top of page
  • Writer's pictureGöktuğ Beşer

Arsa Nasıl Satılır?Arsamı nasıl satarım?” ve “Arsamı en hızlı nasıl satabilirim?” soruları “Arsa satmak istiyorum” diye mesaj gönderenlerin en çok sorduğu sorular. Bir arsayı hızlı ve değerine satmak için yapılması gereken hazırlıklar ve pazarlama çalışmaları şunlar;

Satılık Arsa Tanıtım Dosyası Hazırlayın

Satılık arsa tanıtım dosyası alıcıları ve yatırımcıları arsayı almaya yönlendirecek bilgileri içerir. Arsanın imar durumu buraya yapılabilecek inşaatı belirler. İmar durum bilgileri arsa tanıtım dosyasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca satılık arsa tanıtım dosyasında arsanın yakın çevresinde olan ve arsaya değer katan ulaşım noktaları, alışveriş alanları, okullar, hastaneler, devlet kurumları, ticaret merkezleri gibi inşaat yapıldığında alıcıları çekmeyi kolaylaştıran bilgiler de eklenir. Arsanın bulunduğu bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimi de dosyaya eklenebilecek bilgiler. Arsaya talip olacak alıcılar ve yatırımcılar dosyadaki bilgiler ile arayışlarının benzeştiğini görünce arsayı değerlendirmeye ve teklif vermeye daha kolay ikna olur.

Tanıtım Kampanyası Hedeflerini Belirleyin

Arsayı satın alan kişi ya da kurum burayı nasıl değerlendirebilir bunu belirleyin. Müteahhitler ve inşaat firmaları arsa için ana alıcı kitlesi. Burada önemli olan arsanın özelliklerini göz önünde bulundurarak hangi müteahhitleri ve inşaat firmalarını hedefleyeceğiniz. Eğer kısa süre içinde arsaya inşaat yapılması öngörülmüyor ise, gelecekte değerlenebilecek arsalar için yatırımcılar hedeflenebilecek alıcılar.

Tanıtım Kampanyası Alternatif Hedeflerini Belirleyin

Bir arsa için inşaat şirketleri haricinde de alıcılar olabilir. Örnek olarak, eğer arsa hastane ya da okul yapımı için cazip ise bu sektördeki firmalar da arsa için alıcı olabilir.

Arsanın Alternatif Kullanım Alanlarını Belirleyin

Arsa inşaat yapılmadan da getiri getirebilir. Örnek olarak otopark olarak ya da kısa süreli depolama alanı olarak kullanılabilir. Yakın çevrede bu tür kullanım ihtiyacı olan işletmeler var ise, bu işletmeler de arsaya alıcı olabilirler. Bazen bu işletmeler alıcı olmasalar bile kiralama ile bu ihtiyaçlarını karşılamak isteyebilirler. Arsayı alıcıya sunarken yapılacak inşaatın getirisi haricinde inşaat yapılmadan önce de bu tür kiralama ile gelir elde edebileceği bilgisini sunmak arsaya olan talebi ve satış fiyatını arttırır.

Doğru Fiyat ile Pazarlayın

Satılık arsanın fiyatını genelde buraya yapılacak inşaat ile ortaya çıkacak değer belirler. Bu değerin doğru belirlenmesi alıcıların ciddi teklifler vermesini sağlar ve alıcılar arasında rekabet oluşur ise fiyatın yükselmesini sağlayabilir.

Profesyonel Aracı ile Çalışın

Pazarlık süreçlerinde satıcı da, alıcı da karşı tarafa koz vermemek için geri durmaya çalışıyor. Bunun sonucu olarak alıcının gerçekte almaya istekli olduğu, satıcının da satmaya istekli olduğu ancak bir türlü ilerlemeyen bir süreç ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle alıcıyı da, satıcıyı da yönlendiren profesyonel bir aracı ile çalışmak faydalı oluyor.

Pazarlamaya Erken Başlayın

Bir arsanın değerini üstünde yapılacak inşaat belirleyeceği için farklı projelerin farklı değerleri ortaya çıkar. Konut olarak geliştirilen bir arsa ile ticari geliştirilen arsa farklı değerler ortaya çıkartabilir. Her inşaat firması her tür arsa geliştirme projesine girmez, firmalar kendi uzmanlık alanlarındaki, pazarını tanıdıkları projeleri tercih ederler. Pazarlamaya erken başlarsanız farklı geliştirme projelerinden teklif alarak kar maksimizasyonuna gitme şansınız artar. Ayrıca paraya ihtiyacınız olduğu dönemde satışa çıktığınızda üstünüzdeki baskı nedeni ile pazarlık gücünüz azalabilir.

5 views0 comments
bottom of page