Alıcı Piyasasında Pazarlık Nasıl Yapılır

Ana Sayfa » Blog » Alıcı Piyasasında Pazarlık Nasıl Yapılır
Kürşat Tuncel Kürşat Tuncel

2 sene önce

435 kişi okumuş

Favorilere Ekle Tüm Yazıları
Alıcı Piyasasında Pazarlık Nasıl Yapılır

Alıcı piyasasında alıcılar genelde piyasa fiyatının en az %10-15 altını ödemeyi öneriler. Satış maliyetlerini de satıcının üstüne yüklemek isterler. Ancak çok düşük fiyat teklifleri satıcılar tarafından hakaret olarak algılanabilir ve bir pazarlık ortamı doğmadan teklif reddedilebilir. Alıcılar açısından çok düşük “Ver yada giderim” teklifleri her zaman sonuç vermeyebilir.

 • İskonto oranı önemlidir
 • Alıcılardan teklif alınır
 • Portföy paylaşma eğilimi yüksektir
 • Portföy alırken piyasa fiyatının bir miktar altında olması gerekir
 • Pazarlıkta satıcılar alıcılardan daha çok taviz verme eğilimindedirler
 • Satıcıları fiyat düşmeye ikna etmelisiniz
 • Satıcılar daha hızlı karar verme eğilimindedir
 • Fiyatlar zaman içinde düşme eğilimindedir
 • Alıcılarla daha yakın çalışmanız gerekir
 • Alıcı sayısını yüksek tutmanız gerekir

Bu sayfayı favorilerinize ekleyin, faydalı bilgileri kaçırmayın.

Alıcı piyasasında emlak danışmanının pazarlık stratejisi

 1. Pazarlık için elinizde başka alternatifler olmalı. Tam istenen fiyat olmasa dahi elinde alım teklifleri olan bir satıcı daha rahat pazarlık edecektir. Bu nedenle müzakerede ilk hedef bir teklif alabilmektir. Buna karşın alıcılar da piyasada çok sayıda alternatif olduğunu öne sürerek müzakere edecektir.
 2. Satış işlemi için aciliyet arttıkça satıcılar daha esnek olacaktır. Alıcılar,satıcıların satma motivasyonunu bilir ise çok daha iyi müzakere edebilir. Buna karşın satıcı piyasalarında alıcıların uygun buldukları gayrimenkulü kaçırma endişeleri olabilir. Teklif verme süresi uzadıkça evi bir rakibe kaptırma olasılığı artacaktır.
 3. Satıcının masada kalma süresi uzadıkça işlemin kapanma olasılığı artar. Satıcı alıcı ile geçirdiği zamanı zihinsel olarak telafi etmeye ve sonuç almaya çalışacaktır. Bu nedenle müzakerede sabırlı olmak çok önemlidir.
 4. Alıcılar satılık gayrimenkulü ve satıcıyı ne kadar iyi tanırsa o kadar avantaj elde eder. Satıcılara zor sorular sormaktan kaçınmayın. Cevaplamasalar bile tepkileri sizin için ipucu olacaktır. Meslektaşlar genellikle daha rahat bilgi paylaşır. Karşı tarafın danışmanından işinize yarayan bilgiyi alabilirsiniz.

Danışman portföy için pazarlık öncesinde şu sorulara yanıt almalıdır;

 1. Ne kadar süredir bu gayrimenkule sahipsiniz?
 2. Ne kadar süredir bu gayrimenkul satılık?
 3. Bu güne kadar kaç teklif aldınız?
 4. Satıştan elde ettiğiniz para ile ne yapmayı planlıyorsunuz?
 5. Ne kadar kredi borcunuz kaldı?
 6. Satmak için acil bir sebebiniz var mı?
 7. Ödemelerinizi zamanında yaptınız mı?
 8. Neden satmak istiyorsunuz?
 9. Eğer yetki verilmiş ise, sözleşme ne zaman doluyor?

Bu bilgilere sahip olmak size müzakere sürecinde güç verir. Diğer yandan şu konularda da bilgili olmanız lazım;

 1. Gayrimenkulle ilgili söylenmeyen bir problem var mı?
 2. Gayrimenkulün değerini etkileyecek fiziksel bir problem var mı?

Satıcının üzerindeki zaman baskısını arttırmak için gayrimenkulü teftiş etmek için acele etmeyin. Bütün detayları inceleyin. Her soruyu tekrar sorun. Tüm evi yeniden ölçün.

Genç, yeni zengin olmuş ve piyasa tecrübesi düşük alıcı adayları satıcıların elinden çok ucuza gayrimenkul kapatabileceklerini düşünerek özellikle alıcı piyasalarında gerçekçi olmayan teklifler verebilirler. Bu nedenle piyasanın dibe vurmasını beklerken oldukça iyi fırsatları kaçırabilirler.

Düşen piyasalarda satış stratejileri

Alıcı piyasalarında ise talep yetersizliği olduğundan gerçekleşmiş satış rakamlarına yakın ama bir miktar iskonto yapılabileceğini dikkate alan bir fiyat belirlemek gerekir. Sunum için satılık fiyat kadar iskonto oranlarını da takip etmelisiniz.

Dengeli piyasalarda ise geçmiş fiyatları fiyat artış endeksi artış oranına paralel olarak attırabilirsiniz.

Doğru fiyat; normal piyasa koşulları altında, makul bir sürede, herhangi bir baskı altında olmadan satıcının gayrimenkulü satmaya alıcının da almaya razı olduğu fiyattır.

Yazar Hakkında

Kürşat Tuncel

Kürşat Tuncel Yazar . Eğitmen . Performans Koçu . Yönetim Danışmanı . Hipnotist . Satış Küpü Sales & Marketing Solutions® Kurucu

Kiragetiren.com'da yer alan tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Kiragetiren.com hiç bir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.