Brüt Kira Nedir

Ana Sayfa » Blog » Brüt Kira Nedir
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

306 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Brüt Kira Nedir

Şahıstan kiralanan işyerlerinde kiracı kira bedeli üstünden %20 kesintisi yapar. Brüt kiranın %80’i gayrimenkul sahibine ödenir. Stopaj kesintisi olan %20 tutar muhtasar beyanname ile vergi dairesine ödenir.

Kira tutarı kontratta net olarak yazıldı ise netten brüte giderek brüt kira tutarı bulunur. Brüt kirayı netten hesaplamak için net kirayı 1,25 ile çarpabilirsiniz. Aynı sonuca ulaşacağınız başka bir hesaplama yöntemi de brüt kirayı 0,8 değerine bölmektir. İki işlemde aynı sonucu verir.

Örnek:

Net kira : 8.000 lira

Net kira x 1,25 = 8.000 x 1,25 = 10.000 lira

Net kira / 0,8 = 8.000 / 0,8 = 10.000 lira

Brüt kira ve stopaj hakkında daha fazla bilgi için İşyeri Kira Stopajı Nedir yazımıza bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.