kitlelere ulaşabilir. İnternet’te yer alan pek çok web sitesinde bu sayede reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Hürriyet, Milliyet, Sözcü, Bloomberg gibi kanalların sağında, solunda yer alan bannerlarda gayrimenkul ofisinizin reklamlarını gösterebilirsiniz. İsterseniz web sitenizi ziyaret etmiş kişilere farklı web sitelerinde reklamlar göstererek markanızı hatırlatabilir, sizi aramalarınız sağlayabilirsiniz.

Veriler ile İlerleyin

Dijital pazarlamada başarılı emlak ofisi olmak için metrikler ile hareket etmelisiniz. Pazarlamayı doğru şekilde kurgulamanız ve hedef kitleyi doğru şekilde yönetmeniz gerekiyor. Örnek olarak aynı reklamı 25 yaşındakilere ve 40 yaşındakilere gösterdiğinizde eğer 40 yaşındakilerden daha iyi sonuçlar elde ediyorsanız bütçenizin çoğunu bu yaş gurubuna yönlendirmeniz hem maliyetlerinizi düşürecek hem de aldığınız sonuçları iyileştirecektir. Benzer şekilde belli bir yaş gurubuna farklı 2 reklam göstererek birinde hızlı hizmet, birinde profesyonel hizmet dediğinizde iki reklamdan farklı sonuçlar elde edersiniz. Sonrasında yapmanız gereken hangi reklam daha başarılı oluyor ise, hangisinden daha çok müşteri geliyor ise onunla ilerlemek. Google görsel reklamlarında, Google kelime reklamlarında ve bütün reklam stratejisini yönetirken testler yapmak ve bunların sonuçlarına göre optimizasyon yapmak son derece önemli. Bu optimizasyonları sık, planlı ve doğru şekilde yaparak emlak reklamlarınızda başarınızı artırırsınız.

Eğer dijitalde verileri doğru şekilde analiz edebilirseniz, ne yapmanız gerektiğine doğru şekilde karar verebilir, daha az maliyet ile daha çok müşteri elde edebilir, işinizi geliştirebilir, markanızı güçlendirebilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Eğer dijital pazarlamada başarılı emlak ofisi olmak istiyorsanız veriler ile hareket etmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Yazar Hakkında

Dijiper Dijital Pazarlama

Dijiper Dijital PazarlamaGayrimenkul Danışmanları ve Emlak Ofisleri için Dijital Pazarlama Desteği Sağlar. Web Sitesi Yapımı, Web Sitesi Yönetimi, Blog Yazıları, SEO, Sosyal Medya Yönetimi ve Reklamları için En Cazip Fiyatlar Dijiper.com'da. https://www.dijiper.com

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.