Alt Kiralama Nedir

Ana Sayfa » Blog » Alt Kiralama Nedir
Kiragetiren Editör Kiragetiren Editör

2 sene önce

234 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Alt Kiralama Nedir

Var olan kira sözleşmesinin şartlarına bağlı kalmak koşulu ile kiracının kiraladığı yerin tamamını yada bir bölümünü başka bir kişiye yada kuruma kiraya vermeye alt kiralama denir. Bu durumda kiracı var olan kira sözleşmesi ile elde ettiği kullanım hakkını başkasına devretmiş olur.
Alt kiralama sözleşmesi
Alt kira ve kullanım hakkının devri ile kira ilişkisinin devri Borçlar Kanunu’nun 322. ve 323. maddelerinde düzenlenmiştir. Kanuna göre kiracı, kiraya verene zarar yol açmamak koşulu ile kullanım hakkını, kiraya verenin yazılı onayı olmak şartı ile başka birine devredebilir.

MADDE 322– Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir. Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez. Alt kiracı, kiralananı kiracıya tanınandan başka biçimde kullandığı takdirde kiracı, kiraya verene karşı sorumlu olur. Bu durumda kiraya veren, kiracısına karşı sahip olduğu hakları alt kiracıya veya kullanım hakkını devralana karşı da kullanabilir.

MADDE 323– Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemez. Kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamaz. Kiraya verenin yazılı rızasıyla kira ilişkisi kendisine devredilen kişi, kira sözleşmesinde kiracının yerine geçer ve devreden kiracı, kiraya verene karşı borçlarından kurtulur. İşyeri kiralarında devreden kiracı, kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla iki yıl süreyle devralanla birlikte müteselsilen sorumlu olur.

Yeni Borçlar Kanunumuzun 323. maddesi mal sahibinin yazılı onayı olmadan kira ilişkisini devredemeyeceği belirtilmiş olmasına rağmen devamında kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamaz denmiştir. Bu madde 1 Temmuz 2020 tarihine kadar işyerleri için ertelenmiştir ve uygulanmamaktadır. 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra kiracılar alt kiralama yada kiracı ilişkisinin devrini mal sahiplerinden istediklerinde mal sahiplerinin istisnai durumlar haricinde itiraz hakkı olmayacak.

Yazar Hakkında

Kiragetiren Editör

Kiragetiren Editör Sitemizdeki bilgiler size yardımcı olmak için derlenmiştir. Bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçla kullanılmasından doğabilecek zararlardan Kiragetiren.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.