Artık Değerleme Yöntemi ile Gayrimenkul Değerleme

Ana Sayfa » Blog » Artık Değerleme Yöntemi ile Gayrimenkul Değerleme
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

737 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Artık Değerleme Yöntemi ile Gayrimenkul Değerleme

Bu yöntem “Arsa Artık Değerleme Yöntemi” ve “Bina Artık Değerleme Yöntemi” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bina artık tekniğini kullanabilmek için, değerlemeci arsanın değerini bilmek durumundadır ki çoğu kez arsa değeri karşılaştırılabilir satışlar yöntemiyle bulunabilir.

Diğer gayrimenkul değerleme yöntemlerinden farklı olarak bu yöntemde önce değerlemeci, toplam net faaliyet gelirlerinden arsaya karşılık düşen miktarı düşer. Kalan miktar net faaliyet gelirinin bina tarafından kazanılan kısmıdır. Bu bina geliri daha sonra bir faiz oranı artı anapara geri ödeme oranı ile kapitalize edilerek bina değerine ulaşılır. Arsa artık değer tekniğinde ise bina artık değer tekniği ile aynı yöntemi kullanır yalnızca bina ve arsa hesapları yer değiştirir.

Bu yöntemde izlenecek adımlar toplam hasılatın belirlenmesi, bina için doğrudan ve dolaylı maliyetlerin belirlenmesi, girişimci karının belirlenmesi, arsa değeri, inşaat maliyetleri, girişimcilik karı hesabının yapılmasıdır.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.