Bir Evin Değerini Neler Belirler?

Ana Sayfa » Blog » Bir Evin Değerini Neler Belirler?
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

1581 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Bir Evin Değerini Neler Belirler?

Bir evin değerini pek çok faktör belirler.. Bu faktörler şunlardır;

  1. Büyüklüğü
  2. Katı
  3. Sunulan ek hizmetler ve sosyal tesisler
  4. Dizayn
  5. Yaşı ve yıpranmışlığı
  6. İş merkezine yakınlık
  7. Ulaşım imkanları
  8. Manzara
  9. Konum
  10. Çevre

Evin Büyüklüğü

Evin büyüklüğü gayrimenkulün değerini belirleyen en önemli faktördür. Evin toplam alanı ve oda sayısı arttıkça fiyatı da artar. Ancak bu artış birebir oranında olmaz. 120 m2 3+1 dairenin fiyatı 60 m2 1+1 dairenin iki katı olmaz, daha az olur. Bunun bir nedeni dairenin içine yapılan banyo, mutfak gibi giderlerin birim payının m2 başına küçük dairelerde daha yüksek çıkması. Bir başka nedeni ise küçük daire de, büyük daire de ortak alanlardan eşit miktarda faydalanıyor olması.

Evin Katı

Evin katı aldığı ışığı, manzarayı etkilediği için gayrimenkulün fiyatını etkiler. Yüksek katlar daha çok ışık aldığı, daha iyi manzaraya sahip olduğu için daha çok tercih edilir. Yüksekte oturmak daha prestijli kabul edildiği için daha yüksek fiyat ile alıcı bulması daha mümkündür. Bunun iki istisnası çatı katları ve bahçe katları.. İnşaat kalitesi yüksek olmayan bir binada çatı katı çıkartabileceği sorunlar nedeni ile daha düşük değere sahip olabilir. Güvenlikli bir sitede güzel bir bahçeye bakan bahçe katı üst katlardan daha değerli görülebilir.

Ek Hizmetler ve Sosyal Tesisler

Ek hizmetler ve sosyal tesisler evin değerini arttırır. Otoparkın olup olmaması, açık yada kapalı olması, spor alanları, havuz, bahçe gibi imkanlar gayrimenkulün fiyatını yükseltir.

Evin Görüntüsü

Evin mimari görüntüsü ve inşaatta kullanılan malzemeler gayrimenkulün prestijini ve dolayısı ile fiyatını etkiler.

Evin Yaşı ve Yıpranmışlığı

Tamir masrafları nedeni ile yaşlı ve yıpranmış gayrimenkulün değeri düşer. Eskiyen yapılar bakımsız göründüklerinde prestijlerini kaybederler. Eski yapılarda tamir masrafları da artar. Bu iki faktörün etkisi ile yaşlanmış ve yıpranmış evlerin fiyatı olumsuz etkilenir.

İş Merkezine Yakınlık

İş Merkezine yakınlık özellikle büyük şehirlerde ulaşım kolaylığı ve zaman tasarrufu nedeni ile evin fiyatını olumlu etkiler.

Ulaşım İmkanları

Ulaşım imkanları hem yaşam kalitesini olumlu etkiler hem de ulaşım masraflarını düşürür. Kaliteli toplu ulaşım imkanları gayrimenkulün fiyatını arttırır.

Manzara

Manzara özellikle prestijli konutlarda fiyatı arttıran bir faktör. Prestijli konut alıcıları temel ihtiyaçların ötesinde arayışlara sahip oldukları için etkileyici bir manzaranın fiyat üstünde önemli etkisi olabiliyor.

Konum

İngilizcede kullanılan “location, location, location” (konum, konum, konum) deyimi bir gayrimenkulün değerini belirleyen en önemli özelliğin konumu olduğunu vurgular. Çevredeki mülkler bölgenin prestijini ve sosyal imkanlarını belirler. Bu imkanlara yakın olmak isteyen kişiler buradaki evlere daha yüksek fiyatlar ödemeye istekli olurlar.

Homojen Çevre

Evin çevresinde yaşayan kişiler ve var olan yapılar ne kadar homojen olur ise gayrimenkulün değeri o kadar artar. Gecekondular ile çevrelenmiş bir lüks bir konutun fiyatı çevredeki gecekondular nedeni düşer.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.